Quantcast
Channel: Kertmanufaktúra
Viewing all 222 articles
Browse latest View live

Sztárok a sziklakertből: pázsitviolák

$
0
0
Pázsitviola talpig vörösben: Aubrieta 'Bressingham Red'
(www.baumschule-horstmann.de)

Ha sziklakert, akkor pázsitviolák. És ha kőfalak. Mert megunhatatlanok. Mert átlényegítik a csupasz kőfalakat, vidámmá, élettelivé teszik a sziklakerteket, s mert áprilistól május, június végéig lehet gyönyörködni bennük.

Pázsitviola kőfalon: Aubrieta deltoidea
(www.die-honigmacher.de)

Amúgy a pázsitviolák Dél Európa és a Közel-Kelet honos növényei. Latin nevét egy francia grafikusról, Claude Aubriet-ről kapta, aki európaiként alighanem elsőként készített rajzot a pázsitvioláról, amikor egy expedíció tagjaként 1700 és 1702 között a Közel-Keleten időzött.


Pázsitviola kövek között: Aubrieta 'Hamburger Stadtpark'
(www.baumschule-horstmann.de)

A pázsitviola meglehetősen kevéssel beéri, nincs szüksége extra minőségű termőtalajra, szépen tenyészik a kőrepedésekben éppúgy, mint a sziklakertek kavicsos, soványabb talajában. Virágai valósággal elborítják a növényt, amelyik egyre nagyobb területet hódít meg magának, s pár év alatt valóságos virágszőnyeget képez. Nem nő magasra, úgy tizenöt centiméteres mérettel megelégszik, feltétlenül meleg, napos helyet kíván. Nem tűri a pangó vizet – nehéz, agyagos talaj szóba sem jöhet –, jó vízáteresztő talajra van szüksége.

Pázsitviola ibolyakékben: Aubrieta 'Violet-With-Eyed'
(www.tcgardens.com)

Virágzás után érdemes visszavágni, ezzel megakadályozható a tövek esetleges kiritkulása, egyéb gondozást nem nagyon igényel.
Pázsitviola telt rózsaszínben: Aubrieta gracilis 'Kitte Rose Red'
(www.vivaipriola.it)
Számos nemesített fajtája kapható vörösben, pirosban, lilában, kékben, de akár rózsaszínben is. Akkor sem kell lemondanunk a pázsitviolák megragadó látványáról, ha nincs sziklakertünk: jól elvannak egy balkonládában lángvirág, ikravirág vagy éppen sziklai ternye társaságában.

Ha a kétlábú vadak helyén és életben hagyják,
közterületen is megállja a helyét
(www.imageevent.com)

Gömbnyír Ausztráliából

$
0
0
Helyet kaphat az előkertben is
(http://shop.stalling-baumschulen.de/)

Jó hír a gömbfák szerelmeseinek, hogy a hazai kertészetekben is megjelent a nyírfa gömb alakú változata, a Betula pendula ’Magical Globe’. A nyír effajta mutációját Ausztráliában fedezték fel 1990-ben, a fácska Európában 2013-ban jelent meg először kereskedelmi forgalomban.

Kiskertekbe remek választás lehet
(www.en.floraccess.com)
Öt-hat év alatt egy méter átmérőjű gömbkoronát növeszt, a szabályos gömb megtartásához gyakorlatilag alig van szükség metszésre.

Természetesen a sérült, keresztbe vagy átellenesen nőtt ágakat, illetve a téli sérüléseket el lehet és kell távolítani.

Az oltás magassága általában valamivel két méter alatt van, így a kiskertek, előkertek, kisebb területrészek ideális fácskája lehet.




Feketén fehéren: szállításra várva
(www.groen-direkt.nl)
Szereti a napos fekvést, de a félárnyékot is elviseli. Termőtalaja legyen üde, jó vízelvezetésű, némi komposzttal vagy érett szerves trágyával dúsított.

A mostanság fehér hollónak számító hidegebb teleket is biztonságosan átvészeli, télvíz idején fehér kérge igazi látványosság.

Virágzására április tájékán számíthatunk.

Nevelhetjük kaspókban, dézsákban, tarthatjuk a teraszon vagy párosával a bejárati ajtó mellett.

Gyepmentés: küldetés teljesítve

$
0
0
A gyep a mentőakció végén
Megmentettünk egy gyepet.
A Kertmanufaktúra és a kertet gondos figyelemmel ápoló gazda.

Közösen.
Az elmúlt két évben megosztoztunk a feladatokon.

Mi adtuk a szaktudást, az extra gyeptápot, megcsináltuk a gyep kondicionáló permetezését és a gyepszellőztetést. A gazda pedig minden fűnyírás után azonnal megöntözte a gyepet, figyelt a vágási magasságra tavasszal, nyáron és ősszel is. És rendszeresen elvégezte a gyomirtó permetezést, az öntözőrendszert pedig minden évszakban az időjárásnak és a gyep igényeinek megfelelően újra és újraprogramozta. Figyelemmel kísérte a gyep állapotát, ha bizonytalan volt, kérdezett, én pedig igyekeztem használható válaszokat adni.

A gyep a mentőakció kezdetén

Köszönet a tulajdonosnak, aki elhitte, hogy a kert kialakítása megtörténhet új gyepszőnyeg lefektetése nélkül is, mert a meglévő gyep igenis megmenthető. És elhitte, hogy nem rásózni akarom az extra minőségű gyeptápot és az általunk használt, szintén kiváló minőségű gyepkondicionálót, merthogy azokra nem nekünk, sokkal inkább a gyepnek van szüksége. Ahogy a gyepszellőztetésekre és a tökéletes időpontban elvégzett gyomirtó permetezésekre. És arra a példaértékű figyelemre is, amivel a gazda a kertet és a gyepet ápolta, gondozza.


A kertet úgy terveztem, hogy a változó színek és formák
ülésmagasságból is kiemelkedő élményt nyújtsanak

Sem a kert, sem a gyep nem nézne így ki, ha nem kapta volna meg azt a kiemelt törődést, ami minden kertnek kijár. Ilyen a fűnyírások idejének optimális megválasztása, a nyírások utáni azonnali öntözés, az öntözőrendszer rendszeres finomhangolása, a gyep évszakfüggő vágási magasságának betartása, az évelők és a cserjék tudatos, igény szerinti metszése és visszavágása, a virágzati szárak eltávolítása, a téli károk helyreállítása, a díszfüvek kizárólag tél végén történő visszavágásának betartása, és a folyamatos kapcsolat kerttervező és tulajdonos között.

A gazda szeme hizlalja a jószágot, tartja a mondás.

Ez alighanem gyep és kertügyben is igaz lehet.

Gólyaorr, a kerti mindenes

$
0
0
Nevüket a termés gólyaorrhoz hasonló alakjáról kapták
(www.kew.org)

Van jó néhány évelő, amelyik szinte minden kertben – az átlagostól eltérő viszonyok között is – megállja a helyét, ráadásul kevés törődéssel is hosszú évekig megtartható. Közéjük tartoznak a gólyaorrok, belőlük legalább ötszáz fajt, fajtát és hibridet tartunk számon.

Árnyékos kertrészlet gólyaorral
(www.awaytogarden.com)

Joggal nevezhetjük őket kerti mindenesnek, merthogy a népes társaságból mindenki találhat kedvére valót: ültethetők napra, árnyékba, félárnyékba, vannak, amelyek elviselik a szárazabb viszonyokat és a több napot, mások beérik egy-két órás napsütéssel is.



