Quantcast
Channel: Kertmanufaktúra
Viewing all 222 articles
Browse latest View live

A kerti borágó

$
0
0

Látványnak sem utolsó
Ha kertünkben akad komposzttal feljavított, gazdagabb kertrész, ezt habozás nélkül kinevezhetjük ideális területnek a Kerti borágó (Borago officinalis) számára.

Merthogy a borágó az efféle földeket kedveli, s az sem árt, ha talaját a szokásosnál kissé nedvesebben tartjuk. Napra való, megél a félárnyékban is, mélyárnyékba azonban ne telepítsük. Magját áprilistól június végéig – vagy szakaszosan, folyamatosan – vethetjük, aztán erre többször vélhetően nem is lesz szükség, mert hulló magjairól majd önmagát szaporítja el. Palántázhatjuk is, de ez a művelet nagyobb óvatosságot kíván, borágónk ugyanis szeret nagy gyökereket növeszteni. Felfelé is szeret nőni, jó talajban – inkább laza, mint nehéz, agyagos földben – meg sem áll a 70-90 centiméteres magasságig. Jártas a geometriában: nemcsak a függőlegest, a vízszintest is ismeri, a tőtávolság ennek megfelelően ne legyen kevesebb 50-60 centiméternél.

Mi történjen, ha nincs kertünk, de szeretnénk borágót termeszteni? Vegyünk néhány méretesebb cserepet, kaspót, ládát, edényt és termesszük őkelmét az ablakpárkányon vagy az erkélyen, ott is szépen megél. A Földközi-tenger mellékéről származik, régóta ismert és megbecsült növény. A görögök például az IMF megjelenése előtti időkben a bor ízesítésére is használták.

Friss hajtásait és virágját is használhatjuk
Amikor már szépen növekszik a borágó, nem kell mást tennünk, mint friss hajtásaiból szednünk fűszerezésre vagy éppen sütésre. Felhasználhatjuk mártásokhoz, hidegtálakhoz, pástétomokhoz, salátákhoz. Ha családunkban nagy keletje van a főzelékeknek, mindig jól jön néhány borágó levél. Jó néhány évtizeddel ezelőtt a savanyú uborka eltevése elképzelhetetlen volt a borágó levele nélkül.

Pompás kék virágai ehetőek, remekül mutatnak a (zöld)salátástál tetején. Ha imádjuk a fűszervajakat, a borágó a mi emberünk lesz: friss, zsenge leveleit vágjuk apróra és kitartó munkával keverjük bele a vajba, az eredmény megéri a fáradtságot. Leveleit egyébként ecetbe is beletehetjük. Ha sok ráérő időnk van, vagy szeretnénk elkápráztatni életünk párját, megpróbálkozhatunk a virágok kandírozásával is.

Levelének szárításával viszont nem érdemes bíbelődni, ha túltermelés van borágóból, marad a fagyasztás. (Túltermelés pedig könnyen előfordulhat, mert a borágó úgy van kitalálva, hogy egyszer csak gondol egyet, és képes célul kitűzni kertünk meghódítását.)

Borago officinalis 'Alba'
(www.ecoflora.be)
Ha nem fűszernövényként szeretnénk hasznosítani, a borágó akkor is jó választás: kék, fehér vagy sárgástarka leveleivel pompás dísze a kertnek. Hasznos védőnövénye lehet a cukkininek és az uborkának, és csapatostul csábítja majd kertünkbe a méheket is.

Ha pedig leveléből teát készítünk, fogyasztóját arra ösztökéli, hogy gyakran keresse fel a ház legkisebb helyiségét. Vizelethajtó hatása régóta ismert, de a népi gyógyászatban bevált szer a pattanások és kelések borogatására. A borágóból készült olajat a vér koleszterinszintjének normalizálására és érelmeszesedés ellen is használják. Irodalmi adatok szerint a körmök és a hajszálak egészséges növekedésében is segít szilícium tartalma miatt.

A borágó íze egyébként leginkább az uborkáéhoz hasonlatos, innen népies elnevezése is: uborkaszagú fű. S ha már az uborkánál tartunk, álljon itt egy kipróbált házi recept borágóra hangszerelve.

Frissítő nyári salátát kapunk, ha a legyalult uborkához néhány levél felaprított borágólevelet teszünk, az ilyenkor szokásos sózást akár el is hagyhatjuk vagy minimálisra csökkenthetjük. Egy csipet cukrot adjunk hozzá, ízlés szerint törjünk bele fokhagymát, az egészet keverjük össze. Hagyjuk állni, majd nyomkodjuk ki. Öntsünk rá egy kevés tejfölt vagy joghurtot, keverjünk rajta még egyet, hintsük meg kaporral, s locsoljuk meg egy löttyintésnyi olívaolajjal. Aki borssal szereti, úgy is remek. Ha valakinek hiányzik az összetevők közül az ecet, hát tehet bele, de ehhez a salátához, ha már mindenáron savanyúbb ízt szeretnénk, a citrom leve passzol igazán.

A szurokfű

$
0
0
Fűszer-, gyógy- és dísznövényként is kiváló
(www.biopix.com)
Ha nyár, akkor napfény, meleg, a szabadság némiképp nagyobb érzete, aztán grillezés, és sütögetés nélkül is ámulatba ejtő illatok a kertben és a teraszon, merthogy nyaranta ott is gazdag növénysereglet leledzik. És például szurokfű.

A szurokfű (Origanum vulgare) imádja a fényt és a meleget, nem jön zavarba, ha napokig nem kap vizet, megél a kifejezetten száraz, akár kövesebb, szikárabb talajokon is. Pompásan használható egy rézsű beültetésénél, egy támfal növényesítésénél, kerülhet sziklakertbe, nevelhetjük balkonládában a teraszon és az erkélyen is. Ha jól érzi magát, 70-80 centiméteresre is megnő, és neki tetsző körülmények között egyre nagyobb bokorrá nő.

Divatja akkor erősödött fel, amikor rendszeressé váltak az utazások „Olaszba”, „Görögbe” meg „Spanyolba”, hogy ottan ámulatba esvén az oreganós pizzák, húsok, paradicsomos kaják illatától és ízétől, oregánó rajongóvá váljunk. Magyar nevéről talán kevéssé ismert – amúgy többfelé vadmajorannának hívják – és sokan nem is tudták, hogy itthon is évszázadok óta megterem: erdők szélén biztosan találkozhatunk vele.

Vethetjük magról vagy palántázhatjuk, társául választhatunk kakukkfüvet, levendulát és rozmaringot éppúgy, mint nyuszifület, varjúhájat vagy napvirágot. Általában öt-hat év után, amikor már terjedelmes bokorrá nő, tőosztással is szaporíthatjuk.

A grillezésnél kihagyhatatlan
(www.about-garden.com)

Felhasználhatjuk frissen és szárítva húsokhoz, paradicsomos és hagymás ételekhez, mediterrán lakomákhoz, grillezéshez és salátákhoz is.

Teáját megfázás ellen is ajánlják, de hasznos étvágygerjesztőként és az emésztést segítő szerként is.

Kedvező körülmények között évente kétszer is szüretelhető, először júniusban, másodszor pedig olyantájt, amikor még zöldel(l) a nyárfa az ablak előtt...

Akkor is jó hasznát vesszük, ha bab- vagy káposztalevest főzünk, pástétomot készítünk, de nem rossz választás sajtféleségekhez sem.



A korabeli leírások kiemelik baktériumölő és idegnyugtató hatását, amúgy nemcsak Egypitomban, Kínában is nagy becsben tartották. Szurokfüvünket késő ősszel érdemes visszavágni, ezt tavasszal erősebb növekedéssel hálálja meg. Ha tápanyagban némiképp gazdagabb talajba kerül, alaphangon is fantasztikus illata még erőteljesebbé válik.

Zöldségágyás: magasan jobb

$
0
0
A tökéletes elhelyezéshez is csak egy jó ötlet kell
(Landscape)
Vagy legalábbis magasabban, mint ahogy azt általában megszoktuk. De miért is kellenének nekünk magasabb zöldségágyások? Több okból. Akár lehet az első helyen az is, hogy a pár órás zöldségeskedést követően a kertből befelé jövet nyugodt szívvel elmondhassuk: egyenes derékkal jöttem, onnan, hol nőnek a répák. Nagy dolog ez kérem, még ha így, számítógép előtt ülve könnyed műfajnak is tűnik.

Néhány félórácska ugyanis guggolva a sorok között, hajlongva a saláták, répák, retkek és babok fölött finoman szólva sem szerepel még a legelszántabb kertész vágyálmai között sem. Egy magaságyással viszont mindezt elkerülhetjük, ráadásul dekoratív elemmel gazdagíthatjuk kertünket.

A megszokott, hagyományos módszer
(Eccosistemas)
Aztán a szempontok közé bekerülhet a terméshozam. Ha egy hagyományos zöldségeskertben a hozamot x-nek vesszük, akkor ezt egy magaságyásban nyugodtan jelölhetjük 4x-szel, már ha kedvünk van matematikai ügyletekbe bonyolódnunk. Ha nincs, akkor egyszerűen rögzítsük a tényt: egy magaságyásban úgy négyszer annyi zöldséget termelhetünk meg magunknak.


