Quantcast
Channel: Kertmanufaktúra
Viewing all 222 articles
Browse latest View live

Zöld valamiből angolpark, vagy mi

$
0
0
A megszüntetve megőrizni elvet alkalmazták

Úgy két évvel ezelőtt csak egy zöld valami volt. Egy igénytelen zöld valami. Aztán átváltozott, és angolpark, vagy mi lett belőle.

Az úgy volt, épp akadt az almáriumban negyvenkét millió forint, s mert a városnak azon a részén régebbi korokban egy angolpark létezett, kézenfekvő volt, hogy a kései utódok is effélét csináljanak. Az új angolpark, vagy mi helyén ugyan néhány éve egy uszoda és egy strand működött, de azt földig rombolták, igaz, e művelet minden kétséget kizáróan pozitív eredménnyel zárult, amennyiben a medencék helyét nem vetették be sóval.

A terv az volt, hogy majd itten a botanikus kertekre jellemző növények kapnak helyet, s a városlakók az angolparkot, vagy mit kvázi gyűjteményes kertként vehetik birtokukba. Az angolpark, vagy mi aztán elkészült, botanikus kertekre jellemző növények ugyan nem kerültek bele, de a híradások ennek ellenére első helyen mégis ezt hangoztatták. (Spongyát rá, legyintene kedélyesen Virág elvtárs, mi úgyis tudunk mindent…)

Szóval angolpark, vagy mi.
A vagy mi nélküli angolpark amúgy zseniális találmány, amolyan véletlenszerűen egymás mellé kerülő gyepfelületekkel, fákkal, ligetes területrészekkel, kanyargó ösvényekkel, aztán megint ligetekkel, néhány helyütt kényük-kedvük szerint növő füvekkel, tán kerti tóval is, de mindenesetre jó néhány felfedezésre váró, izgalmas kertrészlettel.

Ebben a vagy mi típusú angolparkban efféléket nehezen találni. Ez egy szerény angolpark, vagy mi tehát. Viszont magáévá tette a nem különösebben szép emlékű megszüntetve megőrizni elvet, s hű maradt a zöld valamihez. Már ami az igénytelenséget illeti.

És azért ez is valami.

Hasonlatos némiképp Virág elvtárs magyar narancsához.

Magyar angolpark.

De leginkább vagy mi.

Vízigényes kandeláber szivárvánnyal

Mindent a szemnek: gazdagon beültetett növénysziget

A párhuzamosok a végtelenben találkoznak

Útban a végtelen felé

Ötletes szegély, a középen pár fantasztikus borostyán

Változatos, gazdag növényvilág

Botanikus kerteket idéz

Palástfű

$
0
0
Lenyűgözően egyszerű
(www.stephenprovoost.be)

Vannak évelők, amelyek nem fantasztikus virágpompájukkal vagy lenyűgöző termetükkel hívják fel magukra a figyelmet, a kertbe lépve nem rajtuk akad meg először a szem, és nem is felejtődik rajtuk hosszú percekig a tekintet. Nem, mert tökéletesen belesimulnak az környezetükbe, első pillantásra nincs rajtuk semmi különleges, kitöltik a rendelkezésre álló teret, szegélyezik az évelőágyást, vagy csak ott vannak a kertben, mintha mindig is ott lettek volna.

E csendes társaság egyik biztos csapattagja a Lágyszőrű palástfű (Alchemilla mollis). Elfogult vagyok vele – mondhatnám egyik kedvencem –, igénytelensége, könnyű kezelhetősége, ellenálló képessége és még tucatnyi más jó tulajdonsága miatt. Valamikor ezek között egyébként első helyen tartották számon csodás erejét, merthogy a középkor alkimistái a palástfű levelein hajnaltájt megjelenő harmatcseppeknek varázslatos erőt tulajdonítottak. Mondjuk az aranykészítés során nem vált be száz százalékos sikerrel, az évelőágyak beültetésénél viszont annál inkább.

Aranykészítéshez nem jó, de látványnak remek
(www.stephenprovoost.be)
Ültethetjük szegélynövényként, helyet foglalhat az évelőágyásban a szegélysor mögött, a második sorban, kerülhet tópartra vagy éppen sziklakerti környezetbe is. Ha kertünkben vannak félárnyékos, kissé nedvesebb területrészek, erre a helyre a palástfű kiváló választás, mivel szereti a nedvesebb földet. Rendszeres öntözéséről tehát gondoskodnunk kell, ez persze nem jelentheti azt, hogy időről időre mocsárrá változtatjuk a földet körülötte. Nem gond az sem, ha világosabb, naposabb helyre kerül, de a reggeltől estig tartó tűző napot nem neki találták ki. Jól érzi magát félárnyékban, cserjék, bokrok szűrt árnyékában is. (Egy korábbi bejegyzés a blogon segít értelmezni az árnyék, félárnyék, napsütés témakör kérdéseit.)

Egy ideális megoldás: palástfüvek a tóparton
(www.metamorphosisdesign.co.uk)
Különleges igényei nincsenek, ha jól érzi magát, pár kerti szezont követően terjedelmes bokorrá fejlődik. Erre ültetésekor érdemes figyelnünk, a cserépből vagy konténerből kikerülő palástfüvünk ugyanis hamar eléri és meg is haladja a negyven-hatvan centiméteres átmérőt. Ha azzal a céllal telepítjük a kertbe, hogy egy üde, szép zöld foltot alkotó lágyszárúnk legyen, akár talajtakaróként is használhatjuk: a környező területet hamar birtokba veszi. A méhek és más repülő szerkezetek nagy örömére május-június táján jelennek meg sárga virágai – ha jókedvében találjuk, a virágzás egészen szeptemberig tart –, s ez a sárga-zöld kombináció még élénkebbé teszi a növényt.

Meghálálja, ha ültetése előtt feljavítjuk kissé a talajt. Télire nem kell takarni, a hidegebb telek után is üzembiztosan hajtani kezd. Ha úgy ítéljük meg, hogy palástfüvünk túlságosan elbokrosodott, elő az ásóval vagy az ásóvillával, tőosztással viszonylag rövid idő, kis erőbefektetés árán újabb növényekhez juthatunk.

Szellőrózsa

$
0
0
Hófehér és sárga: megunhatatlan
(www.mostlynatives.com)

Az még a legjobb családoknál is előfordul, hogy akad a kertben egy kihasználatlan és sokszor kihasználhatatlannak tűnő árnyékosabb zug. Ezek általában olyan helyek, ahová jó lenne valamilyen virágzó növényt telepíteni, évelőt talán, hogy ne kelljen mindig a magvetéssel vagy az ültetéssel bíbelődni. Valamilyen virágjával (is) díszítő kedves cimborát látnánk itt, hogy legyen a kert üresen maradt pár négyzetméterén is szép, virágzó növényünk.

Idővel egyre nagyobb helyet foglal el
(www.hertfordshire-garden-design.co.uk)
Ilyen árnyékos, félárnyékos helyekre kitűnő választásnak tartom a Japán szellőrózsát vagy Kerti szellőrózsát (Anemone x hybrida ’Honorine Jobert’), mindkét néven találkozhatunk vele a kertészetekben. Augusztus végén, szeptember elején jelennek meg hófehér virágai, amik általában a késői fagyokig megmaradnak. Kedveli a félárnyékot, az árnyékot, s ezeken a helyeken valósággal világítanak fehér virágai. (A fehér szín kerti használatáról egy régebbi blogbejegyzés ad némi segítséget, de a vörös, a lila, a sárgaés a kék színben pompázó növényekről és alkalmazási lehetőségeikről is írtam egy-egy bejegyzést.) Szellőrózsánk gyökérsarjakkal terjed, így egyre nagyobb felületet foglal el magának, erre ültetésekor nem árt figyelni. Nincsenek extra kívánságai, de kijár neki a tápdús, humuszban gazdag talaj és a rendszeres öntözés. A kőkeményre száradó, nehéz, agyagos talajon nem érzi igazán jól magát, és ne ültessük rossz vízelvezetésű, pangó vizes helyekre sem.

Sötétzöld lombúak előtt remekül mutat
(www.perryhillnurseries.co.uk)
Ha jól érzi magát, az egy méteres magasságot is elérheti. A gyengébb növények egy szeles, viharos nap után szívesen veszik a támaszhoz rögzítést, de erre tapasztalataim szerint csak igen ritkán van szükség. Nagyon jól mutat páfrányok társaságában, meténgek közé telepítve, díszfüvek, őszirózsák között és előtt, tiszafa vagy magyal elé ültetve. Március elején a visszahúzódott, elszáradt szárakat – van, amikor ezekből szinte semmi sem látszik, ne essünk kétségbe, szellőrózsánk él és évelő lévén hamarosan életjelt ad magáról – a talajtól úgy öt-hét centiméteres magasságban vágjuk vissza.

Egy-két órányi napsütést még elvisel
(http://blog.lisacoxdesigns.co.uk/)
Nem való tűző napra, de ha csak egy-két óra hosszat éri napsütés, és kellő mennyiségű öntözővízhez jut, ilyen helyen is biztonsággal nevelhető. Mióta hazánk nagy részén a tél, mint régi, klasszikus évszak megszűnt létezni, szellőrózsánk tövét sem kell takarni, e műveletre amúgy hideg teleken nem árt sort keríteni. Erre kiváló az őszi lomb, az apróbb fenyőgally vagy némi széna.

S ha kellőképpen beleszerelmesedtünk a kerti szellőrózsa Honorine Jobert fajtájába – megbízható, kipróbált évelőről van szó, 1858-ban, a franciaországi Verdun egyik kertjében fedezték fel őkelmét –, választhatunk magunknak a rengeteg hibrid közül rózsaszínűt, lilásat, sárgát vagy éppen vöröshöz közelítő színűt.

Van egy kis probléma

$
0
0
Nézőpont kérdése
(https://www.facebook.com/Shahram.Design)

A napokban egy épülő családi ház tulajdonosaival találkoztam. Kertet szeretnének. Elmondták elképzeléseiket, megnéztük a telket, beszélgettünk. Nem voltunk ismeretlenek egymásnak: olvasták a kertről, a kertépítésről és a kert tervezéséről írt blogbejegyzéseimet, követik Facebook oldalunkat is. A tervek szerint idén véget ér az építkezés, és tavasszal jöhetne a kert. Ha minden jól megy, mondják. Merthogy van egy kis probléma.

Ez amúgy az egyik kedvenc mondatom.

A van egy kis probléma magyarra fordítva ugyanis általában azt jelenti, hogy meglehetősen kevés – matematikai értelmezésben nulla – az esélye, hogy ház a kitűzött határidőre elkészül. Ennél valamivel kevesebb, hogy elegendő lesz a tervezett költségvetés. És ennél is kevesebb, hogy minden úgy valósul majd meg, ahogy azt a megrendelő elképzelte.

A van egy kis probléma gyakran azt is jelenti, hogy köddé vált a házat tervező építészmérnök. Legalábbis a reménybeli háztulajdonosok számára. Ideiglenesen vagy véglegesen. A van egy kis probléma felvezető első mondat utáni második már-már üzembiztosan a konfliktusról szól. Az építtető és a tervező közötti csatákról, melyek ütközeteit és csapásváltásait jó ideje figyelem és hallgatom, s válok néha akaratlanul is részesévé. Merthogy a csatatér üszkös maradványait nem ritkán a kert tervezőjeként és építőjeként kell kerülgetnem, használható alakzatba rendeznem vagy éppen eltakarítanom a romokat. Ha lehet.