Gólyaorr növényszegélyként
(www.pepiniere-fleurs-terre.com)

Beilleszthetők a rusztikus kertek évelőágyásai közé, a parasztkerteket idéző összeállításokba éppúgy, mint a díszesebb, más célra kialakított kertek növényei közé. Használhatjuk talajtakaróként, levéldíszként, tartós virágzásáért ültetett növényként, remekül mutat elegáns környezetben rózsákkal, vagy éppen rusztikus ágyásokban gyűszűvirággal, mályvarózsával, orvosi zilizzel és díszfüvekkel.

Geranium 'Rozanne'
(www.northcoastgardening.com)

Ha autentikus árnyéki talajtakarót keresünk egy sziklás, lépcső melletti területre, bátran használhatjuk, de szóba jöhet napsütötte sziklakert nagyobb felületet beborító virágszőnyegeként is.

Geranium 'Blue Sunrise'
(www.lynandmalc.co.uk)

Napot, melegebb fekvést kedvelők
Geranium x cantabrigiense ’Karmina’
Geranium cinereum var. subcaulescens
Geranium dalmaticum
Geranium dalmaticum ’Album’
Geranium ’Johnson’s Blue’

Geranium x oxonianum 'Claridge Druce'
(www.perryhillnurseries.co.uk)

Napos és félárnyékos helyre egyaránt ültethetők
Geranium cantabrigiense ‘Biokovo’
Geranium macrorrhizum
Geranium maculatum
Geranium magnificum
Geranium × oxonianum ‘Claridge Druce’
Geranium pratense 'Summer Skies'
Geranium ’Rozanne’
Geranium sanguineum
Geranium ‘Spinners’
Geranium sylvaticum ‘Mayflower’
Geranium renardii

Gólyaorr az előkertben
(www.uvm.edu)

Találunk köztük húsz-harminc centiméterre növő fajtát – Geranium macrorrhizum, levelei télen is megmaradnak –, magas, akár egy méterre merészkedő fajtát – Geranium psilostemon –, és középtermetűeket – Geranium himalayense – is. A gólyaorrok színben szintén változatosságot kínálnak, pirosak, rózsaszínek, fehérek, kékek éppúgy vannak köztük, mint a lilás árnyalatúak. Telepítésüknél érdemes figyelembe venni, hogy meghálálják a jó vízelvezetésű talajt, mert nem szeretik a vizenyős, pangó vizes területeket.

Cserjés hortenzia

$
0
0
Látványos, hófehér gömbök
(https://rockydale.wordpress.com)

A hortenzia az a növény, amelyik akkor is könnyen beazonosítható, ha nem jut eszünkbe a neve, nem villan be a virág mérete vagy színe. Ilyenkor elég csak annyit mondani, a nagymama kertjében mindig volt belőle. Aztán, ahogy a divat átalakult a hortenzia kiszorult a kertekből, talán elvesztette varázsát, talán a kertstílusok és az ízlés változása miatt is. Eltűnéséhez hozzájárult egy makacs rémhír is, miszerint a kertben nem marad meg, csak a lakásban, cserepes virágként nevelhető.

Természetközeli kertek ideális növénye
(www.pinterest.com)
Pedig megmarad, csak a kerti hortenzia (Hydrangea macrophylla) telepítésénél néhány alapszabályra kellett figyelni.

Nem kerülhetett tűző napra, földjét rendszeresen savanyítani kellett, és az sem ártott, ha öntözővize esővíz, vagy annak híján forralt és visszahűlni hagyott csapvíz volt.

Mármost könnyen lehet, a kerti hortenzia virágkorát a cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens) virágkora váltja majd föl, merthogy megalkották nekünk a mésztűrő hortenziát, amit ha kedvünk tartja, bátran ültethetünk naposabb kertrészekre is.

Sövényként is telepíthető
(http://www.planteshaiesdirecte.fr)
A cserjés hortenzia Annabelle fajtája ráadásul egész nyáron át virágzik, kisebb labda méretű virágai igazi látványosságot jelentenek a kertben. A gömbök kinyíláskor zöldes fehér színűek, jó körülmények között virágzása októberig is eltarthat.

A jó körülmények között alighanem első helyen kell említeni a megfelelő mennyiségű öntözővizet, merthogy a cserepesre száradó talaj nem tartozik a cserjés hortenzia kedvencei közé. Ez fokozottan igaz, ha hortenziánk naposabb kertrészbe kerül. Másfél méternél ritkábban nő nagyobbra, kiválóan alkalmas kerti terek elválasztására, takaró vagy szegély növényként.


Teltvirágú cserjés hortenzia
(http://www.baltezers.lv)
Némiképp nagyobbra, két, két és fél méteresre is megnő cimborája, a teltvirágú cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens ’Grandiflora’). Szintén nagy, hófehér, gömb alakú virágokkal dicsekedhet, ő is mésztűrő.

Jól hasznát vesszük, ha cserjecsoportba akarjuk beilleszteni, de a természetközeli kertekben szoliterként is megállja a helyét. Virágai télre is a száron maradnak, a száraz virágszirmokra ráeső hópihék változatos formákat rajzolnak ki a téli kertben.

Hortenzia: piros, de néha kék


Zebrafű

$
0
0
Zebrafű (Miscanthus sinensis 'Zebrinus')
(www.phengels.fr)
Meglehetősen hosszú listát lehetne összeállítani arról, miért is érdemes zebrafüvet ültetnünk. A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány megfontolásra érdemes szempont: alacsony gondozási igényű, jelentős díszértékkel bír, napon és félárnyékban egyaránt könnyen nevelhető, kerülhet előkertbe éppúgy, mint az évelőágyásba, szoliterként is díszít, remekül használható térképzésre, télen sem fagy el, bókoló leveleivel vonzza a tekintetet, izgalmas, szép.

Számos környezetbe beilleszthető
(www.jardinsdugue.eu)
A zebrafű igénytelen egy jószág, nem kell tápoldatos vödörrel rohangálni hozzá naponta, akár kissé homokos, akár agyagos a talaj a kertünkben, jól tolerálja mindegyiket. Nem jön zavarba, ha az utcafrontra kerül, ahol esetleg a kelleténél több autó is megfordul. Elviseli az átmenetileg aszályos időszakokat éppúgy, mint az ugyancsak átmenetileg tápanyagban szegényebb időket is.

Akkor van azonban elemében, ha tápanyagban gazdag, humuszos földbe kerül, s meghálálja, ha rendszeresen öntözzük. Akkor sincs gond, ha lányos zavarunkban a szokásosnál több vízzel kényeztetjük őkelmét, feltéve, ha a talaj nem pangó vizes.

A zebrafűnél nem kell évszázados vitát folytatni annak eldöntésére, hogy zöld alapon sárga csíkos, vagy levelei sárga alapon zöldek-e. (Ami azt illeti, a véget nem érő vita a zebrák csíkjairól annak ellenére folytatódik, hogy a tudomány a maga részéről eldöntötte a vitát: a zoológusok szerint ugyanis a zebrák fekete alapon fehér csíkosak.) Szóval a zebrafű élénk zöld levelei sárga csíkosak, ezt a növénytársításnál remekül kihasználhatjuk.

