Quantcast
Channel: Kertmanufaktúra
Viewing all 222 articles
Browse latest View live

Karácsonyfa szindróma

$
0
0

Karácsonykor támadnak
(https://triadmomsonmain.com/my-blog/the-christmas-tree-invaders/)

Köhögés, hörghurut, légszomj, asztmás tünetek, szemvizenyő, álmatlanság, kimerültség. A „Mi okozhat efféle tüneteket?” kérdés biztosan bekerülhetne komolyabb kvízjátékok főnyereményéért feltett utolsó kérdései közé. A lehetséges válaszok között szerepelhetne például a stressz, az allergia, a szmog, esetleg a szívbetegség.

Egyik sem lenne nyerő.
A helyes válasz így hangzik: penészgomba a karácsonyfán.
A tünetegyüttesnek neve is van: karácsonyfa szindróma.

Kész őrület, az ember gyanútlanul megvásárol egy csinos kis – vagy nagy – fenyőfát, gondosan elrejti a gyereknépek elől erkélyen, garázsban, szomszédnál, aztán szenteste már várhatja is az asztmás rohamokat. Már, ha a nagy vízen túl él, merthogy a karácsonyfa szindróma Amerikában szedi áldozatait, és inti óvatosságra a karácsonyfa vásárlókat.

Pár éve nálunk is szükség volt óvatosságra, mivel ráérő jóemberek azzal álltak elő, hogy a lakásba kerülő karácsonyfán 25 ezer apró, nemszeretem élőlény tanyázhat, tetvek, pókok, atkák és más efféle szerzetek. A bulvárhír apropóját ekkor is egy tanulmány jelentette, Norvégiában publikálta egy rovarirtószert gyártó cég.

Még szerencse, hogy mifelénk kellőképpen fel vagyunk vértezve a legtudományosabbnak kikiáltott hírek és álhírek ellen, egy karácsonyfa szindróma, avagy 25 ezer rovar meg sem közelíti a magyar ember ingerküszöbét.

A mi mindennapjainkat ugyanis az önmagát rendre alul múló kereskedelmi televízióknak köszönhetően ilyesféle hírek töltik ki immáron évek óta:

Feltámadt, de aztán mégis meghalt.
Károsabb a takarítás a dohányzásnál.
Ártalmas lehet a puszilgatás.
Porszívócsővel kukkolta a szomszédját.
Beteggé tehet a sok sült krumpli.
WC-re ment, meghalt a sógora.
Fejére esett majdnem egy kutya.
Halálos lehet a barackmag.
Veszélyes lehet a fagyi.
Veszélyes lehet a szürke idő.
Műfogsor a villamoson.
Véreznek és jajgatnak a babák.
Baltával ölte meg, pedig szerette.
Felébrednek, aztán éhen halnak.
Halálos lövedék lehet a fenyőkből.
Nem ölték meg, de feldarabolták.
Halott volt, közben New Yorkban járt.
Túlélték, de nem tudják feldolgozni.
Iskolásokat fenyeget a kémény.
Baglyok figyelik az embereket.
Gilisztavadászat közben meghalt.
A rendőr is vitt haza romlott kávét.

Mondjuk az előfordulhat, hogy akadnak e kies hazában szép számmal, akiknek a cikkek olvastán máris kapar a torkuk, és látják maguk előtt mind a 25 ezer rovart.

Ők alighanem nem esznek sült krumplit, gyanakodva néznek a porszívózó szomszédra, műfogsorokra vadásznak a villamoson, megkérik a sógorukat, hogy óvatosan menjen a WC-re, rettegnek a szürke időtől, a gilisztavadászatot jövőre is kihagyják, árgus szemmel figyelik a figyelő baglyokat, sohasem adnak és kapnak puszit, bukósisakban sétáltatnak kutyát, és nem kávéznak rendőrökkel.

Azért nagy nehezen túlélik a karácsonyt, de alighanem nem tudják feldolgozni.










Kertdivat 2020

$
0
0
Valami mindig virágozzék

Meglátásom szerint a 2020-as esztendő nem hoz jelentős változást: a tavaly elkezdődött irányzat lesz a nyerő.

Eszerint a kert egyre inkább a lakótér kiterjesztését jelenti, egy meghosszabbított nappali vagy szoba formájában. A kertek kialakításakor pedig változatlanul két szempont lesz az irányadó. Az egyik értelmezés szerint a kert, mint aktív tevékenységet biztosító helyként jelenik meg, a másik értelmezés szerint viszont a kert inkább a szemnek, semmint a kéznek szól majd. Az idő az idén is egyre fontosabbá válik, jelentős lesz azoknak a száma, akik nem szeretnének órák hosszat ültetéssel, metszéssel és efféle tevékenységekkel bíbelődni, ők egyszerűen fenntartható, kevés gondozást igénylő kertet szeretnének.

Azonban ezzel együtt is egyre inkább lesznek olyan sarkok, ahová fűszernövények kerülnek, akár a kerti sütésekhez, akár a nyári koktélokhoz. (Bizonyos, hogy a kerttulajdonosok egy jelentős csoportjánál a mindennapi szóhasználatban a kerti sütő helyét egyre inkább a „barbekjú” fogja átvenni.)

Markánsabb divattá válik a robotfűnyíró, ugyanakkor a gyepfelületek nagysága alighanem tovább csökken. Az akár telefonról is vezérelhető automata öntözőrendszer már tavaly is szinte magától értetődő volt, és idén alighanem az lesz a környezettudatosabb kertkialakítás is. Vagyis nagyobb figyelem jut a madárbarát megoldásokra csakúgy, mint a méhekre, a rovarokra, a bogarakra és más kertlakókra.

A kertstílusok közül a természetközeli arculat és a modern kert viszi majd a pálmát, 2020-ban a nyomukban szorosan ott lesznek a modern kertek is. Nem lesz ritka egy-egy távoli vidékeken honos növény megjelenése a kertben, és változatlanul erős mágnesként vonzza majd a megrendelőket a mediterrán kertstílus. Ami a növényeket illeti, idén már alapelvárás lesz, hogy a kertben kapjanak helyet az év minden szakában szemet, lelket gyönyörködtető virágzó növények.

És talán lassan egyre többen elhiszik, hogy a kerítés mellé telepített unalmas tujasor helyett léteznek jobb, időtállóbb megoldások is.

Csodakert, csodák nélkül

$
0
0
Biztos helye lehetne a csodák nélküli lapban
(Részlet a Kóklerek kora című fejezetből)


Csodák, és lassan valódi tartalom nélkül is.

Korábban úgy nézett ki, a Csodakert magazin az átlagos ismeretekkel rendelkező, kertszerető háziasszonyok és háziférfiak havilapja akar lenni, ápolási tanácsokkal, kertbemutatásokkal, egy-egy növény vagy épp kertstílus ismertetésével. Aztán teltek-múltak az évek, az eredeti szándék már csak nyomokban lelhető fel, a színvonal pedig tisztes mélységekbe süllyedt.