Mindehhez persze vízre (is) szükség van. A hagyományos, soronkénti kiskerti zöldségtermesztésben rettegve gondolunk a langymeleg késő délutánokra, amikor vödörszám cipeljük a vizet, hogy azt gondosan kimérve a legkülönfélébb szerszámokat bevetve adagoljuk paprikáink, tökjeink, babjaink és cukkinieink tövébe. Lehet, hogy slagunk van, és nagy ügyesen azzal végzünk kígyózó mozdulatokat esténként vagy hajnalonként, de bármelyik metódust is választjuk, öntöznünk kell rendületlenül. Egy magaságyásnál viszont jóval kevesebbszer kell ugyanezt megtennünk, s ez a pénztárcakímélő módszer igen hasznos tud lenni manapság.

Ásás. Nagyszerű dolog. Ennél már csak az a nagyszerűbb, ha nem kell ásnunk. Ha szert teszünk egy jópofa magaságyásra, az ásást iziben elfelejthetjük, területünk megelégszik azzal is, ha őszönként ásóvillával átforgatjuk a talajt.

Magaságyásban: közelebb egymáshoz
Látvány. Blogíró ezen a ponton kénytelen bevallani, hogy a rendezett sorokhoz szokott hazai kiskertész szemek számára ez a magaságyás legkényesebb pontja. Itt ugyanis nincs rend, sőt, ha lehet azt mondani, első ránézésre leginkább a káosz juthat egy pedáns kertészember eszébe.

Merthogy itt nincsenek ágyások, az ágyások között nincsenek utak, ilyenformán igazi sorok sincsenek, csak növények mindenütt. Leginkább úgy, hogy a levelük összeborul – ez a hagyományos ültetéshez képest kisebb távolságokat és némi lazaságot követel meg a földművelőtől –, a talajból pedig gyakorlatilag semmi sem látszik. Ebből egy újabb előnyre is következtethetünk: jó esélyünk van rá, hogy kerti kiskapánk élét benövi a rozsda, merthogy egy valamirevaló magaságyásban nemigen kell kapálni.

Keskenyre is építhetjük. A szélére akár ülni is lehet.
(Eccosistemas)
Az akár rendetlenségnek is tűnő bájos összevisszaság abból is fakad, hogy a palántákat egyeléskor leginkább oda tesszük, ahol hely van. Üres hely pedig mindig más és más sorban keletkezik, úgyhogy egy efféle ágyásban néha összevissza nő minden. Ez az összevisszaság – de a gondos helykihasználás jobb szó minderre – azonban jó szomszédválasztással jót tesz a növényeknek.


Ha úgy döntünk, hogy síkra szállunk saját magaságyásunkért, először is egy halom komposztra, és/vagy érett szarvasmarha-, esetleg birkatrágyára lesz szükségünk, aztán némi termőföldre, nagy adag elszántságra, egy éles ásóra, lapátra, talicskára és némi szabadidőre. Merthogy a magaságyás nem alakul ki magától, alapos munkát követel.

A magasságot mi döntjük el
(Landscape)
Először is el kell döntenünk, hogy az ágyásban milyen magasra emeljük fel a földet. E magasságot alapul véve ki kell számítanunk, mennyi építőanyagra lesz szükségünk. Ez lehet bontott tégla, fonott fűzfakerítés, dísztégla, vasúti talpfa, rönkfa vagy fadeszka. Aztán szükség lesz még cölöpökre vagy hasábokra, amikhez az oldalfalakat rögzíteni tudjuk, talajfúróra, szögre, fúrógépre, csavarhúzóra, geotextíliára, lenolajra és valamilyen megbízható favédő szerre. Ez utóbbival a földe kerülő cölöpöket kell lekennünk, de álljunk ellent a kísértésnek, és a vízszintes felüket hagyjuk szabadon. Ha azt is bekátrányozzuk, a csapadékvíz nem tud távozni a fából, és rövid idő alatt búcsút mondhatunk a faanyagunknak.

A kiszemelt földdarabot illik legalább egy ásónyom mélységben nemcsak fel-, hanem kiásni. Az aljára egy réteg komposzt vagy érett trágya kerül, erre egy réteg föld, aztán egy újabb adag komposzt vagy trágya, s így megy egészen addig, amíg már csak úgy harminc centiméternyi hiányzik a ágyás végleges magasságáig. Erre az utolsó „emeletre” csak termőföld kerül.

Ha magaságyásunkat deszkából készítjük, a faanyag föld felőli oldalát le kell kezelnünk valamilyen favédő- vagy kátrány alapú szerrel. A külső oldalait festhetjük, lakkozhatjuk, bevonhatjuk lenolajjal, kinek melyik változat tetszik jobban. Amúgy a faanyag külső felületein ez a festegetés évente visszatérő feladatunk lesz. Az ágyás köré pedig téglából, kavicsból, illetve a kert stílusához, hangulatához leginkább illő építőanyagból járdát építhetünk. A magaságyásban felhalmozott föld idővel megrokkan, pótlására érett komposzttal kevert, jó minőségű földet használjunk.


Fotók
www.facebook.com/pages/Landscape/24169642783
www.facebook.com/pages/Ecossistemas-Gardens-Centers/145156075528002

A világító őzek támadása

$
0
0
Bodri kutyám, hegyezd füled!
Ha így megy tovább, veszélybe kerülnek a kerti törpék.
A kerti törpék azért kerülnek veszélybe, mert a giccspiacról kiszorítják őket az óriás méretű oroszlánok, kutyák, tigrisek, elefántok, szamarak és egyéb állatfajták.

Eddig a giccspiacon a kerti törpék voltak a nagymenők, mára a helyzet megváltozott. Divatja lett a nagyobb, rondább és még ízléstelenebb holmiknak. Míg jó néhány hónappal ezelőtt blogbejegyző csak azt adhatta hírül, hogy a giccspiacon nyoma sincs válságnak, s a fejlődés töretlen: bájos mosolyú gólyákés gémek vásárolhatók sokfelé. Mára nagyot léptünk előre, az őzikék, a műanyag gémeskutak és a vízhordó szamarak után jelentős méretbéli fejlődéssel megjelentek a házőrző ebek és a vadállatok is.

Száraz tónak nedves partján nyakkendőben üldögél
A teljesség igénye nélkül álljon itt egy felsorolás napjaink legmenőbb – legyünk csak stílusosak: legtrendibb – műanyag rémségeiről: orrszarvú, teve (természetesen kapható egy és két púppal is), sellő, boroshordó, ülő oroszlán jobbos és balos kivitelben (a gyártó pártsemlegessége dicséretes, de ez akár politikai hitvallásra is alkalmas lehet, miután a balos balra, a jobbos jobbra fordítja tekintetét, legfeljebb a politikával nem foglalkozók a békesség kedvéért mindkettőből vételeznek majd egyet) –, delfin, tóparton ülő elefánt és piramis.

Aztán mókus, gondolkodó troll, őrzővédő troll, sárkány, sas, kerti sas, csiga, krokodil, póniló, póniló szekérrel, fiú kacsával (mármint kétlábú szárnyassal, de lehet, hogy a kórházira is lesz majd igény), majom, szirén, pisai ferde torony, vadkacsa szólóban, vadkacsa kiskacsákkal, hattyú, fácán, varjú, ülő mackó hordóval, ülő mackó hordó nélkül, fekvő mackó.

Csak úgy csillog szőrén a nyári nap sugára
(www.homeclick.com)

És a fogyasztói társadalom legnagyobb örömére vannak már hangot is lejátszó figurák és állatok, brekegő békák, hápogó kacsák és kelepelő gólyák.

S hogy este se kelljen meglennünk valamirevaló giccs nélkül, vásárolhatunk elemmel működő viharlámpát a nyakában cipelő kerti törpét, rózsaszínnel világító flamingót, és őzszínben világító őzet.

Lássuk be, manapság ennél többet már tényleg nem kívánhatunk.





A modern kert

$
0
0
Itt az épített környezet a fontosabb
(www.facebook.com/Bardia.Landscape)
Mit tegyünk, ha szeretjük a kertet, de nem vágyunk rá, hogy reggeltől estig metszőollóval mászkáljunk benne föl s alá? Ha szeretjük a növényeket, de nem értjük közéjük a zöldségeket, mert azokat szívesebben megvesszük a piacon vagy a boltban, s még sosem jutott eszünkbe, hogy paprikát termesszünk az udvaron?


Kevés növénnyel is működik
(www.remodelista.com)
S mi van akkor, ha az udvar szó nekünk nem egy nagy füves térséget jelent – fű-nyí-rás, jaj ne!!! –, hanem egy könnyen átlátható, kevés berendezési tárggyal rendelkező teret?

S ha szerelembe vagyunk esve a modern kütyükkel és bútorokkal, akkor egyenesen nekünk találták ki a modern kerteket. Ilyenkor az is van még, hogy a színes magazinokban megnézzük ugyan a dúsan pompázó kerteket, tudomásul vesszük, hogy mások rajonganak a rusztikus berendezési tárgyakért, a terméskőből kirakott kerti sütőhelyért vagy a legkülönfélébb színekben pompázó egynyáriakért, de egyik se a mi világunk.

Ha modern kertre vágyunk, akkor a mi világunk másféle elemekből épül fel.