Másfél, két méteres magasságúra nő
(www.jparkers.co.uk)
Ültetéskor nem árt arra készülni, hogy helyes kis zebrafüvünk egyszer csak nagy lesz, kifejlett korában legalább másfél-két méterszer egyméteres helyre van szüksége. Ha kertünket nehezen karbantartható rézsűvel áldotta meg a teremtő, bátran telepíthetünk zebrafüvet efféle helyekre is.

Ha pedig csap, falikút, csobogó, kerti tó környéke a beültetendő terület, nincs is jobb választás nála: megjelenése, ha nem is a végtelen óceánt, de a víz jelenlétét üzembiztosan felidézi.

Virágzáskor bronzszínű bugákat hoz, ezeket és a leveleket sem érdemes ősszel visszavágni, a növény ugyanis így jobban fel tud készülni a téli hónapokra, másrészt télen megkapó látványt nyújt a havas, zúzmarával díszes növény. A visszavágásra egyébként a tél vége, tavasz eleje a legalkalmasabb, ilyenkor akár öt-tíz centiméteres magasságúra is visszavághatjuk.

Pali, egy kék törpe

$
0
0
Törpe szürke luc- vagy ezüstfenyő (Picea pungens ’Pali’)
(www.forums.gardenweb.com)

Esetünk konkrét kék törpéje nem a giccsek világából, hanem a törpe örökzöldek népes mezőnyéből érkezett vizitálni egy blogbejegyzés erejéig.

A törpe jelzőt jogosan érdemelte ki, ha évenként három centimétert nő, az eredmény már több mint átlagosnak nevezhető. Az ezüstfenyők egyébként ragyogó kékes színül miatt méltán örvendenek nagy népszerűségnek. A törpe gömbezüstfenyő ugyan még nincs a ranglista élmezőnyében, de jó esélye van minimum dobogós helyezést elérni. Imádja a tűző napot, bátran ültethető előkertbe, sziklakertbe, a helyet gyaníthatóan még akkor sem fogja kinőni, amikor a kertben már az unokák figyelik gyermekeik első lépéseit. A napos fekvés elengedhetetlen számára, ugyanis a kissé árnyékosabb, hűvösebb környezetben könnyen legyőzheti a botritisz.

Alakja szabályos gömb, ezen csak némiképp idősebb korában hajlandó változtatni, akkor kissé kúposabb testet ölt. Nincsenek extra igényei a talajt illetően sem, bár azt kifejezetten meghálálja, ha tápanyagban gazdag földbe kerül. Hogy eredését megkönnyítsük, az ültetőgödröt méretezzük a földlabda másfélszeresére, a tápanyagot illetően pedig a már-már túlérett szerves trágyát vagy a porított szarvasmarhatrágyát részesítsük előnyben. Neki is, mint minden más növénynek, az ültetést követő időben némiképp több vízre van szüksége, ez a kiemelt figyelem jó, ha legalább két-három hétig eltart. Ezt követően azonban takarékosabban kell bánnunk a vízzel, az ismert mondás ezüstfenyőnk esetében is alkalmazható: a kevesebb több.

Bár az ezüstfenyő név hallatán szinte mindenki a kékes színváltozatokra gondolna, valójában a kínálat a zöldtől a kékig terjed. Kétségtelen, hogy a szelektálás során inkább a kékes árnyalatokat részesítették előnyben, de eredeti élőhelyéhez – Sziklás-hegység – közelebbi tájak kertészeti kínálatában a zöld levelű változatok is szép számmal megtalálhatók.

A teljesség igénye nélkül a bőséges kínálatból álljon itt néhány további kék színű, törpe fajta:

Picea pungens 'Gloria'
(www.forums.gardenweb.com)


Picea pungens 'Brynek'
(www.forums.gardenweb.com)


Picea pungens ’Blue Pearl’
(www.pinterest.com)


Picea pungens ’Glauca Globosa’
(www.forums.gardenweb.com)


Picea pungens ’Spring Ghost’
(www.forums.gardenweb.com)


Picea pungens ’Waldbrunn’
(www.pro-faber.ro)


Picea pungens 'Procumbens'
(www.atlanticavenuegarden.com)


Picea pungens 'Hermann Naue'
(www.kurowski.pl)


Kínai lilabogyó

$
0
0
Egy cserje lilában (Callicarpa bodinieri)
(www.oregonstate.edu)
Kettőt egy csapásra. Mármint évszakot.

Kínai lilabogyó ősszel...
(www.aujardin.info)
A kínai lilabogyó ugyanis nemcsak az őszi, a téli kertet is képes vidámmá varázsolni. Szeptember táján kezdenek beérni ugyanis lila bogyótermései, a 3-5 milliméter nagyságú bogyók pedig valóságos gömbbé állnak össze. Már kora ősszel is felhívja magára a figyelmet, de igazi látványosságot késő ősszel és decemberben nyújt, akkor, amikor a kert amúgy sem bővelkedik túl sok színben.

... és télen
(www.gardenia.net)
A kínai lilabogyó nem meglepő módon Kínában őshonos, kedveli a világos, napos fekvést. Ilyen helyen több virágra, így több termésre is számíthatunk, mint árnyékosabb fekvésben. A talajjal szemben nincsenek különleges elvárásai, de meghálálja a tápanyagokban gazdag, jó vízáteresztő termőföldet. Nem kedveli a vizenyős, folyton nedves talajt, erre öntözéskor érdemes figyelni. Nyár közepén hozza apró virágait, amikből szeptemberre fejlődnek ki a lila színű bogyótermések. Ősszel levelei is lilás-bronzosra színeződnek.

Szoliterként mutatja meg magát igazi szépségét
(www.andre-briant.fr)
Másfél, két méteres magasságra növő lombhullató cserjénk meglehetősen laza ágrendszerrel bír, ezért sövény létesítésére más cimborát kell keresnünk. Szoliternek vagy növényágyásba ültetve viszont remek választás: nincsenek kártevői, a betegségekkel szemben ellenálló, gondozása pedig nem jelent mindennapos elfoglaltságot. Európába az 1800-as évek utolsó harmadában érkezett, egy francia botanikus-misszionárius, Emilie-Marie Bodinieri jóvoltából. A nevét is őrző lilabogyó cserjét ő gyűjtötte be Kínában és mutatta be az öreg kontinensen.

Amerikai lilabogyó (Callicarpa americana)
(www.hgtvgardens.com)
A lilabogyó termése nem mérgező, bár a gyereknépek számára akár csábító is lehet, aligha fogják a kertben bóklászva megdézsmálni, miután rendkívül keserű íze miatt még a madarak sem különösebben kedvelik. Amerikában ugyanakkor dzsemet és lekvárt is szívesen készítenek az amerikai lilabogyó terméséből – ezt a cserjét Callicarpa americana néven kell keresni a kertészetekben –, édesebb bogyóiért a madarak is szívesen felkeresik a bokrokat. Ha kifejezetten nagyobb és látványosabb lila bogyókra vágyunk, akkor holland nemesítésű fajtáját kell keresnünk Callicarpa bodinieri ’Profusion’ néven. Egyébként majd mindegyik fajtája 2-3 méteres magasságúra nő, és mind jól viseli a hazai éghajlatot is.

A fiatal cserje kissé fagyérzékeny, ezért némi lombtakarással késő ősszel érdemes a kedvében járni.