Mára ott tartunk, hogy ötlet nélküli, hanyag írások – némelyik igencsak messze van attól, hogy cikknek nevezzük – sorjáznak a lapban, ezek egy része különösebb erőfeszítés és szerkesztői munka nélküli magyartalan fordítás. És ha így megy tovább, a Csodakert nevet román virágkötő magazinra kell cserélni, mert valamilyen különös indíttatástól vezérelve újabban fő csapásirány lett a román virágkötészet csodáiból.

Valódi gyöngyszemeket találni az olvasók által beküldött kertfotók között, némelyik eséllyel indulhatna egy „Ízléstelen kert” vagy „Maszek megoldások” versenyen. A fotókkal – és a képszerkesztéssel – amúgy is gond van, némelyik egy iskolai fotószakkör átlagos színvonalát idézi. Mindez nem lenne gond, ha a lap fejlécében nem a kifejezetten szerény „Európa legkedveltebb kertmagazinja” kitételt olvasnánk.

S miközben a Csodakert gőzerővel halad a csodátlanítás rögös útján, a Kertbarát Magazin ennek ellenkezőjére fogadott: sietősen hagyja maga mögött a béka feneke alatti távlatokat. Feledve az egymás mellé dobált, valódi tartalmat erősen nélkülöző helykitöltő írásokat – ezek amúgy hosszú, hosszú évekig uralták az oldalakat – valóságos rovatrendszert talált ki, magyar nyelven megírt, olvasható cikkeket közöl, volt mersze elhagyni semmitmondó, unalmas rovatokat, s a kéthavi lap tördelése sem egy üzemi faliújságra emlékeztet.

Nagy dolog ez ezekben az ínséges időkben, amikor a honi írott és elektronikus sajtó kénköves bugyraiban az alany és állítmány szerepéről vajmi keveset tudó figurák napról napra állítanak elő fogyasztásra alkalmatlan termékeket. Arrafelé ismeretlenné lett az egyes szám, többes szám egyeztetés, a szó és mondathangsúly, van helyettük szóismétlés, éneklő vagy éppen leppegő hang, és megannyi más tömör rettenet.

Még szerencse, hogy akad egy-egy valódi csoda ebben az egyre gazosodó kertben.

Ausztrál bozóttűz

$
0
0

Tájkép Ausztráliában
(https://www.vox.com/)
"...Szemetek elé este állott,
Fületekre a csönd leszállott,
Nem érzitek a faló lángot,
Ó, én tudom a ti haláltok,
Mégis a fületekbe állok
S dühödten, bőgve, konokul,
Reszketve, félve csak kiáltok:

Tűz van! Tűz van! Tűz van!"

József Attila
Tűz van!

Ha így megy tovább, értelmező szótárainkból kiradírozhatjuk az emberi felelősség szókapcsolatot, s beírhatjuk helyére a klímaváltozást. Amolyan Jolly Joker lett belőle, egy mindent visz lap a pakliban.

Újra és újra elővehető, kizárólagos okként ráhúzható árvízre, tűzre, villámáradásra, és még ki tudja, miféle természeti csapásra nem, politikusok számára valóságos áldás a léte, általa minden megmagyarázható.

A hetek óta tartó ausztrál gigatűzvész legfőbb okaként is voltak szívesek nekünk a klímaváltozást megnevezni. Aztán a meleget, az eső nélküli nyarat és a széljárást. Csak az embert nem.

Lassan-lassan ott tartunk, hogy a klímaváltozásért a klímaváltozás a felelős.

Tulajdonképpen nem is meglepő, hogy mindeddig senki sem akadt, aki kiállt volna a pulpitusra, hogy elrebegjen pár őszinte mondatot. Mármost őszinte mondatok viszonylag ritkán hagyják el a politikusi ajkakat, de egy ilyen mértékű természeti katasztrófa tán mégiscsak apropója lehetett volna néhány efféle gondolatnak. Mondjuk arról, hogy ausztrál kormányként méltóztattuk figyelmen kívül hagyni az őslakosok évezredes szokását, akik egy-egy területrészen időről-időre felégették a bozótost, hogy a rendszeresen fellobbanó tüzek ne tudjanak akadály nélkül tovább terjedni.

Pusztuló értékeink
(https://www.sciencemag.org/news)

Mondjuk arról is, hogy sikerült idióta törvényt hoznunk: ha farmer vagy, és a birtokod körül kivágsz egy erdősávot bozótostól, mindenestül, akkor jól megbüntetünk ahelyett, hogy a tervezett és felügyelt erdőirtást állami és önkormányzati területeken is rendszeressé, mi több, kötelezővé tennénk.

És lehetett volna azt is felemlegetni, hogy bár évek óta tudunk a klíma változásáról, mégsem vázoltunk fel egy ésszerű, követendő és követhető jövőképet. Arról, hogy változtatni kell az emberi szokásokon, hogy bizonyos területrészekre már nem tekinthetünk lakóövezetként, hogy egybefüggő erdős területek kellős közepébe többé nem álmodhatunk csinos településeket, hogy a folyók ártereit végérvényesen vissza kell adnunk a folyóknak még akkor is, ha oda balga módon házakat, falvakat, sportcentrumokat építettünk.

Hogy éveken át olvastuk a bűnügyi rovatok híreit, miszerint ráérő suhancok, gyerekek és felnőttek szándékosan gyújtogatnak erdős területeket, de az egyre növekvő piromániával sem foglalkoztunk igazán.

Ausztrál miniszterelnökként eleinte a tűzvésszel sem foglalkoztunk. Nyaralni mentünk, miközben országnyi területek borultak lángba.

Az ám, értetek ég, nem ellenetek.

Álganajtúró az év rovara

$
0
0
Zöld, kék, fekete, vagy lila színben pompázik
(https://www.biolib.cz/en/)

Mégpedig a tavaszi.
Merthogy álganajtúróból akad közönséges, változékony, hegyi, és még számos szép nevű egyed.

Ami a tevékenységét illeti, valóságos ganajokat túr, nevében tehát nem ezért áll az ál szócska. Sem nem azért, mert bármi elől és ellen álcázná magát, hanem azért, mert rendszertani besorolásuk szerint a ganajtúrók valódi és álganajtúrók csoportjára oszthatók. Nyertes cimboránk gőzerővel vesz részt az elhalt élőlények tetemeinek, illetve maradványainak lebontásában, hozzájárulva ezzel a természetes komposztálódás folyamatához.