A modern kert
A modern kert egyszerű, világos, azonnal átlátható. A modern kertben nincs őserdei dzsungel, sőt. Itt kevés növény van, azoknak inkább díszítő szerepük van, nem törekszünk velük téralakításra, takarásra vagy bájos kerti zugok kialakítására. Mi átlátható, egynemű teret szeretnénk. Növényeink olyanok, amik kevés gondozással fenntarthatók. A modern kertben nincsenek nagy gyepfelületek, és még az is elképzelhető, hogy megkérjük a tervezőt, ne is álmodjon nekünk gyepet a kertbe.

Modern formák. És víz, szinte elrejtve.
És ha lehet, széles, gazdagon beültetett virágágyásokat se tervezzen, vegye minimalistára a figurát, vigyázó szemét pedig inkább az örökzöldekre vesse.

Azokból viszont különféle formát is választhat: gömb, kúp, oszlop, henger, ezek mindegyikére vevők vagyunk.

Egyébként modern kertünkben a formák azonnal átláthatóak, rögtön tudni lehet, ki kivel van egy csapatban, legyen szó akár a növényekről, akár azok elhelyezéséről. Ugyanez a helyzet a tér kialakításával is: hasáb, téglalap, henger, oszlop, derékszög, vagyis inkább erősen mértani formák.


A modern kert berendezése
Ha modern kertünk van, a berendezés is ehhez igazodik. Nem is kert talán, inkább egy tető nélküli szoba, a lakótér vagy a ház belső tereinek folytatása a szabadban. A modern kertben nincsenek gondosan pácolt, padlásokról megmentett régi deszkából készített muskátlis ládák és más effélék.

A berendezési tárgyak is alkalmazkodnak a stílushoz
(www.trendir.com)
Itt inkább fémből, rézből, alumíniumból, betonból, műanyagból, kőből vagy üvegbetonból vannak a tárolóedények. Ha van padunk a kertben, az is modern anyagból készült. Nem riadunk meg a fémek alkalmazásától. Medencénket sem cicomázzuk túl. Modern burkolat, kevés dísz.

Ez a kerti stílus „megengedi” a kerti világítást, bátran alkalmazhatjuk tehát.

Ösvények, járdák, pihenők
A modern kert közlekedési útvonalai egyértelmű vonalvezetésűek: a funkció a meghatározó. Gyalogösvényeinkre véletlenül sem borítunk fenyőkérget. Nem gondolkodunk el azon, hogyan mutatna a bontott téglából készült járda a modern kertben. (Rettenetesen.) Választunk inkább helyette díszkavicsot, tört üveget, márványlapot vagy betont. A díszkavicsot például szívesen és sok helyütt alkalmazzuk. Kerti pihenőnk fölé nem magasodik szép ívű futórózsa. A pihenőhöz és a teraszhoz is modern anyagokat választunk. Ez persze lehet fa is, de az is egynemű, szerkezete, mintája első ránézésre egyértelmű. A szék, az asztal szintén modern, anyaga fém vagy esetleg hideg(ebb) hatású műanyag.

Mindent a szemnek
(www.remodelista.com)

A modern kerten ne kérjük számon a zöldségeságyásokat, a buja növényzetet, a sok izgalmas, felfedezésre váró kerti zugot, a növények gazdag változatosságát és a színek kavalkádját. A modern kertnek más feladata van. Inkább a szemnek szól. Nem a kertészkedést, a kerti munkát vagy a zöldségek megtermelését szolgálja. Szinte a végletekig leegyszerűsített, már-már puritán, modern, inkább ipari anyagaival, kevés növényével, összhatásával részben a lakóház kiemelésére hivatott. Másrészt tulajdonosa életszemléletéhez, életviteléhez alkalmazkodik: jelen van benne ugyan a természet, ott vannak a növények, de mindez csak amolyan háttér, kiegészítés. Fontos, de nem ez a legfontosabb.

A modern kertben a hangsúly a szókapcsolat első szaván van.



A bejegyzésben külön nem jelölt kép forrása
http://www.facebook.com/LandscapeArchitectsPage?ref=pb&sk=wall

Rozmaring, a szegények tömjénfája

$
0
0
A kúszó rozmaringot bátran ültethetjük kaspóba is
Könnyen lehet, nem sokkal azután, hogy véreink letelepedtek a kies Kárpát-medencében, már ismerték a rozmaringot. Mondjuk recept nem maradt fenn Rozmaringos borjúsült, ahogy Árpád apánk készítette címmel, de ezt a már az ókorban is igen kedvelt fűszernövényt a Pannon tájakon szintén előszeretettel használták.

A szokás a mai napig megmaradt: vadak, szárnyasok elmaradhatatlan „kelléke”, használjuk páchoz éppúgy, mint húsvét táján a báránysültekhez. Ha mediterrán népek lennénk, alighanem áriákat zengedeznénk a rozmaring csodálatos voltáról.(Ebben bizonnyal helyet kapna a rozmaringgal készült paradicsomos ételek magasztaló éneke és a paradicsomleves fantasztikus átlényegülése, amikor kristálycukor helyett rozmaring kerül beléje…)

Mi most – részint mert nem vagyunk mediterrán népek – maradjunk a némiképp rövidebb terjedelemnél. Elsőként szögezzük le, hogy a rozmaring minden stílusú kertben megállja a helyét, legyen szó modern, falusi, mediterrán vagy éppen kertészkedni vágyó gazda mindent bele jegyében megalkotott, ám folyton változó vegyes kertjéről. Ha jó helyre kerül – ez kifejezetten napos, kissé szárazabb, már-már meszesnek mondható területet jelent – akár a másfél méteres magasságot is elérheti.

Hazánkban több helyütt a szabadban is áttelel, a zordabb éghajlatú országrészeken, illetve mínusz 8-10 foknál hidegebb idő esetén téli takarásáról gondoskodni kell. Rozmaringbokrunkat körbevehetjük náddal, építhetünk köré nagylyukú hálóból egy csinos hengert, amit feltölthetünk falevelekkel, használhatunk keményebb kartonpapírt is vagy éppen kukoricaszárat, ha ilyesmi akad a kezünk ügyébe.

A méhek is nagyon szeretik
(www.botanicalgarden.ubc.c)
Rozmaringot általában cserépben vesz az ember, magvetéssel nem igen bíbelődik. A rozmaringnak napos, száraz helyet kell keresnünk, nemcsak azért, mert napon érzi jól magát, hanem azért is, mert sok napsütés híján rozmaringunk elfelejt rozmaring illatú lenni.

Az sem árt, ha ültetés előtt alaposan átforgatjuk a talajt, s ráérő időnkben egy kis szerves trágyát is beledolgozunk. Ha több tőre vágyunk, a növényeket 40-60 centiméteres távolságra ültessük.

Annak sincs semmi akadálya, hogy a rozmaringot az erkélyen vagy a teraszon termesszük, ugyanis kiválóan megél cserépben vagy más tárolóedényben. Ha kerti sütögetésre vágyunk – mely műveletet legutóbb az elbűvölő  hangzású barbekjúzni szóval hallottam megnevezni –, bátran és gazdagon használhatjuk a roston készülő ételekhez is.

Ha nagyüzemi báránysült és/vagy paradicsomos ételfogyasztók vagyunk, melyhez jelentősebb adag (szárított) rozmaringra van szükségünk, két időpontot is kinevezhetünk szüretnek: az egyik a virágzás környéke, a másodikra a kora őszi, szeptemberi napok a legalkalmasabbak.

Ha babonásak lennénk, ültetés előtt akár végiggondolhatjuk életünket is, merthogy volt idő, mikor úgy tartották, a rozmaring kizárólag a becsületes emberek kertjében terem. Ha így van, elég sok becsületes embert hordott a hátán a föld, merthogy a rozmaring az öreg kontinens jó néhány országában elterjedt és a mai napig igencsak jól érzi itt (is) magát.

Feltenni az i-re a pontot

$
0
0
Egyszerűség és színharmónia
(http://www.facebook.com/landscapingnetwork)
Néha ez a legnehezebb. Pedig egyszerűnek tűnik. De nem az.

Kertünk kialakításának folyamatában – végleges befejezéséről szó sincs, hiszen a jó kert olyan, mint a természet maga: ha változatlannak látjuk is, folyton változik – , ugyanis az i-re feltenni a pontot sokszor nehezebb, mint eljutni az utolsó előtti mozzanatokig.

Nehéz, mert az építés során jelentős és látványos változások történnek a kertben. Elkészül a terepmunka, helyén van az öntözőrendszer, megépülnek az utak, az ösvények, helyükre kerülnek a növények, és ilyenkor hajlamosak vagyunk azt hinni, a kert kész. Minden a tervek szerint alakult, az eredmény látványos, mi pedig minél előbb szeretnénk élvezni és használni a kertet.

Tulajdonképpen igazunk is van. A kert megépítésének szakasza véget ért, minden kétséget kizáróan már nem egy rendezetlen udvarunk, hanem kertünk van. Eljutottunk az i betűig. Most már csak a pont hiányzik.

Kérdés persze, mi lehet egy kertben a pont az i-re?
Sok minden. Egy kő. Egy pihenőpad. Egy szín. A fényes helyett matt lakk a pihenőpad festésekor. A korlát fája a teraszon. A felismerés, hogy el kell hagynunk a korlátot. Egy jól megválasztott kaspó. Egy át nem festett öreg virágosláda. A kezdetben elképesztőnek gondolt halványlila szín modern kertünk egyik betonvályújához.

