Quantcast
Channel: Kertmanufaktúra
Viewing all 225 articles
Browse latest View live

Tudományos alapon

$
0
0
Szervezéstan, tudományos alapon
(https://www.facebook.com/Shahram.Design)

(Részlet a Kóklerek kora című fejezetből)

Cigánykodni kell, rikkantotta bele kissé türelmetlenül a nyári délutánba egy férfihang. Az emelt hang majdhogynem indokoltnak tűnt, miután a férfihang tulajdonosa már vagy harmadjára próbálta elmagyarázni tanítványának az építőipari munkafolyamatok szervezésének tudományos, mindenre kiterjedő lényegét.

E folyamatok aprólékos részleteinek mibenlétéről kertépítőként az ismeretek valóságos tárházával ismerkedhetik meg az ember. Rendszeresen fültanúi lehetünk a küzdelemnek, amikor gazdák és gazdafeleségek tesznek elkeseredett kísérletet a derékszög, a függőleges és a vízszintes fogalmának alapszintű tisztázására.

A harcban a magukat kőművesnek, vízvezeték-szerelőnek, ácsnak, burkolónak, bádogosnak álmodó jóemberek állnak nyerésre, nagyon úgy néz ki, mindegyikük mesterdiplomát szerzett a kifogástan és a retorikai semmitmondás tudományából. Eszerint a csatornában a víz felfelé is tud folyni, az ajtófélfa nem ferde, csupán követi a fal vonalát, a rossz falazás rusztikus stílus, a lábazati festés rémes csíkjait a csigák okozzák, a lámpabúrából csöpögő víz csak átmenetileg van ott, a hetekkel korábbra ígért munka pedig mindig folyamatban van.

A nyári délutánba hasító férfihang viszont nem ragadt le apró részleteknél, a lényeget ragadta üstökön.

– Cigánykodni kell, különben nem viszed semmire!

És újra és újra elmagyarázta, hogyan kell ezt csinálni. Úgy kell csinálni, mondta, hogy egyszerre sok munkát kell elvállalni. Mindegyiket határidőre ígéred, de nem fix áron, mert drágulnak az anyagcuccok. Amúgy is az anyag a lényege a dolognak, mondta.

– Elkezded a munkát, aztán szólsz, hogy elmész anyagért.

– Ja, anyagér’, ismételte a Tanonc.

– Egy lófaszt – mondta a mindenhez is értő Mester –, a cucc már nálad van a kocsiban. Te a másik helyre mész, ott is csinálsz valamit. És ott is szólsz, hogy elmész pár cuccért.

– De nem megyek… – bizonytalankodott a Tanonc.

– Nem hát! – erősködött a Mester –, megint mész egy másik helyre. Érted már? Cigánykodni kell, mondom, különben nem viszed semmire!

Majd amolyan lezárásként arra hívta fel Tanonc figyelmét, hogy az anyagcuccok mindig drágulnak, akkor is, ha nem. Amaz biztosította a Mestert, hogy kezdi érteni a dolgot, és nem nyitott vitát az anyagcuccoknak az ő drágulásuk kontra számlák és blokkok témakörben.

Jól is tette, mert a Mester íziben kiadta a parancsot, miszerint indulniuk kell egy kis anyagért.


Ásás nélkül

$
0
0

Tökéletes
(https://joegardener.com/)

Van abban valami különleges, hogy jó néhányan úgy félnek az ásás nélküli kertészkedéstől, mint ördög a tömjénfüsttől.

Különleges, mert lassan könyvtárnyi cikkek, videók és könyvek gyűltek össze a témában, jelentős részük ingyenesen olvasható, nézhető, de nagyon úgy néz ki, mindhiába.

Évtizednél is több ideje már, hogy igyekszem rábeszélni fiatalt és időst, rendszeresen és rendszertelenül kertészkedőt egyaránt, hagyja az ásót másra, sikeres küldetésnek mégsem nevezném.

A visszautasítás indoka legtöbbször a megszokás. Így szoktuk csinálni, és már nehéz lenne változtatni rajta, mondják. Vagy a szomszéd, aki mindig felássa a zöldségest, és neki mindig remek termése van. Aztán előkerülnek meghökkentő érvek is, miszerint ha nem ásunk, a talaj összetömörödik. Egyesek szerint nemcsak tömörödik, de be is sül. És hát ásás nélkül mulcsozni kellene, az pedig nem szép.

És mindezekhez a laposföld-hívők világát idéző érvek is tartoznak: a rögökből lesz a porhanyós föld; a fagy ásás nélkül nem megy le elég mélyre; de a legszebb mégiscsak ez: nem árt a felszínre hozni az időközben mélyebbre került tápanyagokat. Tragikomikus, hogy ezek közül néhányat megtalálunk az ország egykor legkedveltebb kertészének útmutatásai között is, azoknak pedig valóságos istenkáromlás ellent mondani.