A kertekben áprilistól, májustól találkozhatunk velük, s egészen őszig vendégeskednek a föld felett. Akkor beássák magukat a föld alá, függőleges és vízszintes járataikat jellemzően patás állatok ürülékével töltik fel, majd következik a peterakás időszaka. Az új álganajtúró nemzedék tagjai a föld alatt érik el kifejlett méretüket, és tavasszal indulnak föld feletti kirándulásokra. Mindezt a peterakók már nem érik meg, nékik még tél előtt véget ér földi és földalatti létük.

A Magyar Rovartani Társaság ismertetője szerint a tavaszi álganajtúró – Trypocopris vernalis– földrajzi elhelyezkedéstől függően hol kék, hol zöld, hol lila, hol pedig fekete színt ölt fel. A Balatontól délre eső területeken a zöld szín a divat, másutt a kék és a fekete a menő.

A meglehetősen szoros versenyben egyébként az ezüstös ősrovart, és a selymes döglegyet utasította maga mögé.

Feketegyökér

$
0
0

Főzelék, köret és saláta is készülhet belőle
(https://www.bolster.eu/)

Feldolgozás és betakarítás szempontjából nem a legegyszerűbb zöldségféle.
Ha gyökere eltörik, fehér nedvet ereszt, s ezzel gyakorlatilag elveszti élvezeti értékét. A vele való foglalatossághoz tehát extra figyelemre van szükség.

Akad persze számos szeretni való tulajdonsága is.
Egész télen át jól tárolható, s tél végén egy értékéből mit sem vesztő zöldségféle kifejezetten örömteli tud lenni. Gyökerének magas a káliumtartalma, és ásványi sókból is bőséges mennyiséget tartalmaz. Régi korok javasasszonyai fiatalító szerként alkalmazták, s ha nem is forgatja vissza az idő kerekét, segít a szellemi frissesség megőrzésében.

Rácz János lenyűgöző munkájában, a Növénynevek enciklopédiája című kötetében arról ír, hogy az 1770-es évek második felében már termesztésbe vonták, a spárgához hasonlóan készítették el, és salátaként is szívesen használták.

Feketegyökér virágzásban
(https://www.anniesannuals.com/)
Helyét törékeny gyökere miatt érdemes alaposan előkészíteni, a kötött, agyagos, nehéz talajokat nem neki találták ki. A talajlazítás el kell érje a 35-40 centiméteres mélységet, ilyenformán tehát egy magaságyás ideális helye lehet, minden másban leginkább a sárgarépa igényeinek megfelelően termeszthető.

Kerülhet napra és félárnyékba egyaránt, ha magról vetjük, két-három centiméternél ne kerüljön mélyebbre. A feketegyökér – Scorzonera hispanica– jól viseli a szárazabb nyarakat, leveleiben a gyengébb fagyok sem okoznak jelentős károkat. Gyökerét késő ősztől lehet felszedni, tároláshoz érdemes rajt hagyni pár levelet, amúgy a sárga- és fehérrépához hasonlóan teleltethető.

Vadon élő példányaival a hazai hegyvidéki tájakon találkozhatunk.

Örménygyökér

$
0
0
Sárga virágtenger a magasban
(https://www.naturesrainbow.co.uk)

Vagy pompás peremizs – Inula helenium–, merthogy gyakorta ezen a néven is találkozhatunk vele. Termetes évelő, jó körülmények között akár két méteresre is megnő. Feltűnő sárga virágai miatt júniustól augusztus végéig az évelőágyás sztárja lehet.

Telepítésénél érdemes a szokásosnál nagyobb helyet biztosítani számára, merthogy kissé terjeszkedő gyöktörzse lévén egyre nagyobb helyet követel magának. Amúgy nem igényel különösebb gondoskodást, kártevői sem nagyon akadnak. Leginkább egy természetközeli stílusban létesített kertben vagy ágyásban mutat a legjobban. Helye lehet a parasztkert növényei között, kerülhet rusztikus kerítés mögé az előkertben, de szoliterként is megállja a helyét.

A méhek és a lepkék odavannak érte
(https://www.asklepios-seeds.de/)

Kedveli a napos helyet, és üzembiztosan nevelhető félárnyékban is. Akkor érzi jól magát, ha tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajba kerül. A rendszeres öntözést meghálálja, a keményre száradó termőtalajt nem neki találták ki, ilyen körülmények között hamar megválik termetes leveleitől. Ha szelesebb helyre kerül, szüksége lehet némi támasztékra. Zord teleken a talajig visszafagyhat, de tavasszal rendre megújul. Szaporítása tőosztással a legegyszerűbb.

Magyarországon őshonos növény, védett, eszmei értékét ötezer forintban határozták meg. Régebbi korokban kedvelt gyógynövény volt, a gyökeréből készített kandírozott édességet gyomorrontás elleni szerként használták. Köptetőként, köhögés elleni szerként szintén a gyökeréből készítettek főzetet.


Csak tiszta forrásból

$
0
0
Baj van a gyökerekkel
(https://www.gardeningknowhow.com/)

(Részlet a Kóklerek kora című fejezetből.)


Az élet nem habostorta.
Mióta boldog emlékezetű Virág elvtárs volt szíves lefektetni nékünk ezt a remek filozófiai alapvetést, az ember képes más szemüvegen látni bizonyos történéseket.

Bizonyos történés lehet például, amikor felfedezzük, hogy képet lopnak tőlünk.
Vagy amikor felfedezzük, hogy mondatokat is lopnak tőlünk.
És bizonyos történések közé soroltatik az az eset, amikor felfedezzük, hogy a weblapunkról szintén lenyúlnak ezt azt.

Ez a lenyúlás amúgy régóta meglévő, sajátos divat szerte a nagyvilágban. Nálunk első helyen alighanem az újságírásban évtizedek óta bevett gyakorlatnak számító mondat- és cikklopás áll, s némi vigaszt azért nyújthat, hogy a magukra valamit is adó szerkesztőségek és szerzők soha nem élnek vele. A metódus alkalmanként politikusi körökben is népszerű, hol egy diplomamunka, hol egy beszéd, hol egy doktori értekezés lesz a vágy titokzatos tárgya.

Hanem a más szemüveg.
Szegény lopókat is meg lehet érteni, az élet nekik sem habostorta.

Vállalkozást alapítanak, szöszölni kell ügyvéddel, könyvelővel, ki kell találni, mi legyen a szórólapon, a weblapon, mit festessünk a furgonra, kész őrület az egész. Ráadásul a nemzetközi helyzet is fokozódik, úgyhogy szegény lopóknak direkt jól jön, ha van egy kész weblap, fotókkal, szöveggel, szlogennel, az ilyesmi valóságos tárháza tud lenni az ötleteknek. Persze az ötletekkel is baj van, tovább kéne gondolni őket, a saját képünkre, cégünkre formálni, macerás egy folyamat, az biztos.