Ismerős helyzetek, típushibák, hihetetlen történetek és elképesztő motívumok a „van egy kis probléma” mögött. Eltűnő tervezővel vagy éppen jól együttműködve vele. Jó ideje görgettem magamban e meghökkentő meséket. Nem tartogatom tovább egyiket sem, inkább összerendezem őket ebben a blogbejegyzésben.

Az építészmérnök eltűnik és később sem kerül elő
Mert összeveszett a tulajdonossal. Vagy a tulajdonos veszett össze az építésszel. Például azért, mert a terv szép, de nyoma nincs rajta járdának. Vagy lépcsőnek. Ami összekötné a bejárati ajtót vagy a teraszt a kerttel, esetleg a nem létező járdával. Ilyenkor az ajtónál vagy a terasz szélénél véget ér a tervezett világ. De a tulajdonos meg olyan, a házból kilépve járdán szeretne bóklászni, a teraszról is lejönne néhanap, úgyhogy ilyenkor telefonál, mi a helyzet a járdával. Az építész ezt zokon veszi, és – vérmérséklettől függően – a következő válaszokkal áll elő: 1. Járda és lépcső nincs, azt majd a tulajdonosok kitalálják. 2. Nem is volt szó járdáról és lépcsőről. 3. Hagynák őt békén egyrészt a járdával, másrészt a lépcsővel, kaptak egy dögös tervet, benne az építész fantasztikus ötleteivel, legyen elég ennyi.

Igen ám, csakhogy a tulajdonosok máshogy emlékeznek: 1. Úgy volt, hogy a járdát és a lépcsőket az építész találja ki, merthogy azok mégiscsak a házhoz tartoznak. 2. Szó volt járdáról és lépcsőről. 3. A terv lehet hogy dögös, lehet, hogy abban az építész fantasztikus ötletei vannak benne, de ahogy a papírra rajzolt fantasztikumok testet öltenek, mintha mindennek az ellenkezője válna valóra, és hát ez kezd több lenni az elégnél.

Ezeken aztán jól elvitatkoznak, s rendszerint még féltucatnyi kisebb-nagyobb vélt vagy valós sérelem, félreértés, nem tisztázott részlet kerül elő. A történet aztán a bevált forgatókönyv szerint úgy folytatódik, hogy az építész (vagy a megrendelő) elköszön. Halkan vagy nem is hallhatóan, néha emelt hangon, de van, hogy csak leteszi a telefont és többet fel sem veszi.

De összevesznek azért is, mert az építész elvállalja a műszaki vezetést, aztán menet közben kiderül, ez leginkább telefonos segítségnyújtást jelent. Már azokban a ritka pillanatokban, amikor az építész hajlandó beszélgetni a megrendelővel. E beszélgetések végén gyakran hangzik el az „oldják meg valahogy!” típusú mondat, amitől a tulajdonos kissé ideges lesz, az ideges tulajdonostól az építész még idegesebb, és némi emelt hangú társalgást követően a felek beszüntetik a kommunikációt.

Hegymászók előnyben: papír és valóság
Gyakorta megesik, hogy a mesterek szerint lesz egy kis gond, ha mindent a terv szerint csinálnak. Merthogy akkor a bejárati ajtó három-négy méterrel lesz magasabban a megálmodott talajszinttől, bár lifttel, helikopterrel és hegymászó felszereléssel egészen kiválón működhet ez is. A tulajdonos ilyenkor felhívja az építészt, aki viszonylag hamar megsértődik, semmiféle gond nem lesz, és nehogy már egy kőművesmester mondja meg a tutit, úgyhogy dolgozzon csak szorgalmasan a bobcates kolléga. A bobcates kolléga tehát dolgozik, a kőművesek alapoznak, falaznak, aztán a folyamat végén a tulajdonos kissé fájó nyakkal mered felfelé, hiába na, egy három és fél méteres magasságban lebegő bejárat nyakfájós pillanatokat eredményez. Majd a kertépítéskor megoldják, feltöltik földdel, mondja az újabb kérdésre az építész, de azt már nem részletezi, mi bírja rá a földet, hogy ott maradjon egy helyben. s hogy hová méltóztatik elfolyni a víznek a földhányásról. S azt sem meséli el, ha valami csoda folytán a föld ott is maradna, hogyan lehetne átjutni autóval e három és fél méteres buckán úgy, hogy aztán azon nagy óvatosan leereszkedve a büszke háztulajdonos használni is tudja az egyébként kissé szűkre méretezett garázsát. („Pedig mondtuk, hogy két autóval szeretnénk beállni!”)

A telek, mint szeméttároló
Amikor befejeződik a ház építése, s kezdődhetne a kerté, a telek igen gyakran egy csinos szeméttelephez hasonlít. Földkupacok, deszkák, lécek, zsákok, törött téglák. Így szokott lenni. Hogy miért szokott így lenni, nem lehet tudni, talán ez is történelmileg alakult így. Talán létezik valami titkos kiskáté, miszerint a zsaluzásból, a betonozásból megmaradt hulladékot a helyszínen kell hagyni, az üres cementes zsákok meg szétdobálva érzik jól magukat, a légkondicionáló csinos papírdoboza hanyagul helyeződjék el egy földkupac tetején, mellette vezeték és csődarabok heverjenek, és az sem árt, ha szögek és raklapok is találhatók művészi rendetlenségben szanaszét. A tökéletes összhang érdekében aztán kell még néhány tejes vagy kakaós zacskó, műanyag üveg, pár konzerv, néhány összeszáradt ecset, kerítéselemekből megmaradt darabok, vágókorongok, ilyesmik. A festékes vödör maradékát pedig ki kell önteni a földre, egy félreeső helyen, egy fatörzs vagy a szomszéd kerítése mellé, az efféle holmiknak keresve sem lehetne jobb helyet találni széles e nagyvilágon.

Eltűnt a termőföld
Kertészeti szempontból egészen remek helyzet, amikor a telekről eltűnik a termőföld. Valahol ott van persze, mélyen az agyagos, törmelékes romtalaj alatt, lent, a betonkeménységűre taposott felső, használhatatlan réteg alatt. Némiképp egyszerűbb – és olcsóbb – lett volna az építkezés kezdetén összegyűjteni, ahogy azt egyébként törvény is előírja, de efféle huncutságokra valahogy nem nagyon jut idő.

Előfordul aztán, hogy az építkezés vége felé közeledve valaki kideríti, hogy a telken a talaj használhatatlan, s érdekes módon mindig ő az, aki éppen tud – megbízható helyről! – remek fekete földet szerezni. És szerez. Ezzel általában két gond van. Nem remek és nem fekete. Legtöbbször rosszabb az eredetinél, törmelékes anyagos rettenet vagy kukoricaszárakkal gazdagon dúsított valami, viszont tuti helyről származik, a sógor/az após/a Sanyi/a Zoli/a gyerek – a nevek és beosztások gyakran elképesztő kavalkádban egyesülnek – ajánlotta, és hát nemcsak a föld, a fuvar is olcsóbb volt. A kertépítéskor aztán kiderül – merthogy az egészet, a régi agyagosat és újonnan beszerzett remek fekete földet is cserélni kell –, hogy mégsem volt olcsóbb. Igaz, a sógor/az após/a Sanyi/ a Zoli/ a gyerek is igazán kereshet egy kis mellékest azon a nyomorult fekete földön. Pláne, ha remek.

Majd elnyeli a föld: csapadékvíz és talajmechanika
Van néhány elvetemült háztulajdonos, nekik visszatérő mániájuk a csapadékvíz. Hogy az hová folyik majd az ereszcsatorna végén, lehet-e vele öntözni a kertet vagy uram bocsá’, felhasználni azt a vizet a mosáshoz, de legalábbis a WC tartályokat azokkal megtölteni. Ezt kérdezgetik a kőművesmestertől, a műszaki vezetőtől és az építésztől is. E kérdő mondatok szépséghibája, hogy kissé későn hangzanak el. Úgyhogy a kőművesmester vagy a műszaki vezető ilyenkor a tervet bogarászva bizonytalanul közli, hogy ezt alighanem csak a tervező és a magasságos atyaúristen tudja. Miután utóbbi rendszerint elfoglaltnak mondható, marad az építész. Ő meg – mert idegrendszere néhány előző csörtétől kissé ziláltnak tűnik – lakonikus egyszerűséggel azt találja mondani, hogy azt a kifolyó vizet majd szépen elnyeli a föld. Igaz, léteznek egészen kiváló megoldások az esővíz összegyűjtésére és háztartási felhasználására, de ezeket kitalálni, apróra megtervezni kétségtelenül macerásabb egy négyszavas válasznál.

És sok van, mi macerás, de nagyon úgy néz ki, a talajmechanikai felmérésnél nincs semmi macerásabb. Merthogy hiába adja tovább a szomszédságtól származó hírt az építtető a tervezőnek, miszerint a területen korábban agyag-, homok- vagy földkitermelés folyt, talajmechanikai tervezőmunka nem történik. Aztán amikor a kőműves mester harminckettedszer noszogatja a gazdát, kérdezné meg az építészt arról az agyagról, a gazda kötélnek áll, és újabb izgalmas telefonbeszélgetés veszi kezdetét. (Már amennyiben a hívott fél is hajlandónak mutatkozik egy kis csevejre.) Az elsőként elhangzó kérdés – elég lesz-e a meglévő alapozás –, persze költői, merthogy addigra a házban már a festők festegetnek. A talajügyi telefonbeszélgetések egyébként nem ritkán azzal a megnyugtató kinyilatkoztatással érnek véget, hogy bánya vagy mi ide vagy oda, a talaj azóta már biztosan „összeállt”.

A tetőtérből remek
Ki tudja miért, akadnak élhetetlen háztulajdonosok is, akik nem elégszenek meg a tetőtéri ablakból élvezhető pazar látvánnyal, nekik a földszintről is jó kilátás kell. Vagy legalább közepes. Ők azok, akik teraszos kialakítású telkek boldog tulajdonosaként a földszintről néznének a kertre, de abból semmit sem látnak. Látnak viszont jó néhány szép terméskövet, merthogy az első terasz támfala jóval magasabban van az ülésmagasságnál. És néha állva is a köveket látják. Ez amúgy szép látvány, de két, maximum három perc elteltével valóságos börtönben érzi magát a család. S ők bizony idegességükben nem tudják értékelni a segítő szándékot sem, pedig a ház, a teraszok és a terméskövek megálmodója segítségükre siet: a földszintről lehet, hogy nem a legjobb, de a tetőtérből egészen remek a kilátás.

Rejtély
Rejtély persze, hogy a tulajdonosok miért nem tájékozódnak előre az építész korábbi terveiről, miért nem érdeklődnek előző ügyfeleinél, miért nem nézik meg házait vagy más munkáit. Megfejthetetlen, hogy a tervezés folyamatában miért nem került szóba a járda, a terasz, a lépcső vagy az irdatlan szintkülönbség. Miért nem kérdezi meg senki a családból, hogyan jutnak majd be a garázsba, és hogy fér majd el két autó egy helyen?