Milyen tudományos tényeket lehet tehát felsorakoztatni az ásás nélküli, gazdagon mulcsozott kert érdekében?
- a talaj felszínén hagyott növényi részek megakadályozzák a föld kiszáradását, tömörödését
- a talaj vízmegtartó képessége jelentősen növekszik, kevesebb öntözővízre van szükség
- nem gyilkoljuk meg a talajlakó mikroorganizmusokat azzal, hogy a felszín közelében élőket a mélyre lökjük, a mélyebb rétegben lakókat pedig felhozzuk a felszínre
- nem semmisítjük meg a talajlakó lények által létrehozott függőleges és vízszintes járatokat, amik mint megannyi kémény, segítik a talaj szellőzését és utat engednek a csapadéknak is
- nem telepednek meg a gyomnövények, ami megmarad, könnyen eltávolítható, nem kell gyökerestül kihúzni, bőven elegendő, ha a talaj fölött elvágjuk őket
- a kerti nyesedék, zöldhulladék, apróra vágott ágak és egyéb növényi részek visszakerülhetnek az ágyásokba, a nitrogénben és szénben gazdag, kiváló mulcs alapanyagot tehát nem kell zsákba gyömöszölni, és elszállíttatni
- nincs szükség műtrágya használatára, az egészséges talajélet jobb, egészségesebb, gazdagabb termést eredményez

Egy szó, mint száz: a kert ásás nélkül tökéletesen működik.

Érdemes kipróbálni.

Alacsony és törpe babérmeggyek

$
0
0

Alacsonyak, törpék, szépek
(https://zahrady-rostliny.inshop.cz)

A törpe felnőtt korára úgy negyven-ötven centiméteres, az alacsony pedig másfél méter körüli magasságot jelent. A törpe növekedésűek kiválóan használhatók egy ágyás szegélyezésére, egy egybefüggő örökzöld szőnyeg kialakítására, és jól mutatnak nagyobb fák szűrt árnyékában is.


Prunus laurocerasus ’Mount Vernon’
(https://sandcreeknursery.net)



Prunus laurocerasus ’Mount Vernon’
Ideális körülmények között sem lesz magasabb ötven centiméternél, szélessége azonban vígan elérheti a hetven-nyolcvan centimétert is. Gyakorlatilag talajtakaró örökzöldként használhatjuk, mivel jól záródó felületet biztosít.

Nem rajong a nehéz agyagos, mészben gazdag talajokért, inkább a lazább, jó vízelvezetésű földet kedveli. Fehér virágait tavasszal hozza. Ha tűző napra kerül, nagyobb vízadagra van szüksége, ideális élőhelye a világos, napos és a szűrt árnyékos kertszakasz.

Metszésre nincs szüksége, ha mégis igazítani szeretnénk a ruházatán, bátran megtehetjük.



Prunus laurocerasus ’Green Carpet’
(https://zahrady-rostliny.inshop.cz)

Prunus laurocerasus ’Green Carpet’
Némiképp magasabbra, és jóval szélesebbre nő, fényes jókedvében elérheti a szűk egyméteres magasságot, és a kétméteres szélességet is, ehhez általában kilenc-tíz esztendőre van szüksége. Önálló foltok kialakítására kiválóak, de nagyon jól hasznosíthatók magasabb fák árnyékában. Félárnyékos, szűrt fényű helyek ideálisak számára.

Szintén tavasszal virágzik, virágzati fürtjei nagyobbak, jó tíz centiméteresek is lehetnek. Terméseit a madarak télvíz idején táplálék kiegészítőként szívesen fogyasztják. Talajigénye azonos a Mount Vernon fajtáéval.

A kertészetekben Grüner Teppich néven is találkozhatunk vele.



Prunus laurocerasus ’Piri’
(https://www.pflanzmich.de)



Prunus laurocerasus ’Piri’
Magasabb cserjeként hasznosítható a kertben, üzembiztosan eléri, nem ritkán kissé meg is haladja a másfél méteres magasságot. Viszonylag gyorsan nő, alacsonyabb sövényként, de önálló cserjeként is megállja a helyét.

Kerülhet világos, napos helyre, jól tűri a félárnyékot is, viszont a túlzottan meszes talajokat nem neki találták ki.


Prunus laurocerasus ’Mari’
(https://www.praskac.at)

Prunus laurocerasus ’Mari’
Általában meghaladja a másfél méteres magasságot, és meglehetősen széles, kissé lapított gömb alakú cserjévé fejlődik. Érdemes figyelni rá, hogy földje inkább semleges kémhatású legyen, a túlzottan meszes közeget nem szívleli, de szereti a tápanyagban gazdagabb, jó vízelvezetésű talajokat. Mindegyik babérmeggyre igaz, hogy a pangó vizes élőhelyen szenvedni fognak.