És mindehhez gondolkodni is kéne kicsinyég.
Az a legmacerásabb, úgyhogy inkább jön a macerátlan lopás.

A legmerészebb lenyúlás büszke címet képzeletben annak a vállalkozónak nyújtottuk át, aki referenciái között évekkel ezelőtt készült kertgondozási fotóinkat szerepeltette. Dobogós helyet érdemelt, akit logónk annyira megihletett, hogy néhány grafikai elemét találta jónak a sajátjában is elhelyezni. A további helyezettek között weblapszöveg másoló, szlogen és névkölcsönvevő is akad.

Csak tiszta forrásból.
Ne legyünk telhetetlenek: legalább e bartóki mondatot szíveskedtek magukénak vallani.


Kerti sarkantyúka

$
0
0
Sarkantyúka a magasban
(https://www.plantsandbulbs.co.uk/)

Egy napos ágyás vagy egy kerítés melletti napsütötte sáv tökéletes számára. Merthogy a kerti sarkantyúkából választhatunk kúszó fajtát éppúgy, mint harminc-negyven centiméter magasra növő cimborát. Ha az előbbit választjuk, akár három méter magas kerítést, falat is befuttathatunk őkelmével. A bokros növekedésűek ágyásszegélyként, vagy foltszerű kiültetésben is jól mutatnak.

Ami a virágszínét illeti, akad sárga, piros, vörös, narancs is belőle, júniusban már, szeptember végén még virágzik. Különösebb gondozást nem igényel, de arra érdemes figyelni, hogy földjét ne javítsuk fel túlságosan, ilyen környezetben ugyanis kevesebb virágot nevel. Az extrém nyári meleget nehezebben viseli, tartós kánikulában némi plusz öntözővizet szívesen fogad. Egynyári növény, de magról évről-évre jól, gyakorlatilag beavatkozás nélkül szaporodik.

Sarkantyúka földközelben(https://www.plantmaster.com/)

A kerti sarkantyúka – Tropaeolum majus – gyógy- és fűszernövényként is ismert, virága, levele egyaránt ehető. Színes virágai jól mutatnak ételdíszítésként, de salátákhoz, sajtokhoz is kínálhatók.

Védőnövényként a zöldségeskertben is hasznosítható, mágnesként vonzza ugyanis a levéltetveket és a földibolhákat, így azoknak kevésbé támad kedvük lelegelni zöldségeinket.

Macskajaj

$
0
0



Valóságos irodalma van, a hogyan védjük meg kertünket a macskáktól témakörnek, merthogy e bájos négylábúak néha képesek az őrületbe kergetni a kerttulajdonosokat.

A zsongó tavaszi éjszakák erotikus találkozói könnyen félbeszakíthatók egy határozott sicc-cel, de szintén hatásosak a kezünk ügyébe kerülő félcipőkkel leadott sorozatlövések. Az ágyásokban és a gyepen szaporodó kaparások, ásások és az illatosnak nagy adag jóindulattal sem nevezhető kupacokkal már nem ilyen egyszerű a helyzet. Bonyolultabb a képlet, ha a notórius elkövető a szomszéd cicája, márpedig az esetek többségében bizony ők a tettesek.

Az ajánlások között a kerítés tetejére szerelt, a telek felé visszahajló drótháló, a zárt ól és a kifutó is megtalálható. Miután a macska nem kedvtelésből tartott díszmadár, sem kennelbe zárható kutya, megfontolandó elfogadni a tényt: ragaszkodik a házhoz, de rendszeresen tesz kisebb-nagyobb kirándulásokat a környéken. És hát a drótháló, mint dizájnelem sem egykönnyen értelmezhető egy csinos díszkertben.

A jótanácsok között macskabarát növények is szerepelnek, melyek oly vonzóak a cicák számára, hogy reggeltől estig azok mellett heverésznek majd. Minderről a cicák nem tudnak, mert szívesen időznek a kerti macskamenta, a citromfű vagy a macskagyökér közelében, de egyik sem bír helyben marasztaló tulajdonsággal. További csodaszerek: fahéj, fokhagyma, kávé, citromhéj, ecet, fenyőtoboz, bors, pirospaprika, kígyóuborka, kutya. Semmi kétség, minden gazda több tízkilónyi fahéjat és borsot tárol otthon, hogy másnaponként teleszórja velük a kertjét. A megfelelő színhatás kedvéért pedig a kávé, pirospaprika párosítást preferálja, mely rétegekre hétvégenként ecetes kígyóuborka szeleteket hajigál.

A kertben fel-felbukkanó szomszéd cica, vagy a saját macsek áskálódó kártétele elleni leghatásosabb gyógyír egy csinos faláda, vagy a kereskedésekben kapható műanyag cica wc-doboz, benne a néhány naponta cserére szoruló macskaalommal. Némi plusz munkával és költséggel jár, de a cicák használni fogják.

Ahogy ti kaszáltok, nem kaszál úgy senki

$
0
0
Csak a védőháló hiányzik.
(Fotó: www.omag.org.)

(Részlet a Kóklerek kora című fejezetből.)

Korábban úgy volt, hogy a férfiemberek jól körülhatárolható csoportjának igenis szüksége volt egy dögös motorra, egy feldíszített autóra, abban pedig dübörgő, monoton zenére, de jól jött a feketére fóliázott üveg is, mert az szintén gondos épülésére szolgált a férfiléleknek.

Később aztán a terepjárónak hitt BMW, a hajónyi méretű Audi is lélekerősítő hatásúnak bizonyult, hozzájuk bónuszként egy, én mindenhol, de leginkább mozgássérült parkolóban megállhatok feliratú bónt is kiosztottak.

Következett a nagynyomású mosó – amivel nagy elszántsággal lehet lezúzni a koszt a garázs előtt álló verdáról vasárnap reggel hatkor is –, volt idő, amikor férfiember csak egy efféle apparáttal vált igazi macsóvá.

Változtak az idők.
A mosót újabban a fűkasza a dobogó második fokára taszította.

Nagyon úgy néz ki, egy tökös fűkaszára a tíz négyzetméternyi előkerttel bíró tulajdonosnak is szüksége van: a fűkasza is napjaink státuszszimbólumává lényegült.

A fűkaszások két csoportra oszthatók: beöltözősökre és nem beöltözősökre. Utóbbiak rendszerint igyekeznek olyan pólót felvenni, mely hamarabb ér véget a kelleténél, láttatni engedi tehát a hasat, mely has általában rendszeres sörivásra enged következtetni. Mindehhez az öv gerinc körüli tájékán merészen dekoltált rövid vagy hosszú szárú nadrág illik, az autentikus lábbeli pedig a papucs. Védőszemüveg és fülvédő viselése efféle öltözethez kifejezetten ellenjavallt. A beöltözősök viszont többnyire kezeslábast húznak, a lábakra kizárólagosan bakancs kerülhet, és náluk elmaradhatatlan kellék a védősisak, a fülvédő ugyanakkor csak opcionális.