Havasi törpefenyő: az átváltozóművész

$
0
0
Arany havasi törpefenyő (Pinus mugo 'Winter Gold'
(http://www.plantes-shopping.fr/)

Nyaranta nem tűnik ki a többi törpefenyő közül: élénkzöld leveleivel, nem túlzottan sűrűn növő, laza szerkezetével őkelme igazán nem látszik különlegesnek. Aztán ősszel gondol egyet, és aranysárgára vált, feltűnő díszévé válva ezzel a késő őszi és a téli kertnek.

Ősz közeledtével megjelennek az aranyló színek
(www.forums.gardenweb.com)
Törpének bátran nevezhetjük, évente legfeljebb hét-nyolc centiméteres növekedést produkál, aligha növi tehát ki az előkertet, a sziklakertet vagy a törpe örökzöldekből kialakított növényágyást.

Imádja a világos, napos helyet, akár a tűző napot is elviseli, kifejezettenárnyékos kertrészekre tehát más fajtát kell keresnünk.

Kártevői nem nagyon akadnak, úgyhogy akár gondozásmentesnek is nyilváníthatjuk. Foglalkozni persze azért alapszinten kell vele, szereti ugyanis a kissé gazdagabb talajt: időnként (évente legfeljebb két alkalommal) némi tápanyag utánpótlásra szüksége van. Erre a célra kiváló a kertészeti áruházakban beszerezhető porított szarvasmarha trágya vagy a házi komposzt, de természetesen kényeztethetjük az örökzöldekhez ajánlott tápoldattal is.

Őszi színben
(www.wiki-plantes.fr)
Meghálálja a jó vízelvezetést, ne ültessük tehát nagyon kötött, agyagos földbe. Ha kertünkben ilyen a talaj, telepítés előtt javítsuk azt fel humusszal és folyami homokkal. Egyébként kert híján sem kell lemondanunk róla, kiválóan tartható az erkélyen egy csinos kaspóban is.

Telepítésénél azonban érdemes figyelni rá, hogy kezdetben szinte szabályos gömbkoronát nevel, később azonban kissé szétterül. Az ültetőgödör a földlabdának úgy kétszerese legyen, s lehetőség szerint ugyanolyan mélyre kerüljön, mint amilyen mélyen a konténerben volt.

Nyakig a télben
(www.dreviny.sk)
Az ültetést követő napokban őt is, mint minden frissen telepített növényt gyakrabban kell öntözni, később aztán a kiszáradó talaj sem hozza zavarba.

Télen azonban, ahogy minden örökzöldnek, neki is szüksége van öntözésre, ez a telepítést követően minden télen, minden örökzöld esetében legyen amolyan szigorúan betartandó főszabály.

Törzsesre nevelve
(www.greenlab-shop.ru)

A kertészetek gyakran kínálnak szép példányokat törzsre nevelve is, erkélyre, teraszra talán ez lehet az egyik legjobb választás.

Ha száradó vagy a tél végén sérült, törött tágakat találunk rajt, éles metszőollóval távolítsuk el, egyéb teendőnk aligha akad.

Hacsak teendőink közé nem számítjuk azokat a biztosan bekövetkező perceket, amikor a teraszon üldögélve, a kertben szöszmötölve, vagy a konyhaablakon kinézve percekig rajta felejtjük vigyázó tekintetünket, és alig tudunk betelni szépségével. S ez bizony akár nyáron, akár télen is bekövetkezhet.

Zöld cimborák között
(www.dragonflyfarmsnursery.com)

Kertdivat 2016

$
0
0
Valóban közel a természethez
(www.metamorphosisdesign.co.uk)

Filozófiai szempontból az idei esztendő kertdivatja igyekszik elfogadható válaszokat adni a világ meglehetősen zaklatott mindennapjaira. A jövendölések szerint megpróbál minél teljesebb békét és harmóniát teremteni a közvetlen környezetben, enyhítve ezzel a ránk zúduló, egyre sokkolóbb hírek hatásait. A virágágyásokban például az életteli, életigenlő színek viszik a prímet, sok lesz a vörös és a sárga, és ezek különféle árnyalatai. 2016-ban a legtöbbször előforduló színek dobogójának képzeletbeli második fokára a harsány színek tompítása és a harmónia megteremtése érdekében a pasztell színek kerülnek majd. Nagyobb szerephez juthatnak az egységes színvilágra hangolt kertek, ezekben a leginkább kedvelt a zöldre hangszerelt kert lesz.

Idén is folytatódik a természetközeli kertek sikertörténete, itt az úgynevezett prérikertek kerülnek előtérbe. Díszfüvek, virágzó évelők hajladoznak majd a szélben, és divatos lesz az egyszerű, természetes kertkialakítás.

Levendula és cipruska: változatlan népszerűség

Az egyre drágább öntözési költségek miatt a növények közül a vízimádók kissé háttérbe szorulnak, és egyre többen választanak olyan összeállításokat, amelyek kis túlzással inkább hasonlítanak egy sivatagi, félsivatagi ökoszisztémára. Kifejezetten jó világ köszönhet tehát a szukkulens – némi leegyszerűsítéssel a pozsgás, szárazságtűrő – növényekre. A szárazságtűrő évelők közül változatlanul őrzi majd népszerűségét a levendula, a nyuszifül, a menyecskeszem és a cickafark.

A nyuszifül 2016-ben is kedvenc marad

Idén is sztárként lép fel a kertekben a rózsa, de efféle szerepre tör a zöldségeskert is. A biztos helyről származó, egészséges, permetszerek nélküli zöldségek iránti növekvő igény 2016-ban is erősödik majd, úgyhogy akár a különálló zöldséges parcellák, akár a virágágyásokba illesztett zöldségnövények száma is szaporodni fog. Zöldségtermesztésre remek megoldás az általunk már évek óta szorgalmazott magaságyás, ennél a módszernél ugyanis a termőföld kiszipolyozása nélkül érhető el négy-ötszörös terméshozam.

Növekvő igény a friss, egészséges zöldségek iránt

A növekvő por és légszennyezettség ellen faültetéssel (is) védekezhetünk, úgyhogy a növekvő faültetések száma szinte biztosra vehető. Az egyre forróbb nyarak miatt a kertekben az árnyék idén is nagy kincs lesz, ezért az árnyékot adó fákkal övezett pihenőhelyekből szintén több lesz majd. Az idén aztán beköszönt a kaspók kora, belőlük szép számmal kerülnek majd a teraszokra és az erkélyekre elsősorban visszafogott színvilágú tárolóedények. Ezekbe szárazságtűrő, tűző napot is könnyedén elviselő összeállítások díszlenek.

Divatja lesz a faültetésnek is
(www.chewvalleytrees.co.uk)


És 2016 alighanem változatlanul a reménykedés éve is lesz. Remélhetően egyre többen értik meg: érdemesebb az adott élőhelyhez jobban alkalmazkodó, betegségeknek jobban ellenálló, kipróbált, őshonos vagy azokkal egyenértékű növényeket választani.

Deres csenkesz: tarajos sül kékben

$
0
0

Szabályos gömböt alkot (Festuca glauca 'Elijah Blue')
(www.sublimegardendesign.com)

Igazi látványosság lehet a kertben a deres csenkesz 'Elijah Blue' fajtája. A félgömb alakú, bokros tövű, szabályos párnát alkotó növény ideális választás a sovány talajú, száraz kertrészekre. Telepíthetjük szegélynövényként, de bekerülhet főszereplőként a sziklakertbe vagy egy mediterrán hangulatú kavicsos ágyásba. Húsz-harminc centiméternél nem nő nagyobbra, virágzati szára azonban hetven-nyolcvan centiméterre is kimagaslik.