A naposabb, világos helyeket szereti, legfeljebb félárnyékos helyen fejlődik kielégítően. Ha szükséges, közepes metszést minden károsodás nélkül elvisel, alacsony nyírott sövény is nevelhető belőle.


Prunus laurocerasus ’Klári’
(https://drevesnica.si)

Prunus laurocerasus ’Klári’
Másfél méteresnél nem lesz szélesebb és magasabb, az égvégek kissé lefelé hajlanak. Virágzási ideje április végére esik, de igyekszik kihasználni a vénasszonyok nyarát, ilyenkor újra megjelennek nagy, fehér virágfürtjei.

Jó vízáteresztő, tápanyagdús talajban érzi jól magát, inkább az enyhén savas, mintsem a meszes talajokat kedveli. A hat-nyolc órán át tartó tűző napsütést nem viseli el, de pár órás tűző nap nem jelent neki akadályt, igaz, legkedvesebb számára a szűrt fényű, világos, legfeljebb félárnyékos kertszakasz.

Prunus laurocerasus ’Mano’
(https://www.tenhoven-bomen.nl)

Prunus laurocerasus ’Mano’
Az alacsony babérmeggyek közül talán Mano nő a legnagyobbra, végleges magassága mindig meghaladja a másfél métert. Ez a cserje minél idősebb, annál szélesebb, szétterülő lesz. Érdekessége, hogy a levélcsúcsa nem hegyes, inkább kerek formájú.

Virágzása a nyár második felére esik, termései biztosan felkeltik a madarak érdeklődését. Napos, félárnyékos fekvés a megfelelő, kedveli a laza, jó vízelvezetésű, mészmentes talajt. Mélyárnyékba ne kerüljön, ilyen helyen gyengén fejlődik.

Prunus laurocerasus ’Miniredia’
(https://www.stewarts.co.uk)

Prunus laurocerasus ’Miniredia’
Egy méter magas, és megközelítőleg ugyanilyen széles, csaknem szabályos gömb alakú cserjévé fejlődik. Levelei kihajtáskor bronzvörösek. Napra és erősebb félárnyékba is kerülhet, nem sértődik meg, ha rendszeresen formára igazítjuk.

Április végén, május elején virágzik, a komolyabb, mínusz húsz fokos hideget is elviseli. Több helyütt a puszpáng helyettesítésére használják.

Tévhitek a gyep öntözéséről

$
0
0
Két-háromnaponta is elegendő lenne
(www.environmentaldesigns.com)

Nagyon úgy néz ki, nemcsak a politikának és a focinak, az automata öntözőrendszerek beállításainak is tízmillió szakértője akad e kies honban. Egyik csoportjuk esküszik az esti órákban történő locsolásra, másikuk inkább a hajnali időpontot ajánlja, kettejük közös metszetében leledzenek azok, akik szerint tutira kell menni: késő este és hajnalban is öntözni kell.

Az indokok között néha a legfurábbak is megtalálhatók, ilyen például az esti öntözés híveinek egyik aduásza, miszerint azért kell késői órán működtetni a szórófejeket, mert a föld még meleg, és az a szép zöld gyep ilyenkor tudja felvenni legjobban a csapadékot. A második helyezett az az érv, mely szerint az este kijuttatott vizet reggeltájt tudja a legjobban hasznosítani a gyep, amikor rávetülnek a kelő nap sugarai.

A hajnali öntözés híveitől pedig leginkább ez tetszett: az emberek hajnalban mélyebben alszanak, és kevésbé zavarja őket a nyitott ablakon beszüremkedő ütemes sziszegés, mely hanggal a szórófej próbálja meg őrületbe kergetni a gyanútlan gyeptulajdonost.

Érdekes.

Ennél már csak a valóság érdekesebb, merthogy a hajnali öntözés és az alvás mélysége között semmiféle kapcsolat nincs, van viszont az időpont és a párolgás terén. Merthogy a napszakok úgy vannak kitalálva, hogy a hőmérséklet a hajnali órákban a legalacsonyabb, így ebben az időszakban megy pocsékba a legkevesebb víz. A hajnali négy-öt óra között kijuttatott öntözővíz nem áll hosszú órákig a gyepen, a rövidesen megérkező napsütés és vele a felmelegedés még az álmoskönyvek szerint is jótékony hatással van a száradási folyamatokra.

Mármost adódik a kérdés: hányszor öntözzön a gazda, ha már egy vagyont fizetett ki a gyepesítésre és az automata öntözőrendszerre?