Mindkét csoport tagjai szeretik a felbőgő motorhangot, ezért beindítás után ütemesen berregtetik a jószágot, úgy, ahogy a zöldre váró szelíd motorosok szokták. Munka közben pedig, ha kell, ha nem, tövig nyomják a gázt.

Fogalmuk sincs róla, hogy tizenöt méteres körzetben halálos sérülést okozhatnak a kirepülő tárgyak, ezért sosem szedik fel a köveket, törmeléket, kavicsokat és faágakat. Az árokparti kaszálgatók pedig úgy tudják, az autósok azért állnak meg, hogy csodálják a tisztuló árkot és partját, s közben gyönyörködjenek a repülő kavicsokban, söröskupakokban, és a fel-felfröccsenő kutyakakiban.


Létezik ideális megoldás
(http://safecutonline.com)

Megdöbbentő ötletek

$
0
0

Papiron jól nézett ki...
(www.studiogblog.com)

(Részlet a Kóklerek kora című fejezetből.)

Az utóbbi időben rendre kapunk olyan kertterveket, amik – hogy finoman fogalmazzak – hagynak némi kívánnivalót maguk után. Több közös vonásuk van, a legfontosabb, hogy készítőiknek fogalmuk sincs arról az élőhelyről, ahová az általuk megálmodott kertet tervezik.

Van némi baj a növényismerettel is: napimádók kerülnek árnyékba, mélyárnyékba, és árnyékkedvelőket rajzolgatnak tűző napra. Nagyon úgy néz ki, gondot okoz a méret és a darabszám is. Egyesek azt hiszik, sok jó növény kis helyen is elfér, levendulából például tizenöt tő másfél négyzetméteren, áfonyából hatvanhat darab hat négyzetméteren, de dobogós helyen tanyázik az az ötlet is, miszerint egy tíz méter hosszú ágyásba hatvan termetes orgonát kell ültetni. Akad, aki a borostyánnal bánik bőkezűen: tizenhat méternyi kerítés mellé százhatvan darabot látna jónak.

A valóságtól elrugaszkodott tervek készítőinek weblapjain rendszerint szép, kövér mondatokkal tűzdelt hitvallások sorjáznak ember és táj kapcsolatáról, környezetről, felelősségről.

A használhatatlan kerttervekről egyetlen szó sem esik.

Nincs szó a fagyzugos, hideg északi oldalra álmodott európai ciprusról, az évelőágyás díszének választott kerti rutáról, melyhez erősen ajánlott kesztyűvel közelíteni, megelőzendő a felhólyagosodó, kipirosodó bőrt. Levelei – bár egyes kultúrákban fűszerként használatosak – mérgezőek, kisgyermekes házhoz tehát aligha tűnik tökéletes választásnak. Ahogy a rózsának sem ideális egy árnyékos sarok, és nem kifejezetten szomszédbarát megoldás a kerítés mellé telepítendő, alaphangon tizenöt méter magas gyertyánfa sem.

Persze, a papír sok mindent elbír. Türelemmel viseli, ha a gyepszőnyegezés(!) rétegrendje húsz centiméter vastag zúzottkővel kezdődik. Kibírja, ha kúszóboróka helyett termetes cimborát rajzolnak rá, ha a homokozó helyének az udvar legeldugottabb sarkát jelölik ki, s mellé a gyermekbarátnak kifejezett jóindulattal sem nevezhető borbolyákat találják jónak.

Egyesek lapja manapság olyan hosszú, hogy sosem érnek az aljára, mindig, mindig van hely rajta lejjebb, egyre lejjebb.


Diófák veszélyben

$
0
0

A tettes
(http://nathistoc.bio.uci.edu)

A diófákra a közelmúltig nem kellett különös figyelmet szentelni: nem soroltuk be a kötelezően permetezendő gyümölcsfák közé, megbirkózott maga is a kártevőkkel. A boldog békeidőknek alighanem vége, mégpedig a dióburok fúrólégy (Rhagoletis completa) miatt. Az évtizedek óta előfordult, hogy a dió levelén és a termés burkán fekete foltok jelentek meg, amiket gombafertőzés okozott. A legújabbkori rothadó, fekete foltokért azonban nem gomba, hanem egy légy a felelős, ellene a védekezés is nehezebb. Olyannyira, hogy egyes szakértők szerint ez szinte lehetetlen, mások szerint viszont mégiscsak lehetséges több legyet is ütni egy csapásra.

A kártevőt 2011-ben fedezték fel, akkor még csak az ország nyugati felében tanyázott, mára üzembiztosan birtokba vette a keleti területeket is. Tojásait a termés zöld burkába rakja, aztán az ott kikelő lárvák szép lassan felfalják a zöld héjat, a termés megfeketedik, utat nyitva ezzel számos más kórokozónak. A termés jelentős része vagy egésze kárba vész, a dió – ha meg is marad –, igen gyakran alkalmatlan lesz a fogyasztásra.

A kártétel
(https://www.andermattbiocontrol.com/)

Kérdés tehát, mit lehet tenni a termés megóvásáért? Az egyik legfontosabb teendő, megakadályozni a kártevők áttelelését, vagyis össze kell gyűjteni minden lehulló termést, levelet, és a fertőzötteket meg kell semmisíteni. Az egészséges diólevelek természetesen mehetnek a komposztra. Arról, hogy sátrat vertek-e nálunk a legyek, a legkönnyebben az úgynevezett sárga ragacslapok segítségével győződhetünk meg, ezek minden jobb mezőgazdasági szaküzletben beszerezhetők. A legyek rajzása általában július közepén kezdődik, ekkora már nincsenek virágzó gyümölcsfák a kertben, jóval kisebb tehát az esélye annak, hogy a rajzó méhek beleragadnak a csapdába. A rajzás egyébként október közepéig is eltarthat, az idő előrehaladtával aztán bevethetjük a permetszereket is. Közülük a Karate, a Mospilan, a Fulicor Solo, a Chess és a Calypso jöhet szóba.

Rajzáskor nagy segítség
(https://www.andermattbiocontrol.com/)

Mármost a permetezéssel akad egy kis probléma.

Merthogy a diófák természete már csak olyan, szeretnek nagyra nőni, az öregebb példányok könnyen elfoglalnak két-háromszáz négyzetméternyi területet is. Szeptemberben elárasztotta a közösségi médiát egy Facebook bejegyzés, melyben a győri kertbarátokra hivatkozva a diófúró légy elleni védekezést taglalja a szerző. A bejegyzés arra buzdítja a tulajdonosokat, permetezzék le a korona alsó felét, s a szer majd innen fog felszívódni tizenöt-húszméteres magasságba is.