Virágzáskor
(www.comnur.com)

Nem kedveli a nehéz, agyagos, vízmegtartó talajokat. Ha kertünkben ilyen a föld, és szeretnénk deres csenkeszt telepíteni, a talajt fel kell javítanunk nagy adag folyami homokkal, de jó szolgálatot tehet a földbe kevert apró szemű kavics is. A tápanyagban gazdag földet nem szereti, úgyhogy a komposzttal és a trágyával fukar kezekkel mérjünk. A tövek ültetési távolsága harminc-negyven centiméternél ne legyen kevesebb. Meleg, napos helyre kerüljön, az árnyékos kertrészeken nem érdemes próbálkozni vele, ilyen területen a kékes szín sem garantált. Napos helyen viszont remek látványt nyújt kék színű leveleivel. Sűrű, bokros habitusa megtartása érdekében tavasszal érdemes alaposan visszavágni, magassága a visszavágás után akár öt-hat centiméteres is lehet.

Sziklakertben, kavicskertben vagy ágyásszegélyként is remek
(www.sublimegardendesign.com)

Jó kontrasztot érhetünk el, ha mögéjük lazább szerkezetű díszfüveketültetünk. Kék színe még ragyogóbbnak látszik, ha környezetébe magasabb sárga, vörös vagy piros virágú évelők kerülnek. Az idősebb példányoknál a bokrok közepe kiritkulhat vagy ki is kophat, ilyenkor a tövet szét kell ültetnünk. Jól tartható kővázákban és kaspókban is, egy színes összeállítású dézsában a deres csenkesz feltűnő díszévé válhat a nyári terasznak is. Csenkeszekből amúgy meglehetősen bőséges a választék: a nemzetség több mint 640 fajt és fajtát számlál.

Moszkitófű: varázslat vízszintesen

$
0
0

Moszkitófű (Bouteloua gracilis)
(www.anniesannuals.com)

A moszkitófű érdekessége, hogy május végén, június elején megjelenő virágzata csaknem vízszintes. Rendkívül mutatós díszfű, bátran telepíthető prérikertekbe, mediterrán kertekbe, de helye lehet a sziklakertben éppúgy, mint a kavicskertben vagy az évelőágyásban is. Negyven-ötven centiméternél nem nő magasabbra, virágait viszont magas, gyakran hatvan-hetven centiméterre kiemelkedő szárakon hozza.

A szélben vitorlázó kalászok látványa megunhatatlan
(www.ilijalukicphotography.blogspot.com)

Nem kedveli a vizes, nehéz talajokat, sokkal inkább kedvére való a jó vízelvezetésű, szárazabb kertrész. Telepítésénél érdemes megfontolni egy nagyobb kertszakasz egyöntetű beültetését, a legkisebb szélben is táncot járó kalászok pazar látványa igazán nagyobb foltban érvényesül jól. Virágai az ősz felé közeledve mélybordós, lilás színre váltanak. Némi árnyékot elvisel ugyan, de a teljes napsütést kedveli, és jól tűri az extrém meleget és a szárazságot is. Latin neve egy spanyol botanikus testvérpár – Claudio és Esteban Bouteloua – emlékét őrzi.

Mélybíbor kalászok
(http://www.fws.gov/)

Visszavágására tél végén, az új hajtások megjelenése előtt kerülhet sor, általában március eleje táján. Általában gondozásmentes, némi figyelmet inkább télen igényel, ugyanis kissé nehezen tűri a gyökérzet körül megmaradó lucskos havat – és ugyanígy van a vegetációs időszakban a pangó vízzel is –, erre az olvadáskor érdemes figyelni. Remekül mutat a prérikert növényeivel, jól társítható pipaccsal, cickafarkkal, prérimályvával, szarkalábbal vagy levendulával.

Lakáskassza: kertépítésre is

$
0
0
Egy szép kert átlag harminc százalékkal növeli az ingatlan értékét
(www.secretgardens.com)

Valahogy úgy alakult, hogy a lakáskassza fogalmához elsősorban a lakásban és a házban történő felújítások fogalma társult. Pedig a lehetséges felhasználási területek köre ennél jóval nagyobb, úgyhogy most, amikor rajtra kész a családok otthonteremtési kedvezménye, és a bankoknál az érdeklődők egymásnak adják a kilincset, talán érdemes áttekinteni a lakáskassza további felhasználási lehetőségeit is.

A megtakarítás összege tehát nemcsak a lakásban és a házban esedékes felújítási munkákra fordítható, az összeg felhasználható a ház körüli, illetve a kerttel kapcsolatos munkákra is. És ezeknél ugyanúgy, ahogy a lakás- és házfelújítás esetén, számlával vagy ennek híján saját, tételes költségvetéssel kell igazolni a felhasznált összeget. Az állami támogatás összege legfeljebb 720 ezer forint, s ez minden adókártyával rendelkező magyar állampolgárt megillet. A támogatás természetesen többször is igénybe vehető, vagyis az aktuális szerződés lejárta után egy újabb köthető, az állami támogatás erre az új kontraktusra is igényelhető. Sőt, a család szerződései közül öt akár egyetlen ingatlanra is összevonható, így már 3,6 millió forint a vissza nem térítendő, illeték-, adó- és járulékmentes állami támogatás. A konstrukció másik előnye, hogy a teljes, vagyis a bruttó, áfával növelt összeg elszámolható.

Terasz: felkerült a listára
(www.designrulz.com)
Nézzük meg, milyen anyagköltségek és munkadíjak jöhetnek számításba a kertépítés, kertrendezés témakörben! A megtakarítás összege felhasználható a tereprendezésre, a munkaeszközökre, a riasztóberendezésre, csapadékelvezető árok vagy folyóka létesítésére, a kerítés építésére vagy felújítására, de a listán ott van a termőföld, a virágföld, a búvárszivattyú, a kútfúrás és az automata öntözőrendszer kialakításának teljes anyagköltsége és munkadíja is. Konténerszállításnál, illetve az anyagok – a teljesség igénye nélkül: homok, cement, mész, beton, tégla, dísztégla, sóder, gipsz, ragasztó, festék – és az építési törmelék fuvarköltségénél az összeg tíz százaléka számolható el.

Kerítés építés vagy felújítás, szintén támogatható
(www.ambiancegardendesign.com)
Finanszírozható továbbá a kerti kandeláberek telepítése, a térkövezés, a kocsibejáró építése, díszburkolat készítése, medence építése, lakáskasszából lehet kifizetni az előre gyártott kerti faház vagy szerszámoskamra árát, a járda építését, a parkosítási munkákat és a dísznövényeket is. Felújítható a terasz, beszerelhető a teraszra egy kézi vagy elektromos napellenző, és a szauna létesítése szintén támogatott, illetve ebbe a körbe tartozik a ház körüli akadálymentesítés költsége is. Lecserélhetjük a bejárati kaput, felszerelhetünk vagy felszereltethetünk rá egy elektromos kapunyitó berendezést és új garázsajtót is vehetünk.

Lakáskassza esetében tehát a lakás és a ház mellé minden további nélkül a kert és a kertépítés fogalomkörét is érdemes felvennünk a szótárba.