Vagy egy ki nem vágott fa a ház előtt.

(www.facebook.com/pages/Johnsen-Landscapes-Pools/155991204441856)

Egy öreg ülőpad az ajtó mellett.
(www.facebook.com/pages/My-French-Country-Garden/261735110546451?filter=3)

A felismerés, hogy a támfal elé a kék színű napernyő a tökéletes.
(www.facebook.com/pages/Johnsen-Landscapes-Pools/155991204441856)

A felismerés, hogy a ház előtti teraszra a zöld színű napernyő a legjobb választás.
(www.facebook.com/pages/Johnsen-Landscapes-Pools/155991204441856)

Egy modern bútor vagy lámpa elhelyezése a teraszon.
(www.facebook.com/marthasvintageattic)

Egy kék öntözőkanna a virágok között.
(www.facebook.com/britt.h.vangen)

A harsány színek.

(www.facebook.com/pages/Serenity-in-the-Garden-Blog/110200849002789)

A pont az i-re mindaz, amitől a lakás otthonná változik. Amitől a kert az otthont valódi kültéri szobával gazdagítja. Mindaz, ami a növények, utak, anyagok, szerkezetek, formák, színek és illatok egészéhez képes hozzátenni valami egyedit és értékeset. Vagy mindezeket úgy fogja össze, hogy új minőség keletkezik. Valami kerthez, emberhez méltó érték.

Akkor is, ha az a valami csak egy kis mohafolt a kopott sziklán. Vagy rozsda a sárlehúzó vasán. Esetleg egy kiszolgált pad az öreg almafa alatt.

Menta

$
0
0
Ha nem vigyázunk rá, könnyen elburjánzik
(http://www.fleurizon.com)
Ha így megy tovább, lábjegyzetet kell írjunk a tankönyvekbe, melyben figyelmeztetjük az olvasót, hogy kies hazánk nyaranta megszűnik mérsékelt égövi jegyeket mutatni, s helyenként sivatagira vagy féltrópusira veszi a figurát.

Ha forróság, akkor vízpart, fürdés, lefüggönyözött szobák, leeresztett redőnyök, bőséges öntözés a kertben, napközben pihegés, sok szép gondolat a hűvös Skandináviáról, és mentaszörp. Vagy mentatea. Vagy koktélok, mentával gazdagon teletömködve.

Régebbi korok gyermekei is előszeretettel használták, az ókorban például tartósításra vagy fertőtlenítésre is. Ha hetedhét országra szóló lakodalmat ültek, az ifjú párnak biztosan jutott egy-egy mentával díszített csokor, merthogy úgy vélték, képes a szerelmi vágyat is ébren tartani.

Mármost a helyzet az, hogy bevethetjük a forró napok forró éjszakáira is, de leginkább akkor járunk jól, ha a forró nappalokat próbáljuk meg hűsebbé varázsolni általa. Mondjuk egy mentafagylalttal vagy egy mentás, citromos szörppel – a jégkockatartó rekeszeibe érdemes a menta leveléből is beletennünk, fantasztikus látvány a szörp tetején úszó mentaleveles jégdarab –, esetleg teával. Ez utóbbi klasszikus fogyasztási módja a legforróbb napokon is forrón történik, úgyhogy Tony Curtis és Jack Lemmon mögé a fél arab világot felsorakoztathatjuk, merthogy ők is forrón szeretik.

Nevét amúgy egy nimfáról kapta, akinek szíve igencsak hevesen Hádészért dobogott, ami nem lett volna gond, ha Hádészné nem veszi zokon a kapcsolatot. De mert zokon vette, úgy találta legjobbnak, ha Minthe nimfát növénnyé változtatja. S lőn.

Van belőle alma, narancs, grapefruit, csokoládé és citrom illatú is, a kertészetek újabb és újabb hibrideket  kínálnak belőlük. A menta termesztése nem állítja megoldhatatlan feladat elé a kertészkedőt, „csak” arra kell ügyelnie, hogy gondosan kiültetett pár növénye ne vegye át az uralmat az egész kertben. Merthogy mentánk igen könnyen nekiindul a nagyvilágnak, s aligha túlzás azt állítani, hogy jó talajban akár a kiirthatatlan jelzőt is kiérdemelhetné. Terjedésének megakadályozására jó módszer lehet, ha a földbe ásunk egy 15-25 centiméter magasságú fém- vagy gumicsíkot, ami megakadályozza a menta gyökereinek terjedését.

Ha nem szeretnénk a kertben termeszteni, de nem szívesen mondanánk le a mentaszörpről vagy a hűsítő nyári koktélokról, hát vásároljunk őkelmének egy csinos kaspót, vagy kerítsük elő a dédszülők vízforraló lábosát a padlásról, mentatermesztéshez az is tökéletes. Amúgy gyümölcssalátákhoz – sárgadinnye, narancs, eper áll a dobogó első három helyén – éppúgy felhasználhatjuk, mint húsok sütéséhez.

A menta szereti a tápanyagban gazdag talajt, ilyen helyen akár méteres magasságot is elérhet. Ha homoktalajunk van, feljavítás nélkül ne kísérletezzünk menta termesztésével, de sziklakeménységű agyagban sem fogunk sikerrel járni. A menta nem viseli el a mélyárnyékot, szereti a sok fényt, de nem rajong a reggeltől estig tartó tűző napsütésért sem. Meghálálja a rendszeres öntözést, télen pedig, ha a nagy hidegben vissza is fagy, tavasszal újra kihajt. Ha egy-egy kósza tő a telepítés helyétől távolabb is megjelenik, válasszuk le az anyanövényről, szedjük fel, és a kert egy másik pontján ültessük el, csak a két művelet között ne hagyjuk kiszáradni, legjobb, ha erre az időre vízbe tesszük.

Levelét évente kétszer is gyűjthetjük, hogy szellős, árnyékos helyen megszárítva, papírzacskóba csomagolva télire is tarthassunk belőle a teavízhez. Amikor meg párás tekintettel fogunk visszagondolni a jó meleg nyári napokra, mikor is nem kellett bokáig érő latyakban cammognunk a takarítatlan utcákon. De már így van ez, amióta a világ a világ: nyáron nagyon meleg van, télen nagyon hideg van…

Csicsóka, a hasznos szép a kertben

$
0
0
Dísznövényként is megállja a helyét
(Helianthus tuberosus)
Sokszorosan is hasznos, hiszen felhasználhatjuk zöldségnövényként, készíthetünk belőle salátát, megsüthetjük olajban, kiválthatjuk vele a krumplit, rágcsálhatjuk nyersen, hozzákeverhetjük turmixos italainkhoz, de készíthetünk belőle levest is. Sárga virágaival a csicsóka egyszerű, szép dísze lehet a kertnek, előkertben éppúgy, mint kerítés mellett vagy virágágyások hátterében. Jól beilleszthető nemcsak a hagyományos paraszti kertek növényei közé, más stílusú kertekben is alkalmazható.

Fogyasztásra talán leginkább a gyömbérhez hasonlító, föld alatti gumóit használhatjuk. Ezek a krumplinál kisebbek, némiképp talán édesebbek is annál. A gumók rosttartalma jóval magasabb a krumpliénál, és csicsókánk bizony többször is sorba állt káliumért, foszforért és cinkért, de bőségesen begyűjtött inulinból is. Miután nem törünk a táplálkozástudományi blogok babérjaira, az inulinról dióhéjban jegyezzünk meg annyit, hogy amolyan rostanyagról van szó, ami igencsak kedvező a hasznos bélbaktériumok számára.

A csicsóka amúgy Észak-Amerikában őshonos, gumóját az indiánok is előszeretettel fogyasztották. A gumók őszi felszedése után mindig marad annyi gumó- vagy szárdarab a földben, amiről a csicsóka folyamatosan megújíthatja magát. Európában Franciaországban találhatóak a legnagyobb ültetvények. Ott biztos helye van a gasztronómiában: jó néhány luxusétterem étlapján is előkelő helyen szerepel. A világháborús években – az elsőben éppúgy, mint a másodikban – Európa sok országában szintén jól ismert volt, igénytelensége, szaporasága és tápértéke gyakran életeket mentett, aztán feledésbe merült. Itthonról jó hír, hogy a biogazdálkodás és néhány hazai étterem is (újra)felfedezte a csicsókát.

Augusztusban nyitja virágait
Ha jól érzi magát, könnyedén veszi akár a két méteres magasságot is. Sárga virágai július végén, augusztus elején jelennek meg, a visszafogott szépségű virágok hosszú szárral vágva vázában sokáig mutatósak. Évelő növényről van szó, kifejezetten hideg teleken sem fagy ki, föld feletti részei elfagyhatnak ugyan, de tavasszal újra kihajt, miután gumói mínusz negyven fokban sem szaladnak meleg takaróért.

Szereti a napot, elviseli a félárnyékot, de mélyárnyékba ne telepítsük. Nem sértődik meg, ha jó néhány napig nem kap vizet, gyökere ugyanis három méterre is lenyúlik, úgyhogy a mélyebb rétegekből hozzá tud jutni nedvességhez. Szinte minden területen megél, a gyengébb homoktalajokon is szépen terem. Sokáig műveletlenül, gondozatlanul hagyott kerteknél nagy hasznát vehetjük: szépen elfojtja a gyomokat, s miután kártevője nemigen akad, nem okoz sok fejfájást a gondozása.