Nem fog.

Nem fog, ha a permetszer nem jut el a legfelső ágak leveleire. Márpedig oda csak akkor kerülhet, ha a tulajdonos emelőkosaras autót bérel, s így végzi el a permetezést. De mert emelőkosaras autó a legritkább esetben tud jelentős kártétel nélkül bejutni a telekre, más megoldás után kell nézni.

Metszeni kell, mégpedig drasztikusan.

Ha szeretnénk a következő évtizedekre is megtartani a diófát, csökkenteni kell a korona méretét. Ugyanúgy kell eljárni, mint más gyümölcsfák esetében, roncsolásmentes, ép metszlapokat kell kialakítani, és a már jól bevált módon elágazásra metszeni a diófát is. Ha fiatal a fa, késlekedés nélkül hozzá kell látni egy kezelhetőbb, alacsonyabb koronaforma kialakításához. Ez korosabb fánál igen szokatlan művelet lesz, hiszen a diófákat a magánkertekben a legritkább esetben metszettük, de a diófúró légy elleni védekezés felülírja a megszokott rutint. A diófa metszésének ideális időpontja szeptember, illetve a késő őszi, kora vagy késő téli fagymentes napok.

 

Közönséges magyal

$
0
0

Közönséges magyal (Ilex aquifolium)
(https://plants.ces.ncsu.edu)

Ha karácsony, akkor bejgli.

És magyal.

Rácz János a Növénynevek enciklopédiája című fantasztikus munkájában felemlíti a legendát, miszerint a jeruzsálemi bevonuláskor magyalágakat szórtak Jézus lába elé. A magyal levele akkor változott meglehetősen szúróssá, amikor Pilátus palotája előtt a tömeg „Feszítsd meg!” kiáltásban tört ki.

Akárhogy is van, a magyal levele manapság szúrós, nem kicsit, nagyon. Játszótér, kerti homokozó közelében nem nevezhető ideális cimborának, de harsányzöld levelei és vörös terméseinek látványa miatt érdemes neki helyet szorítani a kertben. Ha kedve támad, fává növeszti magát, amúgy tisztes méretű cserjeként éli mindennapjait. Utóbbiak meglehetősen számosan vannak, miután évek hosszú sorával áldotta meg a teremtő, száz-egynéhány esztendő meg sem kottyan neki, irodalmi adatok szerint négy-ötszáz évig is él.

Magyalék meglehetősen sokan vannak, nemzetségük négyszáznál is több tagot számlál. A felénk ismerős örökzöld, közönséges magyal kedveli a szűrt fényt, szívesen időz tölgyesekben, jól viseli a téli fagyokat. Szívesen ültetik hasonló szúrós levelű cserjék társaságában védőnövényként.

A kertben félárnyékos helyre kerülhet, a tűző napos kertszakaszok nincsenek ínyére. Választhatunk sárgával vagy fehérrel szegélyezett levelűt, kúpos növésűt, magasat, öt méterre is feltörekvőt vagy kisebbet, két-három métereset. Nem kedveli a pangó vizet, földje tehát jó vízáteresztő képességű legyen.

Piros bogyós ágai karácsony táján remek díszek lehetnek kertben és szobában egyaránt, de tisztes termésekre csak akkor számíthatunk, ha termős és porzós példányokat is telepítünk. A bogyók a madarak számára kifejezetten csábítóak, de emberi fogyasztásra nem alkalmasak.

Kertdivat 2021

$
0
0
Kikapcsolódás és kertészkedés
(http://urquijokastner.com/)

Az már 2019-ben is nyilvánvalóvá vált, hogy a kertre egyre többen a lakótér egyfajta meghosszabbításaként tekintenek, s ennek megfelelően a kertnek zöld szobaként is működnie kell. 2020-ban aztán az irányzat jelentősen megerősödött, s itt van a 2021-es esztendő, benne a bizonyosság: a kertre különösebb töprengés nélkül használható akár a lakótér fogalma is.

Hogy a kertdivat e dinamikus irányzatának megerősödése mennyiben írható a koronavírus számlájára, azt valószínűleg részletes társadalmi, szociológiai elemzés tudja csak felderíteni. Akárhogy is van, azt hiszem, az én kertem, az én váram filozófia megfogalmazta igény 2021-ben sorra teremti majd meg a nappaliként is használható teraszokat, a szomszédok felől gondosan lezárt belső tereket. A kert tehát 2021-ben sokak számára a tökéletes kikapcsolódás, az el- vagy visszavonulás színtere lesz, ahol nagy szerepe lesz a jelentős, kiemelkedő díszértéknek. Növekedni fog a kertben eltöltött idő, amire egyre inkább a minőségi jelző lesz a jellemző.

Meggyőződésem, hogy 2021-ben a kertben töltött időt alapul véve a kerttulajdonosok két, jól elkülöníthető csoportja fog az eddigieknél határozottabban elkülönülni. Egyikük számára a kert – és az ott eltölthető idő – a kertészkedésről fog szólni, a növények gondos ápolásáról, a szakirodalom rendszeres követéséről, új növények és kerti eszközök beszerzéséről. Ők lesznek azok, akik minőségi metszőollót vásárolnak, rendszeres vásárlói lesznek a kerti dizájntermékeket forgalmazó internetes áruházaknak, tisztában lesznek a madárbarát kert fogalmával, metszegetnek, átültetnek, új növényeket szereznek be, fűszer- és zöldségnövényeket termesztenek, és esténként megelégedetten járják körbe a terciát.

A másik csoportba tartozók nem jönnek lázba a metszőollóktól, nem érdeklik őket az új növények, nem sétálgatnak a kertben új hajtások után kutatva, szívesebben pihennek a masszázsmedencében, ahonnan remek kilátás nyílik majd a szomszédoktól elzárt birodalomra. Ők lesznek azok, akik a kerttervezési folyamat elején legfontosabb szempontként közlik majd a tervezőkkel: gondozásmentes kertet szeretnének.

Kertjeinkben megítélésem szerint ez a két elvárás – a magas díszérték és a gondozásmentesség – jelenti majd az egyik legnagyobb kihívást 2021-ben. Merthogy a helyzet az, hogy gondozásmentes kert nem létezik. A kert élő, állandó változásban lévő rendszer, díszértékének fenntartásához szükség van a rendszeres emberi beavatkozásra. Az elvirágzott virágzati szárak visszavágására, a terjedő tövű taxonok szétosztására, a díszfüvek téli védelmére, a formanövények rendszeres nyírására, a cserjék metszésére, a gyep szellőztetésére, a szegélyek gondozására, és a tápanyagutánpótlás biztosítására. Ezek egy része a modern vagy minimalista kertekben is kötelező feladat marad, legfeljebb nem a tulajdonos, hanem kertfenntartó cégek végzik majd.