Kertkialakítás keskeny telken

$
0
0
Térbe fordított örökzöld, megemelt növényvályú, a telek vége
dús növényfallal lezárt. A kerítésre futtatott növények
és a világítás szintén optikai segítség.
(www.deavita.com)

Nem a legideálisabb eset, de van rá mód, hogy a keskeny, nadrágszíjparcellához hasonlatos telekből is használhatóbb kerti tereket alakítsunk ki. Ehhez arra van szükség, hogy optikai értelemben megszüntessük a kert keskenységét, vagyis megtörjük a rendelkezésre álló teret. Ellenkező esetben a növényágyások, illetve a kert egyéb elemeinek vonala megismétli a tér és a kerítés szűk, párhuzamos vonalát, és a tér tágítása helyett újabb hosszanti sávokra bontja a területünket.
.
A párhuzamosok nem a végtelenben, a kerti házban találkoznak.
A növényültetés és a következetesen megépített burkolatok
mind egy célt szolgálnak: a kerti ház kerüljön főszerepbe.
(www.ecossistemasol.com)

Vannak persze esetek, amikor egy keskeny telken kifejezetten ez utóbbira törekszünk. Ilyenkor a telek végében olyan markáns látványosságnak, dísz-, vagy használati tárgynak kell lennie, ami megkívánja, hogy az optikailag még fel is erősített párhuzamosaink e kiemelkedő látványra, épületre, pihenőre, kerti díszre irányítsák a figyelmet.

Körágyások a téglalap alakú kertben, süllyesztett terepszint,
és térbe fordított növények.
(www.mosaicassemblers.com)

Ugyanaz a kert a másik oldalról.
A keskeny téglalap helyett
egy kövér nyolcas lett a meghatározó.
(www.mosaicassemblers.com)

Ha nem ez a célunk, feltétlenül arra kell törekednünk, hogy a keskeny téglalap vagy szűkös négyzet alakú kertből több apróbb teret hozzunk létre. Ez történhet a terepszintek megbontásával, növényzet ültetésével, más mértani formák, például kör vagy körök alkalmazásával, pergola elhelyezésével, a kerti utak hangsúlyozottan íves vezetésével, burkolatváltásokkal, illetve mindezek következetes kombinációival.

Sokszor a kerti út vonalvezetése is szépen tágítja a teret.
(www.gardenlandscapeideas.org)

A tekintet irányító növénykialakítás a talajszinten
és némi látnivaló magasságban is.
(www.katherinebrookslandscapes.com)

Itt íves növényágyások tagolják a teret.
(www.greenes-landscapedesign.com)

A csábítás trükkje: mi van
a kanyaron túl.
(www.tuindesign.blogspot.com)

A tér részben tagolt lett, de a hosszanti sávok megmaradtak.
A fával burkolt falfülkéből nagyon hiányzik egy markáns kerti dísz.
(www.anewgarden.com)

Egy keskeny sávból sokat csináltak. Alighanem akaratlanul,
de számos keskeny csíkra osztották az amúgy sem széles portát.
(www.ecossistemasol.com)

A kert felől nézve sem más a kép: dizájn hosszú, keskeny sávokra.
(www.ecossistemasol.com)

Sávosítás 2.0, avagy zavar a gépezetben. A tipegősor szinte
odarántaná a kert végéhez a tekintetet, a három pengefal viszont
mindennek megálljt parancsol. A terasz burkolatának mintája sem
tágítja a látványt.
(www.gardendesign.com)

Térképzés növényekkel. A magasra nyírt fák átengedik a tekintetet,
az  egyszerre zárt és nyitott fal izgalmassá teszi a kertet.
(https://www.facebook.com/Bardia.Landscape)


A rendelkezésre álló megoldások amolyan szerszámosládaként használatosak, vagyis azt kell választanunk, ami a kert használóinak, a telek adottságainak, a lakóépület és az épített környezet igényeinek a leginkább megfelel. Egyszerűbb esetekben az optimális megoldás néhány órás tervezgetés és ötletgyűjtés után alapszinten házilagosan is megtalálható. Ha összetettebb, részletgazdagabb szempontrendszer alapján kell megtalálni a lehető legjobb tervet, akkor már érdemes kerttervező segítségét kérni.

Rózsás vagy bablevelű varjúháj

$
0
0
Sedum 'Matrona': imádja a napsütést és a vízáteresztő talajt
(www.gardenia.net)
Merthogy mindkét néven megtalálhatók a kertészetekben, de akad, ahol hibrid varjúháj néven forgalmazzák. Akárhogy is van, ha a növény címkéjén a Sedum ’Matrona’ feliratot találjuk, megleltük, amit kerestünk.

A latin matrona szó eredetileg köztiszteletnek örvendő asszonyt jelöl, a német nyelvterületen viszont a kerek, illetve a nagyon vonzó alak szinonimájaként is használatos. A Sedum ’Matrona’ nemesítője, a Freiburg városában élő Ewald Hügin alighanem mindkét utóbbi változatot szem előtt tartotta, amikor 1991-ben nevet választott varjúhájának.

Húsos, csipkézett szélű levelei önmagában is mutatósak
(https://davisla.wordpress.com/)

Sokan, amikor a varjúhájfélék kerülnek szóba, erős késztetést éreznek, hogy Virág elvtárs örökbecsű mondatával álljanak elő, és nem nyitnak vitát arról, melyik a legszebb varjúháj kerek-e nagyvilágon. Meg kell hagyni, a zöldben és bordós színben játszó húsos levelek, szélükön a bíbor színű csipkékkel valóban lenyűgözőek. Ráadásul a tömegesen nyíló pirosas, rózsaszínes virágok látványa sem utolsó. S ha mindehhez hozzávesszük, hogy matrónánk könnyedén eléri a hatvan centiméteres magasságot, némiképp érthetővé kezd válni a legszebb varjúháj képzeletbeli címe.

Ágyásszegélyként is jól használható
(www.appeltern.nl)

A talaj iránt nincsenek extra igényei, szereti a jó vízelvezetésű, laza szerkezetű földeket. Ha a kertünkben agyagos, kötött a talaj, de szeretnénk varjúhájféléket telepíteni, a földet fel kell javítanunk folyami homokkal, és az sem árt, ha a homokkal jól átforgatott talajba némi apró szemű kavicsot is keverünk.

Nemcsak látványos: virágzáskor vonzza a méheket
(www.plantes-shopping.fr)

Imádja a napot, minimális napfényigénye legalább hat óra naponta. Nem szereti a vízben tocsogó földet, úgyhogy inkább kevesebbszer öntözzük: a száraz, kiszáradó földet jobban tűri. Évelő növény, a teleinket jól viseli, tavasszal általában különösebb gond nélkül újul. Télen némi feladatot azért ad, nem kedveli ugyanis a tövénél felgyülemlő olvadós, latyakos havat. Virágait augusztusban hozza, virágzása sokszor októberig is kitart. Telepíthetjük az ágyásokba szegélynövényként, de bekerülhet más, ősszel virágzó évelők közé is.

Vázában is remek
(www.dobbies.com)

Háziasszonyoknak és háziférfiaknak egyaránt jó hír lehet, hogy vágóvirágnak is kiváló.