És miért nem tűnik fel egy járda nélküli látványterv, miért csak az építés végén merül fel a csapadékvíz elvezetése, miért van rosszul kitalálva a támfal, miért nincs bent az építési szerződésben a takarítás? Miért dobja el bárki is a tejes zacskót és a cementes zsákot, és vajon miért lesz valaki virtuális műszaki vezető, és miért nem beszél egymással hosszasan tervező és megbízó egy olyan jelentéktelen semmiségről, mint egy ház építése? Miért nem tud két-három ember szót érteni egymással?

És miért tűnik úgy, hogy az igénytelenség már-már elengedhetetlen részévé vált a mindennapi munkának?

Törpe sásliliom

$
0
0
Törpe sásliliom (Hemerocallis 'Stella d’Oro')
(http://www.buddgardens.com)

Törpesége persze nézőpont kérdése.

Ha méteresre vagy ennél is magasabbra nyújtózkodó társaihoz (Hemerocallis fulva, Hereocallis ’Frans Hals’, Hemerocallis ’Cartwheels’) viszonyítjuk, akkor arra jutunk, hogy sásliliomunkat (Hemerocallis 'Stella d’Oro') feltűnően alacsony termettel áldotta meg a teremtő. Harminc-negyven centiméternél ugyanis alig-alig nő magasabbra, ilyenformán kevés eséllyel pályázhat biztos helyre az évelőágy óriásai között.

Annál inkább helye van egy ágyás előterében más, alacsonyabb – na jó, törpe – növésű cimborák társaságában. És hát ebben a környezetben már egyáltalán nem tűnik törpének őkelme.

Késő tavasztól őszig virágzik
( http://www.pratique.fr/jardinage)

Néha már májusban megjelennek mély sárga virágai, amik aztán egészen őszig, jó esetben október elejéig megmaradnak. A virágok nélküli hónapokban sincs oka szégyenkezni: szétterülő, üdezöld levelei ebben az időszakban is látványossá teszik.

Szegélyként is kiváló
(http://www.lemiepiante.it)

Sárga kékkel: sásliliom levendulával
(www.vwgarden.blogspot.com)

Évelőágyásban zsályával
(http://myhesperidesgarden.wordpress.com/)

Kedveli a napos, világos fekvést, némi szűrt fényt, enyhe árnyékot szívesen elvisel, de tartós vagy mélyárnyékban nem él meg. Ültetés előtt talaját érdemes némi komposzttal feljavítani, ha kötött, agyagos a terület, akkor a komposzton kívül egy kevés folyami homokot is be kell forgatni a földbe. A törpe sásliliom jól használható a sziklakertben, beültethetjük dézsákba, kőedényekbe, kerülhet utak mellé éppúgy, mint rózsák társaságába.

Díszfüvek előtt
(http://notanothergardeningblog.com/)

Tufatálban.
Mellette Árlevelű lángvirág és Törpe kúszó boróka
(Phlox subulata, Juniperus procumbens 'Nana')

Törpe sásliliom Kárpáti harangvirággal
(Campanula carpatica)
(http://notanothergardeningblog.com/)

Megállja a helyét levendulák, tollborzfüvek, zsályák, méhbalzsamok, kúpvirágok, nyári orgonák és kardinálisvirágok között vagy inkább előtt. Képezhetünk belőle egy nagyobb, önálló csoportot is, élénk zöld leveleivel és napfénysárga virágaival látványos foltot alkot.

Szépen oldja a kőfal és a burkolat merevségét
(http://notanothergardeningblog.com/)
Szűrt fényben is jól érzi magát
(http://www.landscapeofus.com/garden/)

Ha túlzottan terjedelmes bokorrá nő, elő kell vennünk az ásót vagy az ásóvillát, és az első pillanatban kissé drasztikusnak tűnő mozdulattal szét kell vágnunk, szét kell osztanunk a tövet. Az így nyert növényeket aztán elültethetjük máshová vagy elajándékozhatjuk a barátoknak, rokonságnak.

Ragyogó sárga színben
(http://www.landscapeofus.com/garden/)

A sásliliomok amúgy a világ túlsó felén, jelesül Kínában zöldségként is ismeretesek, virágbimbóiból önálló saláta vagy köret készül a húsos ételek kísérőjeként, virágszirmait pedig gyakran használják a nagy falon túli cukrászdák.

Tujamizéria, megint

$
0
0
Napfürdő
(www.macroadventures.com)
Most egy bogár miatt.

Történt ugyanis, hogy a szép nevű Lamprodila festiva– magyarul Boróka tarkadíszbogár – volt olyan jó, hogy pár éve Budapesten is tanyát vert. Eleddig őkelme a mediterrán térségekben tanyázott, de úgy tartotta jónak, átruccan hazánkba is. Illetve ez így nem egészen pontos, merthogy legalább tizenöt éve vígan éli világát a barcsi ősborókásban. 2012 óta azonban egyre-másra tűnik fel a lakott területeken is, megjelenéséről, kártételéről szerencsére nemcsak a szaklapok, az írott és az internetes sajtó is részletesen beszámolt az elmúlt hetekben.

Csendélet boróka tarkadíszbogárral
(www.macroadventures.com)
Bogarunknak olyanja van, hogy kinéz magának egy legyengült, gyengébb borókát vagy tuját, majd a kéreg repedéseibe nagy ügyesen elhelyezi petéit. A lárvák aztán beeszik magukat a kéreg alá, ott csinos járatokat vájnak, ahonnan csak a bebábozódást követő kifejlődésük után hajlandók előjönni. Illetve előrepülni. Kint pedig ráérő idejükben szívesen napfürdőznek a borókák és tuják ágain. Amúgy őkelme természetvédelmi oltalom alatt áll, értékét ötvenezer forintja taksálják.

A folyamat itt már visszafordíthatatlan
(www.macroadventures.com)
És most nagyon úgy néz ki, szegény boróka tarkadíszbogár bűnösnek lesz kikiáltva. Pedig nem vele van a baj. Sokkal inkább velünk, emberekkel. Merthogy ha kell, ha nem, tuját ültetünk. Kerítés mellé, gyep közepébe, szomszéd fala mellé sövénynek, hogy eltakarja azt a ronda falat, különben pedig mindegy is hová, csak tuja legyen. Mert az olyan szép.

És ebben azért van valami: a tuja valóban szép. Szép, amikor olyan környezetbe kerül, ahol szép tud lenni, amikor földje nem szárad ki, amikor a harmincöt-negyven fokos melegben a gondos gazda naponta-kétnaponta megitatja egy vödör vízzel, sőt, késő ősszel és télen is hajlandó az öntözéssel bíbelődni. Amikor azért kerül egy kertbe, mert ott színe, habitusa, látványa, szerepe miatt létjogosultsága van, amikor beleillik a szűkebb és tágabb környezetbe egyaránt. Mondjuk egy mediterrán kertbe.

De a nyakló nélkül ültetett tuják kilencven százaléka egyik feltételnek sem felel meg. Divatnövénnyé vált, és honi kertjeink néhány év alatt eltujásodtak. Kis magyar eltujásodás. A tuja ész nélküli telepítése nem más, mint egyfajta igénytelenség. A „jó lesz az” hamis bizonyossága, a „szomszédnak is szép, nekem is kell” csalóka alapállása.

Nem kert, csak tujasor
A magunk részéről már évekkel ezelőtt közhírré tettük, nem vállaljuk olyan kertek tervezését és építését, ahol a „csak néhány tuját a kerítés mellé” szemlélet a legfőbb rendező elv. Merthogy abból sohasem lesz kert, még ha úgy is néz ki, az attól csak néhány tuja marad. Mert a sövény és a tujasor nem szinonimái egymásnak. Egy kert sohasem szerveződhet egy tujasövény kósza ötlete köré, nem alakítható ki kert a szó valódi értelmében egy nyílegyenes, örökzöld sövényből és a köré megálmodott zöld gyepből. Mindez akkor is így lenne, ha a boróka tarkadíszbogár messzire elkerülné Magyarországot.

A vég kezdete
(www.macroadventures.com)
Ráadásul hazánkban számos más, térhatárolásra, intim kertrészletek kialakítására alkalmas örökzöld vagy lombhullató fenyőféle, cserje és évelő közül választhatunk. Választhatnánk. De nem, mi – bár tujáink évek óta pusztulnak –, rendületlenül ültetjük őket, és évről évre elcsodálkozunk pusztulásukon. Pusztulnak a gombás megbetegedésektől, az állati kártevőktől, a vízhiánytól, a barnulástól, a nem kellő mennyiségben képződő gyanta hiányától, a száraz melegtől és igen, újabban talán a boróka tarkadíszbogártól is.

Tulajdonképpen mindegy is, hogy mitől. Az igénytelen kerteknek és a tuják sematikus látványának csak az igényes kertkultúra, az őshonos, nagy tűrőképességű, már bizonyított fajok és fajták telepítése vethet majd véget. És ehhez az is kell, hogy jelentősen változzon a szemlélet kertügyben. Mert ahogy házat sem épít senki saját kútfő alapján, s egy lyukas fogat sem áll neki házilag megreparálni a fürdőszobai tükör előtt, ugyanígy a kert tervezésétés a kert építését is – és nemcsak a tuják miatt – érdemes szakemberre bízni.

Persze ez még kicsivel odébb lesz.
Mert nekünk tuja ügyben is Mohács kell.

Támadnak a kétlábú vadak

$
0
0
Budapest: gyepszőnyeg a sínek között, támadás előtt
(www.bkk.hu)

Így érzik jól magukat. Támadásban.
A kétlábú vadak mindenhol ott vannak, fővárosban és vidéken, nagyvárosban, faluban vagy városnak kikiáltott község közterületein. Mindenütt.

Szinte meg is szoktuk őket. Jelenlétük már-már természetes, semmi különös. Az igazi szenzációt az jelenti manapság, ha egy közterületi pad, kuka, virágzó egynyári, örökzöld vagy évelő képes egy helyben maradni. (A helyben maradásról a magánterületek növényei, állatai, kerti csapjai, létrái és egyéb cuccai szintén regényeket tudnának mesélni.)

Budapest: csendélet személyautóval és gyepszőnyeggel
(www.bkk.hu)
A listára egyébként legutóbb a gyepszőnyeg is felkerült. Történt, hogy sokak örömére hazánkban is elkezdődött a kopár és lehangoló villamos sínpályák területének gyepesítése, valljuk meg, egyelőre kissé visszafogott eredménnyel. Merthogy a kétlábú vadak hamar felfedezték a gyepesített sávokban rejlő fantasztikus lehetőségeket. Például azt, hogy a sínek közötti gyepre autóval is rá lehet hajtani.

Budapest: csendélet busszal és gyepszőnyeggel
(www.bkk.hu)
Miért is ne? Végül is ők, a kétlábú vadak eddig is üzemszerűen rá- és beautóztak a sínek közé, mit változtat a szokásjogon néhány fűszál. Az viszont kétségtelen újdonság, hogy a kétlábú vadak csapatában néhány hivatásos buszvezető is megjelent. Műszak kezdetén vagy végeztével nincs is annál nagyszerűbb móka, mint nagy kék buszunkkal belerongyolni a gyepszőnyegbe, ki tudja, hátha lehet rövidíteni e művelettel néhány métert.