Arra számítok, hogy 2021-ben a kerti szezon fogalma egyre gyakrabban januártól januárig lesz értelmezhető, vagyis a tervezés során a téli kert látványa is fontosabbá válik. (Az elmúlt években a kerttulajdonosok jelentős többségének a téli hónapok szezonon kívülinek számítottak.)

Mivel 2021. január elsejétől Magyarországon tilos az avar és a kerti hulladékok égetése, reményeim szerint sok helyütt természetes lesz a komposzttároló és a magaságyás. A saját zöldséges- és fűszerkert divatja 2021-ben is tartja magát. Változatlanul erősödni fog a kísérletező kedv is, újabb és újabb növények, növényritkaságok kerülhetnek be a honi kertekbe, ahol idén is csábító lesz a modern és mediterrán kertek hangulata.

Jó évük lesz a robotfűnyírókat, a műrattan kerti bútorokat, a kaspókat, a hasznos és haszontalan kerti kiegészítőket forgalmazó cégeknek, és egyre többen kérnek majd távolról is irányítható öntözőrendszer vezérlőt.

A kertre 2021-ben fokozottabban érvényes lesz a mondás: mindenhol jó, de legjobb otthon.



Többfrontos küzdelem

$
0
0
Túlélésre koncentrálva

A klímaváltozás napjaink egyik leggyakrabban előforduló kifejezése. Általában együtt szerepel a növekvő szén-dioxid kibocsátással, a levegőszennyezéssel, a motorizációval és az üvegházhatással.

De jóval kevesebbszer hallani a hosszú távú következményekről, az állat- és növényvilágra gyakorolt hatásáról, és a kapcsolódó tudományterületek kutatásairól. Arról, hogy a növényfajok több mint húsz százalékát kipusztulás fenyegeti. Hogy a százhúsz kávéfajból éppen azt az egyet fogyasztjuk, amelyik nem képes tolerálni a hőmérséklet emelkedését és a szélsőségessé váló időjárást. Hogy a vadon élő növényfajok számára a legnagyobb veszélyt nem a klíma változása, hanem a mezőgazdaság jelenti. Hogy rövid időn belül a teljes állattenyésztési ágazatnak új takarmányozási eljárásra kell(ene) átállnia.

Csak a tudományos folyóiratokban és disszertációkban lehet olvasni arról, hogy napjaink éghajlati változásai egy 300-600 éves folyamat részei, s az idősávból alig telt el 140 év. Az éghajlati változásokkal kapcsolatos kutatások közül feltétlenül nagyobb figyelmet érdemelne a klímaváltozás társadalomra gyakorolt hatásainak – növekvő egészségügyi költségek, növekvő energiafelhasználás, ruházati és élelmiszeripari változások – vizsgálata. Az előrejelzések szerint éves szinten tizenkettő-tizenöttel kevesebb fagyos napunk lesz, és ugyanennyivel emelkedik majd a hőségriadós napok száma. Fel kell készülni új, korábban a térségben nem ismert állat- és növényfajok megjelenésére, ezek mezőgazdasági, kertészeti, dísznövény-termesztési, állattenyésztési és állatgyógyászati kihatásaira egyaránt.

A Föld több pontján az aranynál drágább lesz a víz, érte huszonöt-harminc éven belül háborúk fognak kitörni. Óvatos becslések szerint 2050-re 150 millió ember válik úgynevezett éghajlati menekültté, vagyis vagy elvándorol, vagy nem éli túl. És beszélni kellene arról is, hogy Magyarország a legsérülékenyebb területek közé tartozik, nálunk a hőmérséklet emelkedése csaknem másfélszer gyorsabb a globális értéknél.

Ideje lenne hát a felkészülésnek.

Baráti jótanácsok

$
0
0

Kiváló termőföldnek mondták

(Részlet a Kóklerek kora című fejezetből.)

A jótanács aranyat ér, tartja a mondás.

Állítólag a baráti is.

Barátunk azt tanácsolja, hagyjuk a hivatalos forrást, szerez majd ő nékünk kiváló termőföldet, ért is hozzá, még a fuvar is ingyen lesz. És barátunk azt is tanácsolja, ne pazaroljuk a vizet a tuják öntözésére, halálba kergetnénk vele őket. És képes arra is, hogy a méhcsípésre érzékeny gazdasszonynak levendulákat ajánljon, merthát el lehet azokat ültetni úgy is, hogy messzire elkerüljék őket a méhek.

Néhány remek, nagyon is valóságos tanács a közelmúltból.

Egyik sem ért aranyat.

Nem kertnek való vidék

A kiváló termőföld minden volt, csak kiváló nem, jelképes 1,3 millió forintért viszonylag hamar orvosolni lehetett az iszapos, agyagos, köves romtalaj problémáját. A művelethez grátisz egy tény is járt: ha ilyen barátod van, nincs szükséged ellenségre. A tujás tanács viszont pénzügyi szempontból kifejezetten olcsónak volt mondható, alig negyedmillió forint, és máris új örökzöldek virítottak a kertben. A levendulák köszönik, jól vannak, körülöttük reggeltől estig dünnyögnek a méhek, repkednek a pillangók, a gazdasszony meg nézegeti őket az ablakból.

Lelkes barát persze díszkavicsot is tud ajánlani, merthogy náluk is bevált, szeretik, nem kopik, épp ilyenre vágytak. Igaz, hófehér az istenadta, s bár egy nyugatra néző terasz előtti sávban sem kopik, miatta viszont a terasz márciustól késő novemberig napszemüveg nélkül használhatatlan.

Akadnak aztán támfalszakértő cimborák is, ők ügyesen lebeszélik a baráti házaspárt a tervezett építményről, miféle víz, mondják, elég oda pár szikla és kő, aljzatbeton, vasalás, támfal és efféle hívságok nem szükségeltetnek. Amikor aztán az eső a kert közepébe görgeti a köveket, velük pár talicskányi földet és néhány termetes dísznövényt is, egy rendes támfal hiánya egészen fájó tud lenni.

A barátság nem kétnapos dolog, fogalmazta meg e kapcsolat lényegét tanult kollégám a késői nyolcvanas évek egyik szürke délutánján. Könnyű dolga volt, akkoriban a cipőt a cipőboltból típusú megoldások voltak divatban. Ma gyakorta úgy néz ki, a kétnapos barátságok vannak divatban…

Gyümölcsök, zöldségek, férfiak és nők

$
0
0

Ahol tudnak, segítenek
(https://www.gaetancyr.ca/)

2021: a gyümölcsök és zöldségek nemzetközi éve.