Föld feletti része takarmányként hasznosítható
S hogy valami „rosszat” is mondjunk róla: a csicsóka képes eluralni a kertet, ilyenkor visszaszorítása nem egyszerű feladat, termesztésekor, ültetésekor minderre érdemes tehát figyelni. De ha kordában tartjuk, nemcsak értékes zöldségféléhez vagy gyógynövényhez jutunk, térhatárolóként is alkalmazhatjuk. Amúgy föld feletti része kiváló takarmánynövény, erről a háztáji állatok tudnának részletes és gazdag beszámolóval szolgálni.

Részletes és gazdag beszámolóval egyébiránt a kutatóintézetek is előálltak, eszerint gyógyító hatása minden kétséget kizáróan kimutatható, felhasználható a diabetikus étrendben és a biztosan szerepelhet a cukorbetegek étrendjében is. A szakirodalom leginkább májvédő és méregtelenítő képességét említi, de sok helyütt méltatják a bélflórára gyakorolt jó hatását is.

A természetközeli kert

$
0
0
(www.facebook.com/architecturedesigninteresting?ref=ts&fref=ts)

Vagy inkább a kertészkedő ember kertje, a mindent bele kert, a gazdagon beültetett kert. Vagy a koloniál kert. Akárhogy is nevezzük, nekünk ilyen kertre van szükségünk, ha nem szeretjük az elvágólag formákat, ha nem szeretjük az azonnal átlátható tereket, ha nekünk a kert szó egy növényekkel beültetett, felfedezésre váró terület, ahová időről időre újabb és újabb növényeket fogunk majd telepíteni.

(www.facebook.com/pages/Landscape/24169642783)
Ezt a stílust nekünk találták ki, ha nem tudunk nemet mondani, amikor egy kertészetben járva megakad a szemünk egy csodás évelőn, egy pompás cserepes egynyárin vagy egy formás fácskán, s ha szívesen csereberélünk az ismerősökkel palántákat, magokat.






(images.mooseyscountrygarden.com)
Kertészkedő embernek általában ilyen kertje van, tele izgalmas részletekkel, pihenőpadokkal, felfedezésre váró sarkokkal és rengeteg növénnyel. Egy ilyen kertben a kerti utakra, lépcsőkre benőnek a növények, s a bokrok tövében mindig akad egy kis hely az újabb szerzeményeknek. A modern kertek szerelmesei az ilyen portákat valóságos dzsungelnek, rend nélküli növényhalmaznak látják. A természet közeli kert tulajdonosánál ez fordítva működik, neki egy modern kertben nagyon kevés a növény, a portát szinte üresnek látja, és zavarja az átlátható tér. Nem csoda, az ő kertjében minden zsúfoltabb, a növények egymásnak támaszkodnak, az ágyásokban nincs szabadon hagyott földfelület.


(adriennedepitera.blogspot.com)
És igaza van a modern kert tulajdonosának is: a természet közeli kert gyakran szinte mini arborétumra hasonlít. Rengeteg növény, több pihenőhely, az egyiknél fonott bútorok vannak, a másiknál egy kovácsoltvas padra borulnak rá a nyíló virágok, és talán kisplasztikák vannak egy harmadiknál.


(alfordsenglishgardens.com)
A természetközeli kertben biztosan vannak lugasok és pergolák. Nincsenek viszont betonból készült járdák, a kerti utakat bontott téglából alakították ki vagy szórt kaviccsal burkolták, és szívesen használják a terméskövet. Ezek első pillantásra úgy néznek ki, mintha véletlenül kerültek volna a helyükre, de a figyelmes szemlélő számára hamar kiderül: a köveknek éppen ott kell lenniük, ahol a gazda nagy gonddal megkereste nekik a legalkalmasabb helyet, vagy – mert ilyen is gyakran előfordul – éppen a kő találta meg saját, állandó helyét.


(englishgardenco.co.uk)
Az ilyen kert kialakításánál azonban nem árt figyelni arra, hogy legyen egy nagyobb pihenőhely, egy szabadon álló füves tér, ami ellensúlyozni tudja a gazdag növényzetet, a dús környezetet, különben a gondosan kialakított ágyások összenyomják a teret.

Érdekes ország vagyunk

$
0
0

Végül is egy üreges betondarab is lehet szép. Sőt. Az még annyira szép is lehet, hogy abba virágot kell ültetni. Olyan virágváró hangulata tud lenni, ahogy kidobva hever az utcán.

És amikor ezt a betondarabot az elöljárói szemek észreveszik, hát utasítást is adnak azonnal: virágot bele! Valahogy így keletkezett ez a remek kompozíció ott, ahol pihen a komp, mert kikötötték, s benne honol a sötétség. Itt úgy gondolták, kell egy ilyen szerkezet, hadd érezze a turista, figyelve van a környezetre is.

Nem akadt senki sem, aki szólt volna, hogy azért ezt mégsem kellene.

És nem akadt akkor sem, amikor az amúgy szépen megfaragott emlékmű lábához köveket dobáltak, s az építési maradékot sziklakertnek nevezték el.

Lehetett volna rendes sziklakertet építeni, ezekből a kövekből is akár, és lehetett volna szerezni, találni, kérni az egyik portáról egy kiszolgált hordót, sajtárt vagy kopott piros fazekat, amibe beültethették volna azt a pár szál virágot. De nem.

És nem szólt ettől délebbre sem senki, amikor a főtérnek megálmodott utcában egyhangú, unalmas növényeket láttak jónak kiültetni, okulására az arra járó népeknek.

Lehetett volna itt harsogó, színes, gazdag virágos ágyás is, évelőkkel, esetleg még mutatós zöldség- és fűszernövények is kerülhettek volna abba az ágyásba, de nem, itt egy ilyen zöld valami díszíti a teret.

Zöld valamiből az ország legélhetőbb városában egy némiképp nagyobb darab is található.

Valamikor egy uszoda és egy strand állt itt, de a helybéli politikát irányítók (is) úgy látták jónak, mindenkinek jobb, ha senki sem úszkál a (gyógyvizes) medencékben, egyáltalán medencék sem kellenek, jobb lesz itt egy zöld valami. S lőn.


Igaz, a zöld valami szomszédságában akad egy gondosan kialakított park rózsákkal és örökzöldekkel.

A rózsákat és a zöld valamit egy járda választja el egymástól, egyik oldalán a rózsák, a másikon a zöld valami. A parkra a legszebb kilátás a mögötte lévő épületből nyílik, ahol fontos emberek tartják ujjbegyüket a helyi politika ütőerén.

Igénytelenség tehát.

Állítólag a pénz miatt van. Ha lenne több pénz, több igényesség is lenne. Meg miattunk. Mert – mondják – nekünk nem érdemes virágokat ültetni a parkokba, mi ugyanis éjnek évadján ellopunk mindent, mi mozdítható. Elvisszük a virágokat, az örökzöldeket és a padokat. Majd ha megjavulunk, a zöld valamik helyett szép virágoskertet kapunk. Persze, csak ha pénz is lesz.

Ilyesmiket mondogatnak nekünk sok helyütt hosszú-hosszú évek óta. Annyiszor mondták, hogy talán már maguk is elhiszik. Meg aztán kényelmes is.

Nekünk is kényelmes.

És úgy csinálunk, mintha elhinnénk. A zöld valamikhez érve legfeljebb elfordítjuk a fejünket. Az ablakból kinézve meg csak a szép rózsakertet látjuk.

Érdekes ország vagyunk.

Kis ötlet, nagy segítség

$
0
0
Kidobásra ítélt vaságy: van élet a matrac után

A jó ötlet aranyat ér. A kertben is. Gyakran előfordul, hogy egy új kert építése, a meglévő felújításának vagy átalakításának befejeztével hiányérzetünk támad. Nézegetjük a kertet, a növényeket, minden rendben van, mégis úgy érezzük, valami hiányzik. Valami apróság.

Egy jó ötlet.

Talán egy merész szín a padláson talált régi ülőpad átfestéséhez.

Esetleg egy hirtelen elhatározás: mi lenne, ha az öreg bakancsot növénytartóként hasznosítanánk?

És miért ne lehetne ugyanerre a célra használni két régi fémedényt?

(www.designersblock.blogspot.com)
Vagy két kiszolgált fiókot.

(www.designersblock.blogspot.com)
A dédszülők megmaradt edényeit vagy lámpabúráit.

(http://www.facebook.com/Organic.Green.Roots?ref=pb)
A teraszra a nyáron begyűjtött csigaházakat.

(http://www.facebook.com/pages/
Larte-di-arredare-e-non-solo/249314025134573)
És miért ne építhetnénk kerti asztalt átfestéssel megmentett, kiszuperált deszkákból?

De új szerepet találhatunk a kert végében heverő vizesvödörnek is.

Vagy elhelyezhetünk egymás mellé kisplasztikákat, akár egy színben hozzájuk illő kő elé is.

(http://www.facebook.com/Organic.Green.Roots?ref=pb)
Mini vízesést is készíthetünk közönséges locsolókannákból.