Debrecen: újrahasznosításra kijelölt terület
(www.haon.hu)
Egy gyepszőnyeget persze nemcsak tönkretenni lehet, szóba jöhet példának okáért az újrahasznosítás. Ennek első lépéseként kétlábú vadjaink kinézik házuknál vagy nyaralójuknál az újrahasznosításra leginkább alkalmas területet. Aztán kifigyelik, mikor terítenek gyepszőnyeget a városban. Másnap a frissen fektetett gyepszőnyegből – mondjuk éjszaka, de lehet fényes nappal is –, gondosan feltekerik a szükséges mennyiséget, amit aztán otthon ügyesen újrahasznosítanak.

Kaposvár: a telepítés másnapján, családi kirándulás után
(www.facebook.com/foepitesz?fref=nf)
Így megy ez. Meg úgy, hogy elballagnak egy növényekkel előző napon beültetett utcába – az efféle kirándulás egyébként remek alkalom a kétlábú vadak családos kiruccanására is –, ott kinézik a megfelelő növényeket, aztán határozott mozdulattal kihúzkodják őket a földből. A begyűjtött zsákmány gondos döntéshozatali folyamat eredményeként a házikertbe kerül vagy a piacon végzi. A folyamatot a kétlábú vadak gyakran jelentősen felgyorsítják, kihagyván a növénykiválasztás kétségtelenül időigényes munkáját, s inkább visznek mindent, mi mozdítható.

Az efféle esetekről aztán fényképes írásokban beszámolnak a lapok, a televíziós híradásokban megszólal egy-két szörnyülködő környékbéli, alkalomadtán a történtek egy-egy blogbejegyzésben is helyet kapnak.

Másnap pedig folytatódik minden, gyepszőnyegestől, virágostól és autóstól. Támadnak a kétlábú vadak.

-------------------------

Sövények a kétlábú vadak ellen: Sövényt, szúrósat, támadnak a vadak!

Csiszolva vagy gravírozva

$
0
0
Térburkolat gravírozva
(www.hardycementfinishing.com)

Van az úgy néha, hogy a kerttulajdonosnak nem akaródzik feltörni az amúgy jó állapotban lévő betonjárdát vagy a betonozott teraszt. Inkább burkolná fagyálló járólappal, fektetne rá térkövet vagy valami más megoldást választana. A „valami más megoldás” eleddig váratott magára, de most itt van a betoncsiszolás vagy a beton gravírozása.

Egy régi járda újjávarázsolva
(www.hardycementfinishing.com)
A csiszolás során eltüntethetők a felület porladó, málló részei, az építkezés alatt keletkezett kisebb sérülések és repedések. Ezek némelyike egyébként sokszor csak esztétikai problémát jelent, de amikor kész a ház felújítása, helyükön vannak a növények, befejeződött a gyepszőnyeg fektetése, működik az öntözőrendszer, az összképet meglehetősen zavarja a töredezett, sérült betonjárda vagy teraszburkolat.

Terasz, régi új alapokon
(www.hardycementfinishing.com)
A csiszolásos megoldás előnye, hogy a művelet gyors, nem jár többkonténernyi törmelékkel, a felület tartósan kopásálló és azonnal használható lesz, ráadásul az újjávarázsolt felület tisztán tartásával sincs gond. Ez akkor is igaz, ha a felület nem beton, hanem egy korábban készült márvány, mészkő vagy gránit burkolat, merthogy ezek szintén csiszolhatók. Ha a tulajdonos azt szeretné, hogy régi-új burkolata vízlepergető legyen, erre is van megoldás: a felület ilyenkor a márványlapokhoz hasonló fényt kap. Az eljárás kül- és beltérben egyaránt használható, úgyhogy ezzel a módszerrel raktárak, üzemcsarnokok régi betonburkolata is megújítható.

Betonburkolat átalakítva
(www.hardycementfinishing.com)

Beton volt ez is
(www.hardycementfinishing.com)

Beltérben is használható
(www.hardycementfinishing.com)

Új járda bontás nélkül
(www.hardycementfinishing.com)


Az unalmas betonjárdák megújításának másik módja a gravírozás. Ilyenkor a betonfelület színt és mintát kap, kialakítható kisméretű térkő és betontégla hatású felület, gravíroztatható nagyméretű járólap, de megoldható a többféle szín és minta a mintában kialakítás is.

(A technológiáról részletes leírás itt található.)

Gömbfák kis kertekbe

$
0
0
Csendélet gömb szivarfával
(www.eggert-baumschulen.de)

Azt hiszem, sokan ösztönösen érzik, a kert akkor lenne teljes, ha nemcsak cserjék, évelők és egynyáriak, hanem fák is helyet kaphatnának benne. A felismerést sokszor nem követi tett, mert az első nekibuzdulás után alábbhagy a kezdeti lendület. Talán azért is, mert faültetés előtt vagy féltucatnyi kérdésre kell megtalálni a legjobb válaszokat: nem lesz-e évek múltán túl magas vagy túl széles, hány év alatt nő meg akkorára, hogy árnyékot adjon, nem árnyékolja-e le majd túlságosan a kertet vagy a szomszéd portát, okozhat-e allergiát, szemetel-e a termésével, mérgező-e, és egyáltalán: milyen legyen az a fa. Néhány bejegyzés erejéig igyekszem választ keresni mindezekre, esőként a kisebb kertekbe is ültethető, gömb koronájú lombos fákat sorra véve.


Fákra minden kertben szükség van, mivel egyfajta vázat alkotnak a térben, megadják a kert és a tér szerkezeti alapját. Sajnos sok helyütt a kertek magassági értelemben nem léteznek, nincsenek bennük lombos fák, a magasabb örökzöldek közül gyakorta csak tuják kerülnek a kertekbe. Pedig sok lombos fa áll rendelkezésre, közülük nem egy a kisebb méretű kertekbe is jól beilleszthető. Közöttük előkelő helyet foglalnak el a gömbfák.

Szabályos koronaformájuknak köszönhetőn további díszítőértékkel is bírnak, általában magastörzsre oltva forgalmazzák őket a kertészeti árudák. Nem nőnek az égig, megelégszenek a négy-hat méteres magassággal, ezért nyugodtan számba vehetők az előkert vagy az utcafront kialakításánál. Akkor sincs gond, ha a ház előtt villanyvezeték húzódik, a legtöbb gömbfa nem éri majd el őket. Általánosságban elmondható róluk, hogy a koronaforma megtartásához nem kell őket metszeni, elviselik a kissé szennyezettebb városi levegőt is, és nincs szükségük extra gondozási munkákra sem.


Gömb juhar(Acer platanoides ’Globosum’)
(www.gopixpic.com)
Gömb juhar
Elviseli a kevésbé üde városi levegőt, de az erősen szennyezett, nagy forgalmú utcafrontra ne gömb juhart ültessünk. Szintén nem a gömb juhar az igazi a téli sózásnak kitett helyekre. Koronaformáját tekintve csaknem tökéletes gömb.

Hat méternél ritkán nő magasabbra, tízéves korára azonban a korona szélessége eléri vagy meg is haladja a hét-nyolc métert, ezt érdemes a telepítéskor figyelembe venni. A levelek színe kihajtáskor vöröses, csak később változik mélyzöld színűvé. Őszi lombszíne sárga. Tolerálja a szárazabb nyarakat is, a talajjal szembensincsenek extra igényei, gyorsan nő.


Gömb szivarfa(Catalpa bignonioides ’Nana’)
(www.gopixpic.com)
Gömb szivarfa
Három-öt méteres magasságú fa, tápanyagban gazdagabb földre van szüksége, napos, meleg helyre kerüljön. Nem viseli el a csontszárazra kiszáradó talajt, ezért rendszeres öntözéséről gondoskodni kell. Igazi szépségét szoliterként ültetve mutatja meg, de több példányt sorban ültetve is nagyon mutatós. A virágporra allergiások számára jó hír lehet, hogy virágot és termést nem hoz. Az első években a komoly fagyok károsíthatják, ezért a gyökérzónát érdemes lombbal betakarni. Viszonylag gyorsan nő.


Gömbkőris(Fraxinus ornus ’Mecsek’)
(www.disznovenyek.hu)
Gömb kőris
Gazdag virágzata lenyűgöző, de mélyzöld lombjával önmagában is mutatós lenne. Magyar fajta, lassan éri el az öt-hat méteres, végleges magasságot, a kifejlett fa koronaátmérője nyolc-tíz méter lesz.

Könnyű bánni vele akkor, is, ha a rendelkezésre álló helyet kinőné, mert koronája a vázágakig visszavágva a fa károsodása nélkül jól kordában tartható. Napos helyre kerüljön, az ültetést követően jó szívvel veszi a tápanyag utánpótlást.


Gömb akác
(Robinia pseudoacacia ’Umbraculifera’)
(www.imgkid.com)
Gömb akác
Azoknak sem kell félni a telepítésétől, akik az akáctól tüskéi miatt idegenkednek, a gömbakác ugyanis tüskétlen. Virágot nem hoz, cserében viszont kárpótol bennünket szabályos gömbkoronájával.

Jól bírja a szennyezettebb városi levegőt, fény- és melegigényes fa, egy árnyékos kertrész nem az ő világa.
Koronájának átmérője négy-öt méternél nem lesz szélesebb, öt-hat méter magasra nő, kezdetben növekedési erélye lassú.







Gömb meggy (Prunus fruticosa ’Globosa’)
(www.zahrady-rihaczek.cz)
Gömb meggy
Három-négy méter magas fa, koronaátmérője három, legfeljebb négy méter lesz. Virágai fehérek, áprilisban nyílnak, de termést nem hoz.

Lassan nő, száraz, soványt talajt kedvel, hozzá nem kell naponta vizes vödrökkel szaladgálni.

Ha a teraszon is szívesen látnánk, semmi akadálya: kaspóban, dézsában vagy más, nagyobb méretű edényben is remekül nevelhető.








Gömb eperfa
(Morus alba ’Fegyvernekiana’)
(www.najlacnejsiedreviny.sk)
Gömb eperfa
Magyar fajta, Fegyvernek községet őrzi a nevében, egy ott keletkezett fehér eperfajtáról van szó. Termést nem hoz, napos, meleg helyet szeret, és meghálálja a rendszeres öntözést. Tűri a városi levegőt, és dézsában is kiválóan nevelhető.

Ha nem magas törzsre, hanem a gyökérnyakba oltják, akkor bokor lesz őkelméből, fácskává csak a magas törzsre oltottak növekednek.

Három-négy méternél nem magasabb, a korona átmérője két-három méter lesz.






Gömb ámbrafa
(Liquidambar styraciflua 'Gum Ball')
(www.flora.land.com)
Gömb ámbrafa
Levelei ősszel a sárga, a vörös és a lila árnyalataiban játszanak. Napos helyet kedvel, savanyú, tápdús talajba kell ültetni. A savanyú talaj pótlásáról évente, kétévente gondoskodni kell.

Edényes növényként is megállja a helyét.

Három-öt méteres magasságot ér el, a koronának kifejlett állapotban három, legfeljebb négy méteres helyre van szüksége.