Az ENSZ ugyanis úgy találta, a gyümölcsök és a zöldségek megérdemlik a háromszázhatvanöt napon át tartó kiemelt figyelmet, mert segítik a küzdelmet az alultápláltság, az elhízás ellen, jótékonyan hatnak az egészségre, ráadásul képesek az immunrendszert is erősíteni. Alighanem mindannyian tudnánk még vagy féltucat érvet felsorakoztatni az almák, körték, saláták, batáták, brokkolik és paradicsomok védelmében, de arra, hogy segíthetnek a nemek közötti egyenlőség helyreállításában, viszonylag kevesen tettünk volna nagyobb téteket.

S lőn.

AZ ENSZ szerint a gyümölcs- és zöldségfronton a helyzet meglehetősen bonyolult: mindenki hátrányban van.

A férfiak azért, mert e termékek jelentős részét a nők termelik meg, a nők a felelősek a betakarításért, gyakran a marketingért is, és ha mindez nem lenne elég, mindezek tetejébe szegény férfiaknak alig van beleszólásuk abba, mit vásároljanak az asszonyok a boltban. Így a teremtés koronái belekényszerülnek az eszed, nem eszed, nem kapsz mást rettenetes csapdájába.

A nők meg azért vannak hátrányban, mert nehezebben jutnak termőföldhöz, ha meg igen, akkor nem kapnak szaktanácsokat, mert azokat szívesebben osztogatják a férfinépeknek. A hitelfelvételnél a nőket rendre kikosarazzák, ha meg a földeken gürcölnek, direkt kevesebbet kapnak a férfiaknál.

De majd most, hogy kikiáltották nekünk a gyümölcsök és zöldségek nemzetközi évét, a nők és férfiak egyenlő eséllyel kapcsolódhatnak be az esélyegyenlőségi harcba. S mindezért a zöldségeket és a gyümölcsöket – és az ő kerek egy esztendőjüket – illeti köszönet.

Nahát.

Alighanem már az év elején bankárok ezrei dobták kukába a tőkemegfelelési mutatókat, gyártottak új hitelezési protokollt, a mezőgazdasági vállalkozások pénzügyesei pedig átírták a bérjegyzékeket. A háziférfiak és háziasszonyok egész évben kart karba öltve méláznak majd a húspultok előtt, vajh’ mi légyen máma vacsorára. A hölgyek földekhez jutnak, a női nemre hangolt, különbejáratú szaktanácsok pedig egész könyvtárat töltenek majd meg.

Bárhogy is nézzük, benn vagyunk a fősodorban, vásznunk dagad, hajónk előre megy.

Portugál babérmeggy

$
0
0
Sövénynek nevelve
(https://www.zcstrakovo.cz)

Semmi kétség, a Balkáni babérmeggy – Prunus laurocerasus – sokkal többször fordul elő a hazai kertekben, de az utóbbi években a portugál cimbora is bekerült a kertészetek kínálatába. A mediterrán térségben nagy népszerűségre tett szert, kiváló sövény nevelhető belőle, de néha kisebb fácskává növeszti magát.

A keményebb teleket nehezebben viseli, ilyenkor némi fagykárt szenvedhet, de egy kissé védett helyen különösebb gond nélkül áttelel Magyarországon is. Nevelése során fontos, hogy földje jó vízáteresztő legyen. Ültetését követően érdemes figyelmet fordítani az öntözésre, meghálálja, ha földje sosem szárad ki teljesen. Felnőtt korában aztán már elviseli a szárazabb körülményeket is.

Prunus lusitanica ’Brenelia’
(https://www.havlis.cz)

Nem sértődik meg, ha rendszeresen nyírjuk – alakíthatjuk kúppá, gömbbé vagy hasábbá –, enélkül három-négy méteres sövényt nevelhetünk belőle. Nyár elején virágzik, szép hosszú fürtökkel hívja fel magára a figyelmet. Termései mérgezőek.

Prunus lusitanica ’Variegata’
(https://www.botanicaplantnursery.co.uk)

Vásárolhatunk belőle keskeny levelű fajtát (Prunus lusitanica ’Angustifolia’), sárgászöld levelűt (Prunus lusitanica ’Variegata’), vagy egy némiképp alacsonyabbra növő, tömörebb (Prunus lusitanica ’Brenelia’) fajtát.

Portugál babérmeggy virágzásban
(https://www.ornamental-trees.co.uk)



Magunkra maradunk a hulladékkal

$
0
0
Nem ismeretlen megoldás

Ha minden az eddig megszokott menetrend szerint folytatódik, a következő húsz évben több mint egymilliárd tonna műanyagszemét keletkezik, a hulladék felhalmozódása pedig a szárazföldön és a vizekben egyaránt növekedni fog.

A Science tudományos folyóirat összegzése szerint – a tanulmány egy számítógépes modell alapján készült – az emberiség úgy 133 millió tonna műanyagot fog elégetni 2040-ig. A kutatás azt jövendöli, a legtöbb gondot változatlanul az össze nem gyűjtött háztartási szemét jelenti. Ráadásul nem lehet arra számítani, hogy a szemétszállítás állami szinten megoldható lesz, a megoldást szinte kizárólag az hozhat, ha a családok saját maguk gondoskodnak a műanyag cuccok – és általában a fölösleges szemét – eltüntetéséről.

Érdekes felvetés.

Merthogy arra nézvést egyelőre semmilyen elképzelés nincs, mit tehetne Kovács úr a lakásban vagy a házában keletkező fölösleges szeméttel. És arra sincs egyértelmű meghatározás, mi minősíthető feleslegesnek, hacsak a felvetést nem úgy értelmezzük, hogy az a felesleges, amit nem szállítanak el.

Az eltüntetés szó a műanyaghulladék tárgykörben amúgy is izgalmas, egy lakótelepi kuckóban viszonylag kevés eltüntető hely áll rendelkezésre, de egy tisztes családi házas porta sem jöhet szóba eltüntető helyként. Vödrök, poharak, öntözőkannák, redőnyök, jégkaparók, zacskók, csomagolóanyagok, virágcserepek, flakonok, dobozok, vizesflaskák és még kismillió kütyü, ha akarjuk, mindegyikük közös ismertetőjegye a feleslegesség.

Az öngondoskodás azért is merész vízió, mert az eddigi tapasztalatok szerint az emberek nem szeretnek apróságokkal bíbelődni, a műanyag hulladékos kukába gyakran kerül építési törmelék, étel, akkumulátor, vagy éppen döglött macska. Megoldást jelenthetne, ha külön helyre kerülne a papírhulladék, a PET palack, a keményebb műanyag, a fólia és az alumínium.

Mivel mindez belátható időn belül megoldhatatlannak tűnik, marad a jelenlegi gyakorlat, ami egyszersmind azt is jelenti, hogy a fenntartható fejlődés elmélete aligha állja ki az idő próbáját, jelenleg ugyanis fenntarthatatlan.

Viewing all 222 articles
Browse latest View live