Csíkos pántlikafű

$
0
0
Csíkos pántlikafű: dekoratív, könnyed megjelenés
(http://learn2grow.com/)

A Zebrafűvel ellentétben, pántlikafüvünk levelei hosszanti irányban csíkosak. Ami viszont a csíkok természetrajzát illeti, a dilemma a Phalaris arundinaceae ’Picta’ esetében is hasonló. Ha tetszik, akkor a csíkozás fehér alapon zöld, de éppúgy lehet zöld alapon fehér, megítélés kérdése az egész. Ahogy igen sokáig a zebra esetében is az volt, mígnem a kutatók elő nem álltak egy állítólag tökéletes megoldással, miszerint a zebra fekete alapon fehér csíkos. Úgyhogy, ha kedvünk tartja – ezt az elméletet véve alapul – kijelenthetjük: a csíkos pántlikafű levelei zöld alapon fehér csíkosak.

Csíkos, nádszerű levelekkel hívja fel magára a figyelmet
(http://learn2grow.com/)

Pillanatnyi kedvünktől függetlenül viszont tény, hogy kies-e hazában sok helyütt találkozhatunk őkelmével, leginkább kissé nedves réteken és vízközeli élőhelyek szomszédságában. Persze a kertben a pántlikafű kedvéért nem kell tavat vagy patakon létesítenünk, jól érzi magát egy kissé nedvesebb, de jó vízáteresztő képességű talajon is. Mivel alkalmas vízjelző vagy vízimitátor növénynek, ideális választás lehet egy dézsakert vagy egy falikút közelébe telepíteni.

Rizómákkal terjed, ha nem is olyan agresszíven, mint a terjedő tövű bambuszok, de idővel képes egyre nagyobb és nagyobb területet birtokba venni. Ha nem érzi tökéletesnek az általunk választott élőhelyét, akkor terjedése minimális lesz. Gyökérgáttal amúgy jól kordában tartható, tőosztással könnyen szaporítható is, erre a műveletre nyár közepe után már ne vállalkozzunk.

Félárnyék kedvelők között
(www.sprzedazroslin.pl)

Egy méteresnél ritkábban nő nagyobbra, kerülhet napos és félárnyékos helyre egyaránt. Kiválóan alkalmas nagyobb felületek egyöntetű beültetésére, a talajt jól árnyékolja, gyom aligha marad meg alatta. Telepíthetjük kavicskertbe is, hiszen jól elviseli a szárazabb viszonyokat, és ilyen környezetbe szintén jól beilleszthető, szépen díszlik. Számolhatunk vele rézsűn, kisebb domboldalon, és társíthatjuk félárnyéki kertbe, növényágyásba, például alacsonyabb árnyékliliomok mögé. Bugavirágzatát nyár elején hozza, virágai halvány barna színűek.

Autentikus környezetben
(www.thegardenbarnhouse.com)

Ha azt szeretnénk, hogy egy szezon alatt újból friss hajtásokkal rukkoljon elő, nyár elején érdemes határozottan visszavágni, de e művelet elvégzése nélkül is szép díszévé válik a kertnek. Kártevői, betegségei nincsenek, különösebb gondozást nem igényel. Ha napos kavicskertbe kerül, rendszeres öntözéséről feltétlenül gondoskodnunk kell.

A sztárépítész is ideges

$
0
0
(https://www.facebook.com/Shahram.Design)
(Harmadik részlet Az ügyfélnek mindig igaza van című fejezetből)


A sztárépítész azért ideges, mert telefonon merészelték zaklatni őt.

A zaklató két dolgot biztosan nem tudott. Hogy ő zaklató, s hogy a másik sztárépítész lenne. Azt hitte, az építésznek telefonál, akit hónapokkal korábban családi házának tervezésével bízott meg. És hát akkor még nem volt sztár, csak építész. Egy budapesti építész.

Időközben lett sztár. Sztárépítész Budapesten.

Az átlényegülés végeredményét maga a sztárépítész rikácsolta bele a telefonba, amikor családanya úgy hetvenharmadik alkalommal is megcsörgette telefonját. Hetvenkétszer ugyanis építész-sztárépítész nem válaszolt, a telefont fel nem vette, és nem is hívta vissza családanyát. Az üzenetekre sem válaszolt, melyekben családanya arra kérte, lenne már olyan kedves visszahívni őt, merthogy baj van a tervvel.

Pontosabban a bejárati ajtóval és a járdákkal.

A bejárati ajtóval a kőműves mester szerint volt baj, aki – ragaszkodván az abszolút számok szigorú világához – kijelentette: az ajtó a talajszint fölött négy méterre van. (Ott volt.) És ez fura, mondta a mester, mert látja ő itten családanyát nap mint nap jönni-menni az építkezésen, de szárnyat még nem látott rajta, és hát a négy méter, ugye, az négy méter.

Családanya ekkor döntötte el, felhívja az építészt, mondana valamit erről az ajtóról. Meg a járdákról. Merthogy a terven nem voltak járdák. És nem volt terasz. És út, tipegő, ösvény sem sejlett föl, amin a lakóházból el lehetne jutni bárhová is. És a medencéhez sem vezetett semmi.

Családanya abban reménykedett, hogy az építész majd segíteni fog, felskiccel valami rajzocskát, esetleg mond valamit a négyméteres magasság mibenlétéről, és a teraszról is akár. De nem. Csak annyit sikerült megtudnia, hogy immáron egy budapesti sztárépítésszel van dolga, akinek nincs ideje holmi ajtókkal, négy méterekkel és járdákkal szöszölni, és hogy ő, a családanya jól tenné, ha visszafogná magát, mert ez a sok hívás már-már zaklatásnak tűnik. És a sztárépítész igazán nem venné a szívére, ha a zaklatásoknak következménye lenne. Úgyhogy oldják meg, és ne hívogasson, ordította búcsúzásképpen a telefonba.

Az ám, még haragudni sem lehet rá, mert milyen egy világ van már mai napság, ahol idióta ügyfelek hívogathatják a sztárépítészt ész nélkül, hogy nem létező járdákról meg négyméteres magasságban lebegő ajtóikról csacsogjanak.

Az ember esze áll meg, hogy még nincs egy jó törvényi paragrafus, ami védelmet nyújthatna e gátlástalan zaklatók ellen. Pedig az egyre szaporodó sztárépítészek szívesen vennék.

Nagyon szívesen.


-----------------------
A fejezet korábbi darabjai
A nagyvállalkozó ideges
A kisvállalkozó ideges

Varázslat vörösben

$
0
0

Vörös horgas sás: egy tűzvörös gömb
(www.futuregardens.pl)

Ha egy extravagáns fűfélére vágyunk, a Vörös horgas sás nem hiányozhat a kertünkből. Ez az új-zélandi törpe sás Tűztánc névre keresztelt fajtája – Uncinia rubra 'Firedance'  – élénkvörös színével vonja magára a figyelmet. Harminc-negyven centiméterre nő, de néha-néha jókedvében fél méteresre is megnöveszti magát. Szereti a meleg, napos, némi árnyékot is biztosító fekvést, de a tűző napot is elviseli. Ha ilyen helyre ültetjük, jóval több öntözővizet kell biztosítani számára. Amúgy nem kifejezetten vízigényes szerzet, közepes vízellátást igényel, viszont jó néven veszi, ha földjét sohasem hagyjuk csontszárazra szikkadni. Télen károsodás nélkül elvisel mínusz tizenkét-tizenhárom fokos hideget.

Lenyűgöző színkavalkád
(A képen az Uncinia rubra 'Everflame' fajtája)
(www.kernock.co.uk)

Ültetéskor meghálálja a humuszban gazdag földet, különösebb pátyolgatásra ezen kívül nincs szüksége. Mindössze annyi teendőnk van vele, hogy kora tavasszal, tél végén az elhalt, sérült leveleket le kell vágnunk, mondjuk ezt a műveletet esztétikai okokból év közben is megtehetjük.