Az idősebb fákon a kéreg paraléces, vagyis a kérgen hosszirányú lefutású, töredezett bőrszöveti elváltozások keletkeznek, de ez nem igényel semmilyen beavatkozást vagy kezelést.






 ---------
2. rész: Oszlopos fák kis és nagy kertekbe

Prérimályva

$
0
0
Prérimályva (Sidalcea malviflora 'Partygirl')
(www.imagejuicy.com)

Ha mediterrán kertet vagy kertrészt szeretnénk kialakítani, a prérimályva aligha hiányozhat: nemesített fajtáról van szó, de megjelenése vadvirágot idéz. Megállja a helyét szegélynövényként éppúgy, mint az évelőágyba ültetve. Június végén, július elején kezd virágozni, de virágzása sokszor még októberben is tart.

Vadvirágos rét megidézése a kertben
(www.sussexprairies.co.uk)

A naphosszat tartó tűző napsütést nem bírja, de szereti a napos, világos fekvést. Ha a kertben nagyon kötött, agyagos a talaj, érdemes a földet feljavítani kissé, mert a prérimályva nem szereti a nehéz, agyagos talajokat. Jó társaságba kerül, ha körülötte méhbalzsam, zsálya, sédkender, nyuszifül, lángvirág, cickafark, tollborzfű vagy kúpvirág található.

Magasabb évelők közé is ültethető
(www.oudolf.com)

Nem igényel védett fekvést, de az állandó szélnek kitett helyekre ne ültessük. Magasra, egy méter körülire nő meg, de a szárakat nem szükséges karóhoz kikötni. Jól bírja a hidegebb – mínusz húsz, huszonöt fokos – teleket is. Nem kifejezetten mészkerülő növény, de a túlságosan meszes talajban nem mutatja meg igazi szépségét. Vázában is jól mutat, úgyhogy remek dísz lehet egy vadvirágos összeállítású vázában a terasz asztalán.

Prérimályva évelőágyban
(www.mijntuin.org)

Ha virágzást követően a szárakat visszavágjuk, később egy második virágzásra tudjuk rábírni, ilyenkor nem árt, ha nagyobb adag vizet adunk neki.

A kertészetekben több prérimályva fajta beszerezhető, a színárnyalat az élénk vöröstől a lilán át a halvány rózsaszínig terjed.

(http://www.bentleyboykin.com/flowers/flowers.html)

((www.mijntuin.org))

(www.gopixpic.com)

(www.urban-oasis.blogspot.com)

Növények tűző napra, erkélyre, teraszra is

$
0
0
Rézvirágok napfürdőben
(www.all-americaselections.org)
Az évelők és egynyáriak között jó néhány napimádó található, ők kifejezetten igénylik a legalább hat órán át tartó napsütést, a meleg, világos helyet. Beültethetők egy napsütéses évelőágyásba, kerülhetne út mellé szegélynövényként, telepíthetjük őket kőfalak, támfalak lágyításához, de jól nevelhetők a teraszon vagy az erkélyen is.

Ha erkélyre, teraszra kerülnek, érdemes figyelni a megfelelő vízutánpótlásra. Egy déli fekvésű erkélyeken az agyag- vagy műanyagcserepek és a kaspók nem ritkán hatvan-hetven fokig is felmelegszenek, és minél kisebb a tárolóedény, annál nagyobb a veszélye annak, hogy a növény gyökere megéghet.

Kövirózsa (Sempervivum sp.)
(www.thetortoisetable.org.uk)
Ez alól talán a kövirózsa az egyetlen kivétel, még a (termő)földet csak nyomokban tartalmazó törmeléktalajban is megél, és akkor sincs vele gond, ha heteken át nem jut vízhez. A kövirózsa boldogan éli világát a szárazon rakott kőfal repedéseiben is, vagy a sziklakert kövei között, igénytelen, tartása szinte gondozásmentes.

A felsorolásban szereplő évelők és egynyáriak mindegyike nevelhető évelőágyásban, tartható a teraszon vagy az erkélyen is.

Bojtocska (Ageratum houstonianum)
(www.fineartamerica.com)

Záporvirág (Gazania)
(www.fromthesoil.blogspot.com)

Havasi fátyolvirág (Gypsophila repens)
(www.hgtvgardens.com)

Olasz szalmagyopár (Helichrysum italicum)
(www.poterie.fr)

Hamvaska (Senecio cineraria)
(www.hemgenetics.com)

Vasfű (Verbena)
(www.casapratica.it)

Rézvirág (Zinnia elegans)
(www.all-americaselections.org)

További napimádók
Varjúháj (Sedum sp.)
Levendula (Lavandula sp.)
Kakukkfű (Thymus sp.)
Aloe (Aloe vera)
Kapor (Anethum graveolens)
Murvafürt (Bougainvillea)
Molyhos madárhúr (Cerastium tomentosum)
Csüngő vagy kúszó rozmaring (Rosmarinus officinalis ’Prostratus’)
Ezüstlevelű margitvirág (Tanacetum haradjanii)
Borsos varjúháj (Sedum acre)
Szappanfű (Saponaria sp)
Pázsitviola (Aubrieta sp)
Sziklai ternye (Aurinia saxatilis)
Zsálya (Salvia sp.)
Bársonyvirág (Tagetes sp.)
Bíbor kúpvirág (Echinacea purpurea)
Nyuszifül (Stachys bizantina)
Kék legyezővirág (Scaevola saligna)

Kapcsolódó bejegyzések
Árnyék, félárnyék, nap
Kőfalak beültetése
Rózsák kísérő növényei

Egy kiállítás margórája

$
0
0
Ők voltak a főszereplők
Idén sem volt könnyű dolga annak, aki a Magyar kert elnevezésű kiállítás kedvéért látogatott ki a Hungexpo területére január utolsó napjaiban. A már hagyományosnak mondható AGROmashEXPO és AgrárgépShowkínálatán kívül ilyenkor a szervezők még két bemutatóra invitálják a látogatókat, az egyik a Szőlészet és pincészet, a másik a Magyar kert. Idén ez utóbbinak jutott a legkisebb kiállítói tér, ahol sokáig időzni leginkább a pálmaházak és terráriumok klímáját kedvelőknek volt ajánlatos.

Nem lehet elég korán kezdeni: Avant rakodógép
próba a Verbis Kft. standján
A magyar kert fogalomkörébe sok minden beletartozhat: növények, burkolatok, öntözőrendszerek, talajjavító anyagok, permetszerek, környezetbarát anyagok és megoldások, gépek és szerszámok, alkatrészek, munkaruhák, szakirodalom, hogy csak a fontosabbakat említsem. Mindezek bőséges kínálattal szerepeltek a kiállításon, de a termékekre rátalálni csak némi kutatómunka alapján lehetett, ezek közül jó néhány ugyanis nem a magyar kert számára kijelölt pavilonban, hanem hol az egyik, hol a másik kiállítói csarnokban volt fellelhető.

Borostyánfal: a Mobilane Kft. gyors, hatékony
és helytakarékos megoldása a kíváncsi szomszédok ellen
A munkaruhákra az „A” pavilonban lehetett rálelni, a betegségeknek jobban ellenálló almafajtákat a „G”-ben kellett keresni, a kiskertekben jól használható, hagyományos kovácsolással készített kerti szerszámok a szőlészet és pincészet pavilonjában voltak, a madárbarát kertek kialakítása iránt érdeklődők pedig a „C”-ben lelhettek rá a madártani egyesület standjára, profi metszőollókat aztán megint másfelé kellett kutatni, és legalább egy kört kellett mennie annak, aki motoros vagy elektromos sövénynyírókra vadászott.

Különdíjat érdemelt
Az igazság az, hogy ez a január végi rendezvény legkevésbé sem a magyar kertről, vagy a kertépítés és kerttervezés részletes tudnivalóinak és eszközeinek bemutatásáról szól. Könnyen lehet persze, nem kevesen akadnak, akik azért nézték meg az agrárkiállítás magyar kertről szóló kísérő rendezvényét, mert annak beharangozójában azt olvasták, hogy a kiállítás „a teljes szakágazatot lefedi”, a kerti bútoroktól a kertberendezésekig, a csomagolóanyagoktól a kerti tárolókig, a térburkoló anyagoktól a növényekig és a szaporítóanyagoktól a virágkötészetig.

Persze program és látnivaló bőven akadt, ebben aligha volt hiány, csak a magyar kert fogalom volt értelmezhetetlen, és a kínálat nem volt összhangban az ígérettel.

Sovány vigasz, de az utóbbi mifelénk valahogy nem számít újdonságnak...

Madárberkenye a magyar eurón

$
0
0

És még a zöld muhar, a közönséges platán, az erdei pajzsika, a kocsányos tölgy, aztán a fürge gyík, a kerti pele, a dolmányos varjú, vörös róka és az európai őz. Merthogy Bernát Barbara, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének mesterszakos hallgatója diplomamunkája témájául a magyar euró grafikai terveit készítette el. A bankjegyek egyik oldalára pedig Európában őshonos állatokat, a másikra pedig növényeket álmodott.


Az öt eurós terve

Fürge gyík (Lacerta agilis) és Zöld muhar (Setaria viridis)


A tíz eurós terve

Kerti pele (Eliomys quercinus)
és Madárberkenye (Sorbus aucuparia)


A húsz eurós terve

Dolmányos varjú (Corvus cornix)
és Közönséges platán (Platanus x hybrida)


Az ötven eurós terve

Vörös róka (Vulpes vulpes)
és Erdei pajzsika (Dryopteris filix-mas)


A száz eurós terve

Furópai őz (Capreolus capreolus)
és Kocsányos tölgy (Quercus robur)


A bankjegy UV-fényben



A képek forrása: http://www.szeretlekmagyarorszag.hu

Oszlopos fák kis és nagy kertekbe

$
0
0
Sorfal oszlopos rezgőnyárból
(www.at-at.dk)


Azt hiszem, sokan ösztönösen érzik, a kert akkor lenne teljes, ha nemcsak cserjék, évelők és egynyáriak, hanem fák is helyet kaphatnának benne. A felismerést sokszor nem követi tett, mert az első nekibuzdulás után alábbhagy a kezdeti lendület. Talán azért is, mert faültetés előtt vagy féltucatnyi kérdésre kell megtalálni a legjobb válaszokat: nem lesz-e évek múltán túl magas vagy túl széles, hány év alatt nő meg akkorára, hogy árnyékot adjon, nem árnyékolja-e le majd túlságosan a kertet vagy a szomszéd portát, okozhat-e allergiát, szemetel-e a termésével, mérgező-e, és egyáltalán: milyen legyen az a fa. Néhány bejegyzés erejéig igyekszem választ keresni mindezekre, ezúttal a kifejezetten keskeny, alig pár méternyi helyet igénylő, oszlopos koronaformájú lombos fákat sorra véve.