(http://www.facebook.com/pages/
Otthon-Vid%C3%A9ken/212955778760552)
Meghagyhatjuk a régi vályút is, ha új találunk neki új, méltó szerepkört.


És valahogy úgy van ez, ha az egyik ötlet beválik, hozza magával a másikat. Ha valami nem működik a kert egyik sarkában, érdemes kipróbálni a másikban, más környezetben, más növények és tárgyak között. Előbb-utóbb minden tárgy megtalálja a maga gazdáját és helyét nemcsak a házban, a kertben és a teraszon is. És ehhez néha egy ötlet adhatja a legnagyobb segítséget.

Árnyékban

$
0
0
Az árnyékos kert sztárjai: árnyékliliomok
(www.cultivatelandscapes.)com

Milyen lehetőségeink vannak akkor, amikor kertünkben több az árnyék mint a fény? Amikor kertünkben több az árnyék, mint a nap, legalább két lehetőségünk adódik. Az egyik, hogy átkozzuk a percet, amikor ház- vagy telekvételkor nem figyeltünk eléggé a Nap mozgására, és életünk hátravélő óráit az elhibázott pillanat keserű bánatának ápolására fordítjuk. Szomorú ráadásként képesek vagyunk reggelente azzal a tudattal kicsörtetni kertünkbe, hogy e szép napon reggeltől estig beragyog majd hozzánk a Nap. De nem.

Változatos levéldíszek
(www.drdanslandscaping.blogspot.com)
A másik forgatókönyv minden kétséget kizáróan hasznosabb lehet.

Eszerint tehát megpróbálunk előnyt kovácsolni a vélt vagy valós hátrányból: kertünkben félárnyéki, árnyéki kertet alakítunk ki és életünk hátralévő óráit e nagyszerű ötletet követő megvalósítás okozta öröm igen gondos ápolgatására (is) fordítjuk.




Kerti tollbuga (Astilbe x arendsii)
(www.pictocon.net)
Kezdjük a legfontosabbal: nem igaz, hogy árnyékos területen nem létesíthető minden igényt kielégítő díszkert gazdagon beültetett növényekkel. Ilyen helyeken éppúgy kialakíthatunk teljes értékű kertet virágzó évelőkkel, egynyáriakkal és örökzöldekkel, mint a napos területrészeken.

Ráadásul dísznövényeink közül jó néhány pár árnyékos órát akkor is elvisel, ha őt egyébiránt napimádóként tartjuk számon. Vannak aztán olyanok, amelyek a félárnyékot kedvelik: nekik napsütés és árnyék vegyesen kell, előbbiből nem árt, ha úgy 4-5 órányi jut. Az árnyékkedvelők közül pedig az álmoskönyvek szerint is  nem kevesen vannak, akik imádják a fák vagy kerítésfalak, épületek mély árnyékát, és nem sértődnek meg, ha alig éri őket napsütés.


Borzas púpliliom (Tricyrtis hirta)
(www.vanmeuwen.com)


A kert árnyékosabb területein a növények színét különös gonddal válogassuk meg. A sötétebb részeket ugyanis a fehér vagy sárga virágú évelők valósággal megvilágítják, a sötétebb lombúak vagy virágúak viszont erősítik az árnyék hatását.










Poloskavész (Cimicifuga racemosa 'Atropurpurea')
(www.thompson-morgan.com)

Ugyanakkor egy árnyéki kertben el kell fogadnunk azt is, hogy az ilyen környezetbe telepíthető növények jelentős része nem virágaival, inkább levelével, levélszínével, egész megjelenésével díszít.

Árnyéki kertünkben megidézhetjük a lombos erdők világát, a fák alá ültethetünk rhododenronokat vagy éppen telepíthetünk páfrányokat. Legyünk nagyvonalúak: egy-egy növényből bátran alakítsunk ki nagyobb foltokat.




Illatos gólyaorr (Geranium macrorrhizum)
(www.overthegardengate.net)
Ha árnyéki kertünk van, nem árt, ha elfogadunk egy alapszabályt: minél mélyebb és tartósabb az árnyék, annál biztosabb, hogy a gyep nem marad meg a területen. Léteznek kiváló minőségű árnyéktűrő fűmagok, de tartós mélyárnyékban lévő területeken biztosabb, ha gyeppótló növényeket telepítünk.




A teljesség igénye nélkül néhány tovább, árnyékban jól használható dísznövény
Ajuga reptans
Alchemilla alpina erythropoda
Anemone multifida ’Rubra’
Arabis caucasica ’Plena’
Aristolochia durior
Astilbe x arendsii ’Fanal’
Astilbe x arendsii ’Erica’
Astilbe ’Weisse Gloria’
Aucuba japonica ’Variegata’
Begonia sp.
Bergenia cordifolia
Brunnera macrophylla
Carex morrowii ’Aureovariegata’
Cornus alba ’Spaethii’
Cornus alba ’Sibirica Variegata’
Cotoneaster salicifolius ’Herbstfeuer’
Dicentra spectabilis
Dryopteris filix-mas
Festuca gautieri
Geranium macroorrhizum
Hypericum ’Hydcote’
Hedera helix
Heuchera sanguinea ’Leuchtkäfer’
Hypoestes phyllostachya
Impatiens walleriana impuls ’Bright Eye’
Imperata cylindrica ’Red Baron’
Iris sibirica ’Caesar’s Brother’
Ilex aquifolium ’Madame Briot'
Ilex aquifolium ’Ferox’
Ilex x meserveae ’Blue Prince’
Jasminum humile
Lysimachia nummularia
Ligustrum ovalifolium ’Aureum’
Ligustrum vulgare ’Atrovirens’
Lonicera nitida ’Maigrün’
Mahonia aquifolium
Matteuccia struthiopteris
Perilla frutescens
Pulmonaria angustifolia ’Azurea’
Pulmonaria officinalis ’Sissinghurt White’
Prunus laurocerasus
Polygonatum multiflorum
Parthenocissus quinquefolia
Primula pubescens ’Gigantea’
Taxus baccata
Thuja plicata ’Excelsa’
Tiarella cordifolia
Tellima grandiflora
Viburnum ’Pragense’
Vinca major
Vinca minor
Waldsteinia ternata

A csipke bogyója

$
0
0
Úton, útfélen találkozhatunk vele
(www.eathealthylivefit.com)
Ami persze a rózsáé – leginkább a vadrózsáé, lánykori nevén Rosa canina, vagy a nem vadé –  de ez most témánkat illetően közömbös. Amúgy pedig hívják hecsedlinek – felénk ez a megszokott neve – vagy kutyarózsának is.

A lényeg a bogyó. Merthogy abban tízszer több C-vitamin található, mint a citromban, akad benne még K és P vitamin, aztán bőven citrom- és almasav, némi kalcium és magnézium.

Karrierje nem mostanában kezdődött, az ókorban már előszeretettel hörpölgették teáját, leginkább a sorvadással járó megbetegedések hatásos ellenszere volt. Ha bioboltokban keressük, szinte biztos, hogy vesebántalmakra is ajánlani fogják, de ne lepődjünk meg, ha vizelethajtóként hivatkoznak rá.

A konyhában többféle célra is felhasználhatjuk: készíthetünk belőle teát, levest, likőrt, szörpöt, bort és mártást. Mielőtt nekiesnénk a piros bogyóknak, nem árt, ha kimagozzuk és eltávolítjuk az apróbb szőröket, különben erős viszketési kényszer vesz rajtunk erőt. A bogyókat leginkább késő ősszel szokták szedni, amikor kissé megcsípi a fagy, de a biokultúra szakértői a szeptember eleji napokra esküsznek, merthogy akkor van a legtöbb vitamin a csipkebogyóban.

Elkészítésénél két alapvető nézet közül kell választanunk. Az egyik szinte tiltja a forrázást és az áztatást, a másik nem. Ha az előző mellett tesszük le a garast, akkor szobahőmérsékleten kell beáztatnunk a bogyókat, hogy teát készíthessünk belőle. Vagy fittyet hányunk a C-vitamin és a forró víz közeli barátságnak nem igen nevezhető kapcsolatára, vizet forralunk, összetörünk néhány bogyót és a lobogó vízbe hajítjuk, aztán rögtön ezután levesszük a tűzről, és nincs is más dolgunk, mint megvárni amíg kihűl.

Egyszerű, szép
(www.leicestershirevillages.com)
Ha kertünkben szeretnénk csipkebokrokat látni, termesztésével nem lesz nehéz dolgunk. Legalább öt méteres távolságot hagyjunk a bokrok között, és kis túlzással másra nem is nagyon kell figyelnünk.

Nem baj, ha kertünk talaj kissé nehéz, kötöttebb, de a csipkebogyó akkor sem jön zavarba, ha savas vagy lúgos a földünk. Nem panaszkodik, ha kissé árnyékosabb helyet választunk neki, akár kavicsosabb földben is megél. Hagyhatjuk szabadon, a maga választotta formában növekedni, de kialakíthatunk koronaformát is, vagy nevelhetjük több ágas bokorként.

Nagyüzemi körülmények között persze nem mászkálnak négykézláb az ágak között, szeptember végétől egy nagy levegőt véve, gépesítve szüretelik a termést.