Jól társítható más, alacsony termetű díszfüvekkel, beilleszthető az évelőágyás növényei közé, ültethetjük mediterrán kertszakasz szegélynövényeként, de kialakíthatunk belőlük egy önálló, díszkaviccsal borított ágyást is. Ebben az esetben azonban alapos körültekintést igényel a tökéletes hely kiválasztása, a vörös szín ugyanis képes felborítani a kert színharmóniáját erős, mindent felülíró határozottságával.

A kertészetekben a Firedance fajtán kívül leggyakrabban a Everflameés a Belinda's Find fajtával találkozhatunk.

Kaspóban is mutatós
(Uncinia rubra ' Everflame')
(http://www.cowellsgc.co.uk/)

Uncinia rubra 'Belinda's Find'
(www.artsnursery.com)

Mályvarózsa

$
0
0
Büszkén, magasan
(www.finegardening.com)

Aligha lenne érdemes arról vitát nyitni, vajon a mályvarózsának van-e helye a természetközeli kertekben. Ilyen környezetből ugyanis egyszerűen kihagyhatatlan. Nemcsak feltűnő magassága, de júniustól szeptember végéig nyíló pompás virágai miatt sem hiányozhat. Akár kétméteres magasságot is elérhet, és nála nem kell azon aggódni, hogy a szárak biztonságosan megtartják-e a virágzatot, a mályvarózsa egy kisebb szélviharnak is ellenáll.

Ez kissé mélyebben és meglehetős biztonsággal kapaszkodó gyökerének is köszönhető, emiatt nem lehet őkelmét ide-oda áthelyezgetni a kertben. Magassága miatt egyébként sem kerülhet akárhová: leginkább kerítések elé, házfalak mellé való, vagy az évelőágyások leghátsó sorába. Jól mutat egy évelőkből, alacsonyabb díszfüvekből kialakított előkertben is. Az sem ördögtől való gondolat, ha valaki mályvarózsából szeretne kialakítani egy csinos virágzó növényfalat. Társaságnak érdemes köré szarkalábat, cickafarkot, kúpvirágot, dísznapraforgót, margitvirágot, sarkantyúvirágot vagy éppen pipacsot telepíteni, de csinosan néz ki a közelében egy-egy tollborzfű vagy egy nagyobb bugatölcsér karéj.

Szoliterként is megállja a helyét
(www.holicoffee.com)

A kerti mályvarózsa egynyári, kétnyári – a kétnyáriak csak a második évben hoznak virágot! –, vagy évelő növény. A „mezei” mályvarózsa természeténél fogva kétnyári, nemesített fajtái között viszont találunk egynyáriakat éppúgy, mint évelőket. Az egynyáriak között számos hazai nemesítésű található, a fajták dr. Kováts Zoltán dísznövény-nemesítő munkáját dicsérik.

A tűző nap sem akadály
(www.squakmtnursery.com)

A mályvarózsa imádja a napot, nem kedveli, ha átázott földben kell álldogálnia, úgyhogy az öntözéssel érdemes csínján bánni. Ez persze nem azt jelenti, hogy mályvarózsánkat csak havonta látogatjuk az öntözőkannával, a kifejezetten száraz, hőgutás nyarakon meghálálja a rendszeres vízellátást. A talajjal szemben nincsenek különleges igényei, de szeret tápanyagban gazdag, kissé mélyebben megmunkált földben nevelkedni. Bár gondozása nem ró extra feladatot a gazdára, néha némi permetezésre szükség lehet, ugyanis a mályvarózsát időnként előszeretettel támadja meg a mályvarózsarozsda. A fertőzött növényi részeket érdemes eltávolítani, a rozsda ellen pedig kontakt és felszívódó gombaölő szerek kombinációjával kell harcba szállni, egyéb teendőnk aligha akad. Merthát a napi rutinfeladatok közé mégsem sorolhatjuk azt, amikor gazda és gazdáné a kertben szöszölvén naponta többször is rácsodálkozik a virágzó mályvarózsára.

Sövényként is telepíthető
(www.midwestgardentips.com)

Színkavalkád mélybordótól a krémfehérig
(http://www.edenbrothers.com/)

Kiváló háttérnövény lehet egy évelőágyásban
(www.zauberstaude.de)

Keleten – eredeti élőhelye Kis-Ázsiában van – a mai napig gyógynövényként tartják számon, a virágszirmokból megfázás elleni teát készítenek, a szirmok forrázatát gyulladáscsökkentőként is használják.

Padot, széket, szekeret

$
0
0
Kis kút, kerekes kút...
(Fotó: Jánosi Imre)
És kerti bútorokat, kerekes kutat, kézikocsit, virágládát, mozsárágyút, lovaskocsit, hokedlit, virágtartót vagy éppen csillárnak való kocsikereket vasabronccsal. Ezt mind elkészíti Jánosi Árpád aranykezű asztalosmester, ha a megrendelőnek efféle kívánsága van. Mindez nékünk azért érdekes, mert Jánosi úr igent mondott a kérésre, lenne partner vállalkozónk, dolgozna velünk együtt, itt, a Kertmanufaktúránál.

Jut figyelem a részletekre is
(Fotó: Jánosi Imre)
Merthogy gyakran adódik olyan helyzet, amikor a reménybéli kerttulajdonos nekünk szegezi a kérdést: készítenénk-e néki egy egyedi padot, szép, széles kartámasszal, keményfából ha lehet, de úgy, hogy a következő párszáz évben ne kelljen bíbelődni a cseréjével és a javításával. És ilyenkor a reménybeli kerttulajdonos képeket is mutat álmai padjáról, általában lakberendezési újságok fotóját vagy távoli vidékek kertészeti magazinjainak illusztrációját. Néha egy lugas vagy pergola a vágy titokzatos tárgya, szintén keményfából, íves-díszes letörésekkel, amikre aztán buja rózsákat és klemátiszokat kellene felfuttatni.

Pad, széles kartámlával, keményfából

És a párbeszéd nem egyszer úgy folytatódik, hogy már csak azért is kellene a segítség, mert asztalosmestert talált ugyan a reménybéli kerttulajdonos, nem is egyet, de hiába ígérte mindegyik: már másnapra jön, egyiküknek sem akaródzott megérkezni. Úgyhogy ennek a metódusnak a magunk részéről ezennel véget vetettünk, mostantól a gyalui mester munkáit tudjuk ajánlani jó szívvel. Gyalu neve egyébként sokaknak ismerősen csenghet, Bornemissza Gergő a Kolozsvárhoz közeli erdélyi faluból szökteti meg Vicuskát az esküvőjén, Gárdonyi Géza Egri csillagok című regényében.

Favédelem és pácolás után: szállításra várva
(Fotó: Jánosi Imre)

Jánosi úr tehát hozott anyagból is szívesen dolgozik, nem sértődik meg, ha divatlapok kertészeti mellékletei adnak apropót az asztalhoz, padhoz, pergolához. Mi pedig szívesen dolgozunk a keze alól kikerülő darabokkal, merthogy a méretek és illesztések mindig pontosak, és érdekes, a határidő sem tolja ki magát újra és újra.

Üdvözlet a fedélzeten!











Viewing all 222 articles
Browse latest View live