Az oszlopos koronaforma szinte szó szerint értendő, az ebbe a csoportba tartozó fák keskenyek, oszlop vagy orsó formájúak, közülük több gyakran két-három méternél sem igényel szélesebb helyet. Igaz, van köztük néhány, amelyik kezdetben szabályos oszlop alakú, néhány év múltával azonban kúp vagy inkább kerekded henger formájúvá változik. Ültetésük természetesen történhet helytakarékossági szempontok alapján, de választhatunk közülük különleges koronaformájuk miatt is. Szoliterként – vagyis a kertben önállóan, többi társától külön, egyedül – ültetve egy kertrészlet hangsúlyos elemévé válhatnak, és szépségüket kiemelhetjük úgy is, ha egynemű, egyöntetű háttér elé kerülnek. Kiválóan alkalmazhatók akkor, ha keskenyebb, magasabb termetükkel a szemlélődő tekintetét szeretnénk irányítani. Remek lehetőség nagyobb birtokon sorokat telepíteni belőlük, a hatás egészen különleges lesz.

Rájuk már nem feltétlenül igaz, hogy kis kertekbe valók, hiszen közülük nem egy felnőtt korára meghaladhatja a tizenkét-tizenöt méteres magasságot. Ha kisebb helyre kell fát választanunk, a felsoroltak közül érdemes az alacsonyabbra növőkre hagyatkozni, vagy a gömb koronaformájúak között szétnézni. A magasság és a kis kert fogalma persze viszonylagos, hiszen egy kisebb méretű városi kert szomszédságában is lehet egy magas tűzfal, ahol jól jön egy tíz, tizenöt méterre növő oszlopos fa.

Az oszlopos fákra amolyan általános viszonyszámként megadható magasság:szélesség arány 5:1, míg a valóban keskeny koronaalakúaknál – latin nevükben mindig megtalálható a „fastigiata” szó – ez lehet 10:1 arányú is. Oszlopos fák ültetésénél nem árt figyelembe venni, hogy az évek előrehaladtával a fák formája némiképp megváltozik, pocakot eresztenek, vagyis elkezdenek terebélyesebbé válni.

Az egyes fák tulajdonságaira ezúttal nem térek ki, de mindenütt megadom a kifejlett korban várható magassági és szélességi adatokat.Ezek természetesen a talaj, az éghajlat és a mikrokörnyezet függvényében ettől eltérőek is lehetnek.

Oszlopos vöröslő juhar (Acer freemanii ’Armstrong’)

Magassága 10-15 m, a korona szélessége 5-7 m
(www.connonnurseries.com)

Oszlopos korai juhar (Acer platanoides ’Columnare’)

Magassága 10-15 m, a korona szélessége 4-6 m
(http://www.gopixpic.com/category?category_id=10)

Késő őszi színben
(http://www.gopixpic.com/category?category_id=10)

Oszlopos korai juhar (Acer platanoides ’Olmsted’)

Magassága 10-15 m, a korona szélessége 4-5 m
(www.parcuri.ro)
 
Oszlopos korai juhar tizenötéves korban
(www.uaex.edu)

Oszlopos vörös juhar (Acer rubrum ’Bowhall’)
 
Magassága 10-14 m,
a korona szélessége 4-5 m
(www.urbanforestnursery.com)

Oszlopos vörös juhar őszi színben
(www.newportarboretum.org)

Szeldelt levelű éger (Alnus glutinosa ’Imperialis’)

Magassága 12-16 m,
a korona szélessége 4-8 m
(www.rohrsnursery.com)

Oszlopos nyír (Betula pendula ’Fastigiata’)

Magassága 8-10 m, a korona szélessége 2-4 m
(www.greenmiletrees.co.uk)

Oszlopos nyír (Betula pendula ’Obelisk’)

Magassága 15-20 m,
a korona szélessége 4-5 m
(www.sad-vesna.ru)

Oszlopos gyertyán (Carpinus betulus ’Fastigiata’)

Magassága 5-7 m, a korona szélessége 9-10 m
(www.vf-pflanzen.de)
 
Nyírással még hangsúlyosabbá válik a kúposodó korona
(www.pflanzmich.de)

Tornyos bükk (Fagus sylvatica ’Fastigiata’)

Magassága 15-20 m,
a korona szélessége 6-8 m
(www.dreviny.sk)

Oszlopos vérbükk (Fagus sylvatica ’Dawyck Purple’)

Magassága 10-15 m, a korona szélessége 4-6 m
(www.plantsondemand.com)

Oszlopos vérbükk (Fagus sylvatica 'Spaethiana')

Magassága 8-12 m, a korona szélessége 3-4 m
(www.fieldsnursery.com)

Amerikai kőris (Fraxinus pennsylvanica ’Cimmaron’)

Magassága 10-15 m, a korona szélessége 6-8 m
(http://plants.echters.com/12130005)


Oszlopos páfrányfenyő (Ginkgo biloba 'Princeton Seentry')

Magassága 14-18 m,
a korona szélessége 7-10 m.
(www.connon.ca)

Oszlopos amerikai tulipánfa (Liriodendron tulipifera ’Fastigiatum’)

Magassága 14-16 m, a korona szélessége 4-6 m
(www.vf-pflanzen.de)

Oszlopos tulipánfák késő ősszel
(www.tuinbazaar.nl)

Oszlopos amerikai ámbrafa (Liquidambar styraciflua 'Slender Silhouette’)

Magassága 15-18 m, a korona szélessége 2-3 m
(www.plantplaces.com)

Oszlopos rezgőnyár (Populus tremula ’Erecta’)

Magassága 8-10 m, a korona szélessége 2-3 m
(www.rydlingeplantskola.se)

Kisebb kertbe is beilleszthető
(www.rhs.org.uk)

Oszlopos japán díszcseresznye (Prunus serrulata ’Amanogawa’)
Magassága 7-10 m, a korona szélessége 3-4 m

Amerikai oszlopos mocsártölgy (Quercus palustris 'Green Pillar')

Magassága 12-14m,
a korona szélessége 2-4 m
(www.plantmar.pl)
Oszlopos mocsártölgy ősszel
(www.boomkwekerij-bomer.nl)

Tornyos tölgy (Quercus robur ’Fastigiata’)

Magassága 14-16 m, a korona szélessége 7-10 m
(www.pflanzenhof-schachtschneider.de)

Oszlopos hibrid tölgy (Quercus x warei 'Regal Prince')

Magassága 14-18 m, a korona szélessége 7-9 m
(www.supertrees.com)

Borostyánfal

$
0
0
Kerítés borostyánfalból
(www.mobilane.hu)

Gyakran van úgy, hogy a kertben szükség lenne egy, a térből kevés helyet elfoglaló, azonnal használható, élő zöld falra, ami intimitást biztosít a teraszon ülőknek, megakadályozza a belátást az utcafront felől, vagy térelválasztóként használható például a sorházak kicsiny kertjeinél. Az egyik lehetséges megoldás a borostyánfal.

Hedera helix 'Woerner'
(www.boskoops.nl)
A két főszereplő: az acélháló és a borostyán. Előbbi egy öt milliméter átmérőjű, horganyzott pálcákból, ponthegesztéssel kialakított rácsozat, ami háromféle méretben – a legkisebb egyméteres, a legnagyobb magassága 2,3 méter – készül.

A másik főszereplő a borostyán Woerner – írásmódja több helyütt Wörner – névre keresztelt fajtája.


Ősszel a levelek is lilásra színeződnek
(www.oczarjk.pl)
Őkelme gyorsan nő, északnyugat-európai fajta, levélén markáns, fehér színű erekkel. Ősszel levele kissé lilás színűre vált, jól tűri a fagyot és többi társához hasonlóan a kifejezetten száraz és a túlságosan nedves talaj kivételével mindenütt biztonságosan nevelhető. Jól elvan az árnyékosabb és a naposabb kertrészeken is.

Nevelésének első pár évét megspórolták nekünk, miután a sövényfalat már valóban falként lehet beszerezni. Borostyánjaink egy kókuszrostból készült „ládában” nevelődnek úgy, hogy a hajtásokat a ponthegesztett hálóra futtatják, így kész falként telepíthetők. A kókuszpaplan száz százalékban környezetbarát: idővel a földben tökéletesen elbomlik, a borostyánfal elemei pedig fa- és fémoszlopokhoz, meglévő kerítéselemekhez  is rögzíthetők.

Jótékony, helytakarékos zöld fal a szomszéd felől
(www.mobilane.hu)
Telepítésénél a gyepszőnyegnél leírtakat érdemes figyelembe venni, ez pedig az idő. Ha nincs időnk kivárni, míg sövényként telepített örökzöldjeink elérik a kétméteres magasságot, a borostyánfal ideális választás lehet. Azonnali borítást és fedettséget ad, kevés helyet vesz el a térből, és jelentős a por és zajcsökkentő hatása is.






Kukatároló vagy pincelejárat takarása sem gond
(www.allegro.pl)
Használhatjuk térelválasztóként a garázs, a kerti ház vagy a medence eltakarására. Ráadásul, ha nincsenek késhegyre menő vitáink a szomszéddal, borostyánkerítés ügyben (is) érdemes összefognunk: telepítésével ugyanis a borostyánfal mindkét oldalán élők jól járnak, mindenki azonnal, biztos takarást adó, örökzöld falhoz jut.




A borostyánkerítés telepítése a Kertmanufaktúránál megrendelhető, a telepítés költségeiről árajánlatot, a gondozással kapcsolatos minimális teendőkről pedig írásos leírást adunk.

A borostyánfalról részletes információ található Mobilane Kft. weblapján.


Borostyánkerítés utcafronton
(www.kirhammond.wordpress.com)







Dekorációként, épített környezetben is mutatós
(www.kirhammond.wordpress.com)

Az illetékesek kíváncsiak

$
0
0
Egy kockázatos termék: a muskátli
(www.newplantsandflowers.com)

Az illetékesek arra kíváncsiak, hogyan vélekednek a kertészeti ágazat szereplői az EKÁER, az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer szabályozásáról. Ezért aztán minden fórumra elmennek, hogy ott jó sok véleményt ismerjenek meg.

Az illetékesek azután váltak felettébb kíváncsivá, miután pecsétet tettek a szabályokra, rendeletet alkottak belőlük, és szépen be is vezették azokat. Előtte nem voltak kíváncsiak, nem jártak fórumokra, igaz, akkor még fórumok sem voltak. Most, hogy bevezették, fórum fórum hátán. És kíváncsiság.

Amikor minisztériumi szobájukban azon töprengtek, vajon a muskátli, a levendula és a gömbmeggy bekerüljön-e a kockázatos termékek körébe, még nem voltak kíváncsiak. Egyszerűen gyanús volt nekik a muskátli és a levendula. Olyan kockázatos forma már a nevük is. Mus-kát-li, le-ven-du-la. A gömbmeggy meg talán nem is volt gyanús, ezért lett gyanús. (Még jó, hogy Virág elvtárs szavaira kellő figyelemmel vannak a minisztériumi szobákban.) Nem tudni, hol borult ki a bili – talán a kékszakáll verhette ki náluk a biztosítékot, talán a nyuszifül vagy a lilabogyó volt a tettes –, de egy ponton elfogyott náluk a türelem.

Úgyhogy az egész kompániát, a dísznövényeket, ezt a egész gyanús bandát besorolták a kockázatos termékek közé. Ilyenformán bűbájos tömeg- és értékhatárok vonatkoznak rájuk, be- és kijelentési kötelezettségek, az is magára vessen, aki kockázatos cuccokat cipel az ország – amúgy kevés kivételtől eltekintve – penetráns állapotban leledző útjain.