A nagyvállalkozó ideges

$
0
0
Tervre nincs szükség, rögtön építeni kell
(Részlet Az ügyfélnek mindig igaza van című fejezetből)

A nagyvállalkozó azért ideges, mert költségei vannak.

Azért vannak költségei, mert új kertet szeretne. Szépet, jót, minőségi kertet, ezt többször, már az első telefonbeszélgetésnél elmondja. S hogy a minőségi kert neki a szíve csücske. Mondom is a nagyvállalkozónak, hogy nekünk is az – mi több, szívünknek csak olyan csücskei vannak, amelyekben a legnagyobb lakrészt a minőségi kertek foglalják el –, úgyhogy nagyvállalkozó nálunk jó helyen kopogtatott.

Nagyvállalkozó később árajánlatot kér.

Árajánlatot persze mindenki kér, egy jó árajánlat a kerttervezés és kertépítés alfája és ómegája, az árajánlattal ezért gondosan bánik az ember.

Nagyvállalkozó azonban nagyvonalú, neki nem kell tételes árajánlat, elegendő pár sor: munkadíj, anyagköltség és járulékos összegek, csak felsorolásképpen, mondja. Ilyenformán tehát gondos, de nem részletes árajánlat készül.

A válasz viszonylag hamar megérkezik – ez időnként csodaszámba megy, merthogy manapság új szokás van terjedőben, a válasz nélkül hagyott árajánlatok, levelek és telefonhívások szokása –, szóval a nagyvállalkozó azt írja: nagyon örül, éppen ilyesmire számított.

De ahogy végigolvasta, nagyon úgy tűnik, odalett a nagyvonalúsága, mert némi részletezést mégis kérne. A némi szócska nagyvállalkozó szótárában mást jelent, mint más földi halandók könyveiben, nagyvállalkozó ugyanis mindenre kíváncsi. Ez alapvetően természetes és helyes eljárás, az ő háza, az ő kertje és az ő árajánlata is. Arra gondolok, halkan megjegyezhetném, hogy a nagyvonalúság is az övé volt az elején, de nem jegyzem meg, mert az ügyfélnek mindig igaza van.

Kérdés tehát, milyen részletességgel kéri átdolgozni az árajánlatot a nagyvállalkozó.

A nagyvállalkozó az árajánlatot igen nagy részletességgel kéri átdolgozni.

Azt mondja, ha néki egy ízléses kis támfalat tervezünk építeni, s az a támfal facölöpből készül, akkor írjuk le pontosan, hány liter lenolajat akarunk vételezni, hány csiszolóvászonnal fogjuk suvickolni az ő vadonatúj támfalát, miféle ecseteket veszünk a festegetéshez, és hogy mindez mibe kerül. Nettó és bruttó bontásban. Aztán honnan érkezik a fenyőkéreg, ki fogja azokat a telepről a házig fuvarozni, honnan jönnek a növények, és minden további anyagköltség legyen szépen tételesen felsorolva.

Legyen. Átdolgozás tehát.

A részletes ajánlat azonban nem tetszik a nagyvállalkozónak.

Nagyvállalkozó ezért telefonál. Idegesen telefonál.

Kérdéseket tesz fel, hogy miért kerül annyiba egy kanna lenolaj, miért olyan drága az ecset, miért nem lehet vörösfenyőből kérgezett kérget közelebbről beszerezni, miért gömbölyű a facölöp, amikor ő a hasáb alakút olcsóbbnak gondolja, és hasonlók.

Ezeket a kérdéseket nagyvállalkozó hosszasan vizsgálja, s amikor belefog az elemzésbe, nem tart szünetet a mondatok között, tulajdonképpen nem is kíváncsi a válaszokra, csak beszélni szeretne. Hallgatni a saját hangját. Az jó. Az magabiztosságot ad még egy nagyvállalkozónak is.

Az elemzésben aztán van egy pont, ami szinte őrületbe kergeti a nagyvállalkozót. Itt már kiabál, szaporán veszi a levegőt, már nem kérdez, csak utasít, parancsokat osztogat és számon kér.

Mi viseli meg manapság egy nagyvállalkozó amúgy is strapás idegrendszerét?

Egy nagyvállalkozó gyengécske idegrendszerét mostanság egy konténer viseli meg leginkább. Hogy annak miért van díja, a díja miért annyi, és miért kell egy kertépítéshez konténer, s ha kell, akkor annak a díját miért neki kell fizetni. Nagyvállalkozó szerint ugyanis a konténer díját a kertépítőknek kéne kifizetni.

Ez így lenne méltányos.

Mert az, hogy a konténerszállítás díja benne van egy részletesebbnél is részletesebb árajánlatban, az nem méltányos. Szerinte annyira nem, hogy attól neki kiabálnia kell. Hogy ebben az országban senki sem akar dolgozni, s ha esetleg valaki mégis munkára adja a fejét, akkor hihetetlen konténerköltségekkel akarja lenyúlni szegény nagyvállalkozót.

Ez hallatlan, üvölti nagyvállalkozó a telefonba.

Merthogy ő éppen hétmillió forintot készül elkölteni egy minőségi kertre, s az összeg hallatán még egy százötvenezer forintos konténerszállítási díjat is a nyakába akarnak varrni. 
De nagyvállalkozó itt még nem áll meg, nekifut a következő akadálynak is.

A fuvarköltség.

A fenyőkérget még csak érti, de azt már nem, hogy egy közönséges – ha szöveghűen idézném a nagyvállalkozót, akkor a „szaros” szó alkalmazása lenne helyes, de nem akarom szöveghűen idézni nagyvállalkozót, mert ő is ügyfél, s az ügyfélnek mindig igaza van – fenyőkéregnek miért van fuvarköltsége. S ha már van, ahhoz mi köze van őneki, a nagyvállalkozónak, aki súlyos ügyekkel foglalkozik éjt nappallá téve, s hogy jövünk mi ahhoz, hogy belerondítsunk az ő szépen működő nagyvállalkozói világába egy értelmezhetetlen fuvarköltség elnevezésű tétellel.

Azt is nekünk kellene fizetni.

Merthogy neki a kéregre van szüksége, a fuvarra nincs.

És akkor ott van még a kertterv. Arra sincs szüksége. Csak a kertre, terv nélkül, mert ő rögtön építeni akar.

Érdekes meglátás.

Persze ezt csak óvatosan írom körbe a nagyvállalkozónak, nehogy megviselje lelkét néhány szálkásabb szóösszetétel.

Mert a megrendelőnek mindig igaza van.

Ez amúgy egy szép mondat, de mintha már kezdeném nem szeretni.

Mert a megrendelőnek nem lehet igaza, amikor nem akar előleget fizetni, amikor nem akar végösszeget fizetni, amikor a munka végén semmit sem akar fizetni, amikor újabb dátumokat talál ki, hogy legközelebb majd mikor nem akar, és nincs igaza, amikor arról csacsog, hogy neki is késve fizetnek. És a megrendelőnek nincs igaza, amikor a fizetés napján eltűnik otthonról, hogy majd a felesége fizet, de aztán a felesége nincs otthon vagy ha otthon van, akkor azt kérdezi a kapuban, hogy miféle kert és miféle munka. Mindezt oly ártatlan arccal, hogy már-már hallom is a következő kérdést: miféle férj.

És kezdem nem szeretni a kioktató félmondatokat, a válasz nélkül hagyott árajánlatokat, a növekvő bunkóságot, kezdem nem szeretni ezt a nyúlós trutymót, amit dagasztunk magunk alatt és körül. Kezdem nem szeretni a kifogásokat, hogy nemcsak meghallgatjuk, egyre gyakrabban el is hisszük azokat, és hogy elviseljük a nekem is késve fizetnek típusú mondatokat.

És már kezdem nem szeretni a nagyvállalkozók sirámait a konténerköltségekről.
Kezdem nem szeretni a hangnemet, amit néhány megrendelő – táboruk napról napra népesebb lesz – használ, és kezdem nem szeretni, hogy ezt a stílust sokan – az ő táboruk is egyre népesebb lesz– természetesnek találják.

Nem, a megrendelőnek nincs mindig igaza.

És ezt néha nem árt a megrendelő tudomására hozni. Akkor is, ha ezen háborodik fel a legjobban.

Nagyvállalkozó is ezen háborodott fel a legjobban, merthogy ő nincs ehhez hozzászokva. Ő ahhoz van hozzászokva – süvöltötte hadarva, – hogy a pénzéért a zenekar azt játssza, amit ő akar.

És ebben nagyvállalkozónak igaza van.

Csakhogy van az úgy néha, hogy a koncert elmarad, és nem jelölnek ki esőnapot.

Yucca, banksia, agave, kefevirág

$
0
0
Néha különös formákkal hódítanak
(Banksia praemorsa)
És még sokan mások.
Mások. Különösek. Néha bizarr formájuk van. Egzotikusak. Szépek.

Araucaria imbricata
(www.jmvanel.free.fr)
Most, hogy nyaranta – s néha tavasszal és ősszel is – a honi hőmérséklet mediterrán vidékeket idéz, egyre több kertészet kínál egzotikus délvidéki vagy éppen sivatagi növényeket. Néhányat csak dézsákban, kaspókban tarthatunk, ezeket télen üvegházba vagy más, világos, fagymentes helyen kell teleltetnünk. De akadnak olyanok is, amik egész évben kint maradhatnak a kertben.