A kérdésre jelen állás szerint a legnépszerűbb válasz így hangzik: naponta. Mi több, nem kevesen úgy vélik, akárhogy is van a párolgás, meg az alvás bonyolult problematikája, biztos, ami biztos, menjen az az öntözés este is, meg reggel is.

Merthogy kell az a jó párás klíma a gyepnek.

A jó párás klíma persze egyáltalán nem kell a gyepnek, sokkal inkább a gombás fertőzésnek van rá szüksége, ennek terjedésében egyébként az automata fűnyírók is gyakran besegítenek. A huszonnégy óra leforgása alatti kétszeri öntözés nem ritkán tocsogóssá, de legalábbis folyamatosan nedvessé teszi a földet, aminek a fűszálak gyökerei örülnek a legkevésbé.

A növények úgy vannak kitalálva, hogy gyökereik gondosan kutatnak a tápanyagok és a víz után, s nem restek mélyebb rétegbe is bekukkantani. A maguk zseniális módján küzdenek meg a napi betevőért, és – bár hihetetlennek hangzik –, de képesek elkényelmesedni, és kiélvezni az ember által nyújtott wellnessközpont minden áldását.

Vagyis felhagynak a módszeres kutakodással, s a napi kétszeri öntözés hatására kényelmes üzemmódba kapcsolnak, gyökereik a felső talajrétegben kezdenek tanyázni, felhagyva a kutatómunka helyenként bizony fárasztó tevékenységével.

Ellustulás tehát.

Amit hamarosan a gombás betegségek megjelenése, az általános egészségi állapot leromlása követ, ráadásul a szépen tömörödő talaj képtelen tisztes mennyiségű levegőt biztosítani a gyepnek.

Némiképp sziszifuszi küzdelemnek tűnik, de néha-néha sikerül rábeszélni egy-egy kerttulajdonost, hogy két-háromnaponta öntözze a gyepet, bőségesebb vízmennyiséggel, s ugyancsak ezt a metódust kövesse az évelőágyások és a zöldséges kert esetében is. Utóbbiaknál bátran nevezhetjük a megoldást árasztásos technikának is, ennek hatékonysága messze meghaladja a naponkénti locsolásét.

És hát sziszifuszi azért is, mert az öntözőrendszer kiépítője naponkénti beállítást javasolt a gazdának, aki ezt olvasta a neten is, és a szomszédban is naponta kétszer megy a rendszer, különben pedig eddig is így csináltuk.

Akárhogy is van: ideje lenne változtatni.

Műfüvet ne!

$
0
0
Fenntartható fejlődés
(https://www.gardenninja.co.uk)

Műfű-ügyben alighanem a legelső kérdés, amit feltenni érdemes: milyen megfontolások alapján fogalmazódik meg az ötlet, hogy műfüvet kell a kertbe telepíteni?

Talán, mert azt állítják róla, hogy nem kell gondozni.
Hogy olcsó, és nem szennyezi a környezetet.
Hogy gyönyörű, és természetes hatása van.
Hogy a kutyák éjjel-nappal erről álmodoznak.
A celebeknek pedig fülig ér a szájuk, amióta műfüvön mulatják az időt kies otthonukban.

És hát, ki tudja, mert jól jöhet még egy kis műanyag.

A műfű tehát.

A műfű, amelynek telepítési költsége többszöröse a vetett fűének, de jelentősen drágább a gyepszőnyegénél is.
A műfű, ami kiöli az összes létező életformát a talaj felső húsz-huszonöt centiméterében.
A műfű, ami nem hűti, hanem fűti a környezetét.
A műfű, amelyik egyáltalán nem gondozásmentes.
A műfű, amelynek újrahasznosítása ugyanolyan fából vaskarika, mint a fenntartható fejlődés jól hangzó fogalma.
A műfű, amiből mikroműanyagok jutnak a környezetbe.

És mert manapság a környezetvédelem és vele a zöld gondolkodás is sok helyütt üres marketinglózunggá vált, a műfű nulla vízigénye is felkerült a mellette szóló érvek listájára. Ebben egyébiránt élen jár a European Synthetic Turf Council, merthogy a műfűnek már nemzetközi testülete is akad.

Akárhogy is van: ahogy használt autógumit, műanyag kutyát, giccses kerti törpét, világító őzet vagy neoncsövet sem használunk egy valamirevaló kertben, úgy műfüvet sem kellene. Ennek belátása azonban nagyon úgy néz ki, a dolgok jelenlegi állása szerint okoz némi gondot.

Akad tehát bőven felelőssége a kerttervezőknek, kertépítőknek, építészmérnököknek, amikor a lelkes kerttulajdonos előáll az ötlettel: műfüvet szeretnék.

Amire egyetlen jó válasz létezik: műfüvet ne!

Viewing all 225 articles
Browse latest View live