Ez a kíváncsiság mondjuk megszállhatná az illetékeseket már akkor is, amikor kitalálnak egy-egy nagyszerű rendeletet, törvényt vagy utasítást. Pusztán az egzotikum kedvéért, egyszer ki  lehetne próbálni azt is, mi lenne, ha a végső pecsételés előtt kérdeznék meg azokat, akik naponta muskátlival, gömbmeggyel és más rettenetes szerkezetekkel múlatják az időt. És ezt az egészet elnevezhetnék egyeztetésnek, bölcs előrelátásnak vagy a hevesebb vérmérsékletűek kedvéért akár hülyének nem nézésnek is.

Bár a dísznövényeknek egyetlen szavuk sem lehet, díszes társaságba kerültek. Egy lapon szerepelnek a háziköntössel, a pizsamával, a zsebkendővel, az egyujjas kesztyűvel és a melltartóval is.

Ezek is mind gyanúsak voltak.

Mi van, ha kész a kert?

$
0
0
Folyamatos gondozás nélkül a következmény egy elvadult,
átláthatatlan szerkezetű kert lesz

Pontosabban: mi van, amikor a kertépítés befejeződik. Merthogy egy kert már csak olyan: sosincs kész igazán.

Márpedig a kertépítés végén a büszke kerttulajdonosok többsége erre gondol, kevés kivételtől eltekintve többségük úgy véli: az építés végeztével a kert is kész. Pedig a kert élete akkor kezdődik igazán. Túl vagyunk a kert születésének néha nem kevés gonddal járó szakaszán, de a kert nincs kész. Nincs, mert a kert olyan, mint egy festmény, a festő letette az ecsetet, de a mű majd csak a szemlélődőktől lesz igazi kép, csak a látogatók által válik valódi képpé.

Alakító metszés nélkül pár év múlva a növények
eredeti szerepüket elvesztve, sematikus, zárt fallá nőnek össze
(www.chapelartscrafts.blogspot.com)

A kerttel ugyanez a helyzet. Lakói elkezdik használni, s nap mint nap látják fejlődését, évszakonkénti átalakulását. A kert fejlődik, mozgásban van, s eközben szüksége van szakértő beavatkozásokra is. Növényeit metszeni kell, ágyásait komposzttal feltölteni, cserjéit a virágzást követően gondosan vissza kell vágni, vagy éppen nem nyúlni hozzájuk, attól függően, mi a legjobb a növénynek, és/vagy mit szeretne látni leginkább a tulajdonos.

A helyzet itt is hasonló: néhány szezon, és a ház előtt sáv
növényei egy struktúra nélküli halmazzá válnak
(www.blueberryhillcrafting.com)

A kert gondozása nem valami luxus, szükségtelen, elhanyagolható melléktevékenység. A kert gondozása folyamatos, vissza-visszatérő, szükségszerű munka. A lefektetett gyepszőnyeg gondozást kíván, tavasszalés késő ősszel tápanyagot kell kapjon, nem mindegy milyet, és nem mindegy, milyen mennyiségben. És ez nem a „kiszórok némi pétisót” elnevezésű, viszonylag egyszerű művelet.

Rendszeres feladatok: tőosztás, díszfüvek visszavágása,
fenyőkéreg pótlása, és a cserjék alakító metszése
(www.juliasgardens.blogspot.com)

A teljesség igénye nélkül egy kertben a következő műveletek rendszeres elvégzésére van szükség: díszfák és gyümölcsfák tél végi lemosó permetezése, elhalt, beteg ágak eltávolítása, ágyáskiigazítások, évelők visszavágása és tőosztása, egynyári növényeknél magok begyűjtése, rózsák metszése, növényágyások tápanyag utánpótlásának biztosítása, a növekvő növényzet miatt, ha szükséges, a szórófejek áthelyezése, az öntözőrendszer működésének időjáráshoz történő igazítása, cserjék alakító metszése, díszfüvek gondozása, savanyú talajt kedvelő növények földjének pótlása vagy részleges cseréje, a kerti tó, a csobogó vagy a patak tisztítása, szerszámok, eszközök gondozása, a kert gondozásához szükséges gépek – permetező, fűnyíró, magassági ágvágó, aprítógépek – és berendezések karbantartása, kerti bútorok kezelése, fából készült támfalak és fa ágyásszegélyek évi kétszeri kezelése, a magaságyás oszlopainak és deszkáinak kezelése, a magaságyás rokkanó földjének komposzttal történő feltöltése, a komposztátforgatása, levéltrágya készítése, gyepszellőztetés vagy gyeplazítás elvégzése, a kihelyezett madárodúk tisztítása és karbantartása, a növények állapotának folyamatos figyelemmel kísérése.

Itt már komolyabb ráncfelvarrás kell, az egykori rendező
elvnek már nyoma sincs, csak a tér nélküli tér maradt
(http://www.iknow-yorkshire.co.uk)

Amikor egy kert kialakítását határozzuk el, érdemes ezeket is számba venni. És úgy kalkulálni, hogy a kert építésére szánt költségek nem érnek véget az utolsó számla kifizetésével. Egy autó fenntartásánál természetesnek vesszük a műszaki vizsgák, az olaj- és gyertyacserék, a téli és nyári gumik vagy egy új akkumulátor járulékos költségeit. A kertnél viszont gyakran gyanakodva nézegetjük az árcédulákat a gyeptrágyákon, a talajjavító anyagokon vagy egy-egy komolyabb szerszámnál, pedig ezek ugyanolyan szükséges és elengedhetetlen kellékei a kert minőségi fenntartásának és megőrzésének. Ahogy egy autó, egy kazán, egy garázskapu vagy egy számítógép esetében is.

És ahogy ez utóbbiaknál sem esünk neki mindegyiknek házilag, csináld magad módra, egy kert esetében sem ördögtől való, ha fenntartásához tanácsot kérünk, vagy a teljes munkafolyamatot szakemberekre bízzuk.

Például a Kertmanufaktúrára.

Csüngő koronájú fák

$
0
0
Csüngő díszcseresznye
(www.hort.uconn.edu)

Azt hiszem, sokan ösztönösen érzik, a kert akkor lenne teljes, ha nemcsak cserjék, évelők és egynyáriak, hanem fák is helyet kaphatnának benne. A felismerést sokszor nem követi tett, mert az első nekibuzdulás után alábbhagy a kezdeti lendület. Talán azért is, mert faültetés előtt vagy féltucatnyi kérdésre kell megtalálni a legjobb válaszokat: nem lesz-e évek múltán túl magas vagy túl széles, hány év alatt nő meg akkorára, hogy árnyékot adjon, nem árnyékolja-e le majd túlságosan a kertet vagy a szomszéd portát, okozhat-e allergiát, szemetel-e a termésével, mérgező-e, és egyáltalán: milyen legyen az a fa. Néhány bejegyzés erejéig igyekszem választ keresni mindezekre, ezúttal a csüngő koronaformájú lombos fákat sorra véve.

A csüngő koronájú fákat jó néhányan kizárólag temetőkben, emlékművek vagy kopjafák környékén tudják elképzelni. Pedig annak ellenére, hogy valóban vannak közöttük kifejezetten szomorúnak is nevezhetők, egyedi megjelenésükkel, pontos helyválasztással és jó társítással biztos helyük lehet a legvidámabb díszkertekben is. Nevükben megtalálható a latin „pendula” szó, ami az ágak csüngő jellegére utal. A csüngő korona néhány esetben gyakorlatilag földig érőt jelent, úgyhogy az ilyen fácskák alatt aligha lehet dús vegetációjú évelőágyásokat létesíteni.

Mivel koronájuk meglehetősen eltér a megszokott formáktól, érdemes számukra olyan helyet választani, ahol teljes szépségüket megmutathatják. Szoliterként, egy kertrészlet hangsúlyos elemeként, a gyepbe ültetve vagy egy évelőágyás előterében, esetleg az előkertben mutatnak jól. Csüngő koronájú fák ültetésekor fokozottabban érvényes a jól ismert szabály: a kevesebb több. Ha a kertet csüngő koronájú fákkal zsúfoljuk tele, egyikük sem tud érvényesülni, és a végeredmény áttekinthetetlenség és zavaró látvány lesz.

Szeretik a világos helyeket, ahol elegendő fényhez jutnak. Nem különösebben érzékenyek a fagyra, és általánosságban elmondható, hogy a kissé szárazabb viszonyokat is elviselik. Magasságukat az oltás helye határozza meg, általában nem nőnek 5-6 méternél magasabbra.


Csüngő nyírfa (Betula pendula ’Youngii’)

Négy méternél ritkán nő magasabbra, kedveli
a nedvesebb talajviszonyokat, száraz helyekre nem való.
(www.centredejardinbrossard.com)

Csüngő borsófa (Caragana arborescens ’Pendula’)

Legfeljebb két-három méter magas lesz, jól tűri
a szárazabb talajviszonyokat is, levele zöld, virága sárga.
(www.rydlingeplantskola.se)

Keskeny levelű csüngő borsófa (Caragana arborescens ’Walker’)

Földig érő lombkoronát nevel, az előzőnél
keskenyebb levelekkel. Rövidebb életű fácska
mindkettő, tizenöt éves kor felett
matuzsálemeknek számítanak.
(www.hortes.ee)

Csüngő gyertyán (Carpinus betulus ’Pendula’)

Több mint 160 éve szaporítják, kezdetben gyors növésű,
később lassabb tempóra vált. Napra érdemes ültetni.
Nevelésétől függően alacsonyabb vagy magasabb,
 akár tíz méteres fa is lehet.
(www.katalog-rostlin.cz)

Csüngő gyertyán ősszel
(www.bomenwebwinkel.nl)

Csüngő bükk (Fagus sylvatica ’Pendula’)

Akár 15-18 méterre is megnő, néha jellegzetes,
hullámzó koronaformát növeszt. A fiatal fácskák elviselik
az árnyékot, de később feltétlenül meleg, napos helyre
van szükségük. Meghálálja a tápanyagban gazdagabb talajt.
A kertészetekben szomorú bükk néven is fellelhető.
(www.plantpoints.com)

Csüngő vérbükk (Fagus sylvatica ’Purpurea Pendula’)

Levelei kihajtáskor vérvörösek, később némi zöldes árnyalat
is megjelenik rajtuk, ősszel pedig vörösesbarnába fordulnak.
Kedvelik a meszes talajt, a napsütéses, meleg helyet. Meghálálják
a kissé párásabb viszonyokat is, tíz-tizenöt méter magasságúra is
megnőhetnek. A kertészetek vöröslevelű bükk néven is árulják.
(www.plantpoints.com) 

Csüngő ágú kőris (Fraxinus excelsior 'Pendula')

Napos helyet, tápdús talajt kedvel, a sivatagi körülményeket
nem, de az átmeneti szárazságot még elviseli.
Legfeljebb hat-tíz méteres magasságúra nő.
(www.chewvalleytrees.co.uk)

Szomorú eperfa (Morus alba ’Pendula’)

Napos helyet kedvel, három-öt méternél nem lesz magasabb,
így akár az előkertbe is ültethető.
(www.jardiland.com)

Csüngő barkafűz (Salix x caprea ’Kilmarnock’)

Legfeljebb két-négy méter körüli magasságot ér el, napos
világos helyet szeret. Nem viseli el a szárazságot, gondozásánál
erre figyelni kell. Akár edényes fácskaként is tartható. Lombja
csak a virágzást követően jelenik meg. Hímivarú klón,
nőivarú „párja” a Salix x caprea ’Weeping Sally’.
(www.jparkers.co.uk)

Csüngő japán akác (Sophora japonica ’Pendula’)

Boltozatos koronát nevel, szereti a napos, világos helyet. Legalább
3-5 méter magasságúra nő, szárazságtűrése közepesnek mondható.
(www.pflanzen-shop.ch)

Csüngő japán akác (Sophora japonica ’Doteana’)

Jó eséllyel pályázhatna a csigafa névre is, mivel ágai a talaj felé
igyekezvén vesznek néhány csavart is, ettől a fácska meglehetősen
egzotikus megjelenésű lesz. Kedveli a napfényes meleg helyet,
edényes növényként a teraszon is biztonsággal felnevelhető.
(www.elperiodic.com)

Szomorúfűz (Salix alba 'Tristis')

Óriás méretű fává nő, nem ritkán a húsz méteres
magasságot is meghaladja. Napóleon már visszatért Elba
szigetéről, amikor a szomorúfűz karrierje elindult. Csak jó
vízellátású talajban fejlődik szépen, szereti a meleg, napos fekvést.
(http://www.pepiniere-fleurs-terre.com/catalogue/arbres)

Csüngő díszcseresznye (Prunus subhirtella 'Pendula')

Virágai áprilisban jelennek meg. Jó talajviszonyok esetén is
6-7 méter magasra nő. Szereti a napos, világos helyet
és a kissé gazdagabb talajt is meghálálja. A kertészetekben
csüngő higancseresznye néven is kapható.
(www.hort.uconn.edu)

Csüngő bíbor díszcseresznye (Prunus subhirtella 'Pendula Rubra')

Hat-nyolc méternél nem nő nagyobbra, nem szereti a túlságosan
nedves, vizenyős talajokat. Napra, világos helyre, szoliterként
érdemes ültetni. Levelei ősszel a vörös, a narancs, a sárga
és ezek ezernyi keverékeiben játszanak.
(www.gardenworldimages.com)

Csüngő bíbor díszcseresznye ősszel.
(www.gardenworldimages.com)

Csüngő díszcseresznye (Prunus serrulata 'Kiku-Shidare-Sakura')

4-6 méter magasságúra nő, ágai ívesen a talajig hajlanak.
Nem viseli el a kötött, agyagos, nehéz talajokat, szereti a napfényes,
meleg, világos helyet. Meghálálja a tápanyagban gazdagabb talajt is.
(www.aeroberts.co.uk)



Virágai már áprilisban megjelennek.
(www.veriflor.com)
-------
1. rész: Gömbfák kis kertekbe
2. rész: Oszlopos fák kis és nagy kertekbe

Cickafark, a kertvidámító

$
0
0

Napfényes színfolt: cickafarkmező
(www.flowers-kid.com)
Kertvidámító, merthogy élénk színeivel garantáltan vidám hangulatúvá varázsolja a kertet. Narancssárga, citromsárga, okkersárga, égő vörös, tűzpiros, rózsaszín, hófehér, krémszínű és még vagy többtucatnyi színárnyalat: ezt kínálja színben a cickafark meglehetősen népes nemzetsége. Évelő növény, a csapatban helye van a húsz-harminc centiméteres magasságúra növő Molyhos cickafarknak éppúgy, mint a méteresnél is magasabbra igyekvő Jószagú cickafarnak.

Gyönyörű vörösben...
(www.lepage-vivaces.com)


...fehérben...
(www.lepage-vivaces.com)

Bármelyiket is választjuk, cickafarkéknál érdemes megszívlelni a legfontosabb szabályt: napfény, napfény és még egy kis napfény. Árnyékos kertrészekre, vizenyős, nedves, nehezen kiszáradó, agyagos, kötött talajba ne ültessük, ilyen helyeken ráadásul a gombás fertőzések is megtámadhatják. Jobban elviselik a tápanyagszegény földet, mint a túltrágyázott, komposzttal gazdagon feljavított talajt.

... és pasztellszínekben is
(www.lantagenetplantes.com) 

Ha egy napos, gazdag virágzású évelőágyás kialakítása a cél, a cickafark aligha hiányozhat, a magasabb fajtáit természetesen az évelőágyás hátterébe érdemes telepíteni. Júniustól augusztusig, illetve szeptemberig hozza virágait, a növény nem igényel extra törődést. Az elszáradt virágzatot rendszeresen eltávolítva újabb virágzásra késztethetjük.

Előtérben a télre meghagyott cickafark szárak
(www.perennials.com)

Télre kétféle megoldás közül választhatunk: az elszáradt ágak a virágzattal együtt a helyükön maradhatnak, ilyenkor gyönyörködni lehet a virágzaton megtapadó apró hólabdák látványában. Ha efféle látnivaló nem hoz lázba minket, akkor legjobb, ha késő ősszel visszavágjuk a töveket a talaj fölött úgy hat-nyolc centiméteres magasságban. A száraz ágak eltávolítására az első megoldás esetében legkésőbb február végén, március elején kell sort keríteni.

Cickafarknak való vidék
(http://oudolf.com)
Sárga összhangzattan
(www.metamorphosisdesign.co.uk)

A cickafark több mint száz fajtája ismert, nevét Achillesről kapta, aki a csatákban szerzett sebek gyógyítására használta a növényt. Akárhogy is van, a mindennapi csatákban ma is jó hasznát vesszük a cickafarknak, fertőtlenítőként, megfázás elleni szerként, emésztőszervi megbetegedések és nőgyógyászati panaszok kezelésére is használatos. Ha leveleit a komposztra dobjuk, jelentősen felgyorsítja a növényi részek lebomlását

Természetközeli kertek, paraszt

Előkelő helye van a természetközeli kertek, falusi kertek, paraszti kertek, prérikertek, vadvirágos rétek vagy ezeket megidéző kertkialakítások növényei között. Kiválóan társíthatók, kúpvirággal, harangvirággal, szamárkenyérrel, macskamentával, cipruskával, napfényvirággal, méhbalzsammal, zsályákkal, alacsonyabb díszfüvekkel és levendulával is. Vázában, vágott virágként is mutatós, de száraz virágként is felhasználhatjuk: hosszú szárral vágva, fejjel lefelé szellős, árnyékos helyre felfüggesztve hosszú ideig tartó, szép díszt kapunk.

Toszkán táj, magyar ecsettel

$
0
0
Az eredeti: toszkán táj, toszkán ecsettel
(www.viacolvento.eu)
Vagy inkább tujával.

A délvidéki hangulat, a mediterrán életérzés iránti újra és újra megjelenő igény hatására kertészeteinkben hegyekben állnak az olasz ciprusok, a toszkán – és délvidéki – tájak egyik elengedhetetlen kellékei. A ciprusok aztán bekerülnek a honi kertekbe, és – néhány kivételesen védett mikroklímájú hely, zárt udvarok, falak melletti, déli területrészek kivételével – vagy túlélik teleinket vagy nem.

Általában nem.

Ha így megy tovább, az éghajlatváltozás miatt e probléma hamarosan megoldódik, s akkor kertjeinkben majd banánt, narancsot szüretelhetünk, és a gépkocsibejárókat karcsú ciprus sorok keretezik majd. Mindaddig azonban érdemes keresni egy jól használható „B” tervet mindazoknak, akik nem szeretnének lemondani az autentikus mediterrán kertek vagy kertrészletek kialakításáról. A két lehetséges cipruspótló örökzöld évek óta rendelkezésünkre áll, bár tulajdonságaihoz, tűrőképességéhez mérten méltatlanul kevéssé ismert.

Thuja occidentalis 'Henezia'
(www.conifertreasury.org)
Az egyik karcsú oszloptuját, a Thuja occidentalis ’Henezia’-t 1985-ben szelektálta a nagyatádi Szijártó Lajos – a fajta 2000-ben kapta meg az állami elismerést – , s hogy a szelekció miért nem tett szert nagyobb ismertségre, azt igencsak nehéz lenne megmondani.

A Henezia viszonylag gyorsan nő, jó körülmények között éves növekménye elérheti a harminc-negyven centimétert is. Három-négy méteres magasságúra nő, karcsú oszlop alakját felnőtt korában sem veszti el, szélessége akkor sem lesz több 70-90 centiméternél. Lombja idősebb korban sem esik szét.

A talajjal szemben nincsenek extra igényei, jól érzi magát a napon és a félárnyékban is. Fagy és télállósága tökéletesnek mondható, nem veszi zokon, ha a téli hőmérséklet tartósan mínusz tizenöt fok alá süllyed.

Thuja occidentalis 'Ceruza'
(www. conifertreasury.org)
Elviseli a magasabb talajvizet éppúgy, mint a szennyezettebb levegőt. Mint minden örökzöldnek, neki is szüksége van a téli öntözésre, a meleg nyári napokon pedig naponta hét-nyolc liter az átlagfogyasztása.

Amúgy a mediterrán kertek iránti modernkori vonzalom akkoriban kezdődhetett, amikor hazánk fiai és lányai csapatostól csörtettek „olaszba” meg „görögbe”. Hogy miért nem lehetett kimondani Olaszország és Görögország nevét, ma már ki nem deríthető, de gyaníthatóan ugyanaz a vírus fertőz, amelyik mostanság a kovi ubiért, az ubi saliért és a marha pöriért is felelős.

A másik fajta szelekciója – Thuja occidentalis ’Ceruza’ – a szombathelyi Németh Imre nevéhez fűződik. A Ceruza némiképp magasabb a Heneziánál, és talán kissé visszafogottabb éves növekményt produkál. Amúgy ő is elviseli a talajban található több nedvességet, a szennyezettebb levegőt, és szintén napra vagy félárnyékba ültethető.

Sorfal Heneziákból, kevésbé mediterrán környezetben
(www.magnoliabt.hu)
A karcsú oszloptujákat persze ugyanúgy nem lenne szabad nyakra-főre telepíteni a kertekbe, ahogy a smaragdot sem vagy több más, egyébként remek fajtát, mert a gyanútlan kertészkedőt könnyen hatalmába kerítheti az eltujásodás.

A „csak néhány tuját a kerítés mellé” elmélet könnyen valósággá válhat, de követésre nem érdemes divatirányzat, ennél a tuják felhasználási lehetőségei sokkal többet kínálnak.

Karcsúak, ceruzák
(www.baratidiszfaiskola.hu)
A karcsú oszloptuják jól használhatók mediterrán stílusú kertekben, kertrészletekben, ahol méltó társai lehetnek az alacsony gömb vagy kúp örökzöldek, a levendulák, a zsályák, a korallberkenyék, a pálmaliliomok vagy akár a hamisciprusok.

De telepíthetők gondosan kivitelezett és összeállított sziklakerti környezetbe vagy szoliterként is, a Henezia vagy a Ceruza önálló kerti díszként sem okoz majd csalódást.
Viewing all 222 articles
Browse latest View live