Yucca faxoniana
(www.desertnorthwest.com)
Kérdés persze, jó-e, ha kertjeinkben a hazai növényvilágtól megjelenésükben és hangulatukban meglehetősen eltérő növények ütik fel fejüket. A kérdésre kétféle választ lehet adni. 1. Jó, mert színesebb, változatosabb, mozgalmasabb lesz a kertkultúra, és ezzel más, új stílusú kertek kialakítására is lehetőség lesz. 2. Nem jó, mert könnyen tájidegen kertek jönnek létre, s látványuk a hazai környezethez, az őshonos növényvilághoz és így a megszokott kertekhez képest zavaró.

Agave parryi
(www.yuccaagavaceae.com)
Azt hiszem, az igazság (most is) valahol félúton van.
Mert aligha lenne szerencsés, ha pálmafák, kaktuszkertek és kies agavé ültetvények nőnének ki a földből Győrtől Szegedig, ahogy az sem lenne üdvözítő, ha minden portán bükkök, gyertyánok vagy tölgyfák meredeznének az égig, köztük sombokrok és kúszó boglárkák virítanának kerítéstől kerítésig.


Kleopátra tűje
Cleome spinosa

Ha sikerül összhangot teremteni a kialakítandó kert őshonos növényzete, hangulata, stílusa és a mediterrán vagy sivatagi vidékekről származó növények között, az összhang talán gazdagabbá teheti kertkultúránkat.

Igényesen kialakított sziklakertünkbe, ha annak stílusa megengedi, nyugodtan telepíthetünk például télálló kaktuszokat. Egy árnyékos kertrészletben anélkül  használhatjuk fel távoli tájak árnyéktűrő páfrányait, hogy stílustörés gyanújába keverednénk, míg a tűző napra ugyancsak nyugodt szívvel ültethetünk különleges hangulatú délvidéki cserjéket.

Narancsuralmi rendszer: csak nyárra, a teraszon
A terasz dézsás növényei közé elhelyezhetünk egzotikus fajokat és fajtákat, egy díszkaviccsal borított területrészre pedig télálló yuccák, agavék vagy akár pálmák is kerülhetnek.

Szerepének, helyének megfelelően bátran használhatjuk tehát az egzotikus növényeket is. Ha velük sikerül megvalósítanunk elképzeléseinket, s mindezt úgy, hogy kertrészletünk nem ugrik le a térképről, illeszkedik a házhoz, a teraszhoz, életmódunkhoz, életfelfogásunkhoz, a kert egészéhez és az azt körülvevő környezethez, nemcsak kertünk, mi is gazdagabbak leszünk általuk.

Néhány további jól használható távoli cimbora.
Yucca rostrata
(www.seattletimes.com)
Polygala myrtifolia
Agave utahensis
(www.hear.org)
Lantana camara
Agave parryi: télen sem kell neki nagykabát
(www.coldhardycactus.com)
Agave virginica 'Spot'
(www.blackoliveeastrnursery.net)
Szamócafa, terméséből lekvár készíthető
(Arbutus unedo)
A Metró is megmondta: citromízű nincs a banánfán
Egy ausztrál ismerős, a kefevirág
(Callistemon vinimalis)
Grevillea johnsonii

A bejegyzésben szereplő minden yucca és agave télálló mínusz tizennyolc-huszonnégy  fokig, tehát jó eséllyel tartható egész évben a szabadban. A banánfa is felnevelhető a kertben, de télre tisztességes (=komoly) védelmet igényel, a gyökérzóna köré pedig akkumulátorról üzemeltethető fűtőszálas alkalmatosságot kell fektetni.

Égetés helyett komposztálás

$
0
0
Természetes, egyszerű, környezetbarát
(www.rhs.org.uk)
Nem tudni miért, de történelmileg úgy alakult – érdekes, Magyarországon sok minden történelmileg alakul így-úgy, miért lenne éppen ez kivétel –, hogy a magyar ember beleszerelmesedett az égetésbe.

Ha a kertjében kisebb halom falevél, faág és egyéb kerti zöldholmi gyűlik össze, leküzdhetetlen kényszert érez, hogy berohanjon a konyhába, onnan gyufát és újságot hozzon elő, majd hozzákezdjen az égetéshez. Sokaknak azonban mindez nem egyszerű feladat, ezért másodjára gázolajat vagy benzint hoznak, azzal öntözik meg a kupacot és így égetnek.

Azaz égetnének, de a halom általában nyers, ezért csak ímmel-ámmal kap lángra, viszont mérhetetlen mennyiségű füstöt okád a szomszédság legnagyobb örömére.

Raklapokból is készülhet
(www.rhs.org.uk)
Évente több száz tonna értékes, hasznosítható nyersanyagot pocsékolunk el a kiskertekben, a hobbi telkeken és a családi házak udvarán, miközben egy egyszerű eljárással természetes alapanyaghoz juthatnánk.

Nem kellene mást tenni, csak kinézni a kertben egy alkalmas helyet, oda összegyűjteni minden újrahasznosítható kerti és konyhai zöldhulladékot és komposztálni. És erre bizony alkalmas hely lehet minden olyan kerti zug, ahol nincs verőfényes napsütés vagy mélyárnyék.

Egy általában nem elég
(www.gardenerblog.info)
Ma már nem gond beszerezni formatervezett komposztáló edényeket, ezek egy csoportjának rögtön három-négy előnye is akad: meglehetősen ízléstelenek, rondák, műanyagból vannak, és megkímélik a házigazdát egy félnapos kerti munkától. Ugyanis nagyjából ennyi időbe telik összeütni néhány fából készült, pofás kis komposztáló ládát. (Azért kell több, mert a tökéletes komposzt előállítása legalább egy évbe telik, s az újabb és újabb  zöldhulladékot mindig egy következő komposztládába kell tennünk, illetve egy idő után a félkész komposztot átforgathatjuk a soron következő „rekeszbe”.)

Krumpli- és hagymahéj: mehet a komposztba
Alapot nem kell neki készíteni, legjobb a puszta föld. Az nem árt, ha lazán átforgatjuk a talajt, felásni nem kell, elegendő fellazítani. A komposztkészítés menete nem bonyolult, csupán néhány szabályt kell betartanunk. A halom aljára a némiképp vastagabb ágak, gallyak és nyesedékek kerüljenek, erre jöhetnek a levelek és más kerti hulladékok. Ha utóbbiból sok akad a háznál, könnyen hajlamosak lehetünk összetömöríteni a kupacot, amivel némi helyet nyerünk ugyan, de a lebomlás és átalakulás folyamatát biztosan tönkre tesszük. Igyekezzünk levegősen rétegezni a szerves hulladékot, kisebb gallyak, nyesedékek, fű, falevelek, aztán újra ugyanez a rétegrend. Természetesen keverhetjük is a rendelkezésre álló anyagokat, és egy-egy réteg közé tehetünk vékonyan kerti földet is.

A kiwi, a narancs és a citrom szintén komposztálható  
A nagy, vastag ágak nem alkalmasak a komposztálásra, ezeket fel kell vágnunk, vagy aprítógéppel feldarabolni. (Egy ilyen masina beszerzése csak az első pillanatban tűnik fölöslegesnek: miután nemcsak az ágakat, a leveleket és a zöldhulladékot is feltrancsírozza, némiképp gyorsítja a komposztálás folyamatát.)

A komposzthalmot időnként át is forgathatjuk, de a szellős, réteges lerakás esetén erre tulajdonképpen nincs szükség. Arra viszont szükség van, hogy legyünk mértékletesek, ne cipeljünk mindent a komposztra a konyháról. Csirkecsontnak, főtt ételmaradéknak, halfejeknek, étolajnak, zsírnak és más efféléknek nincs helyük a komposztban. Helye van viszont a citrom-, narancs-, hagyma-, krumpli-, dinnye- és mindenféle héjaknak – a tojáshéj is ide tartozik –, zöldségnövényeink ilyen-olyan darabjainak, a kávézaccnak, a teafűnek és a fűrészpornak.

Így kezdődik. És így is folytatódik.
(www.happyfarming.com)
A komposzt átlagos érési ideje legalább egy év. Ne reménykedjünk abban tehát, hogy a hétvégén összehordott levélhalomból pár nap múlva értékes komposzthoz juthatunk.

A komposztálásról időről időre felröppennek különféle hiedelmek, ezek között bizonyosan első helyen van a tétel, miszerint a komposzt büdös. A komposzt egyáltalán nem büdös, ilyen értelemben szagtalan. Másmilyen értelemben ugyanakkor kifejezetten jó szaga van, ahhoz hasonlatos, amikor az erdőben járva érezzük a föld illatát. Egy másik tévhit szerint a komposzt helyett jó a trágya is.

Istállótrágya: egy másik műfaj
Nem, a komposzt nem azonos a trágyával, a komposzt leginkább jó minőségű kerti földre hasonlító, laza állagú, szép, barna színű, gazdag szerves anyag tartalmú valami. Lehet benne persze szalmás istállótrágya is, de ettől még a trágya és a komposzt nem lesz azonos. Kutya- és macskatulajdonosok figyelem: a kutyakaki és a macskaalom nem tartozik az istállótrágya fogalmába, ezért egyiket se dobjuk a komposztra!

A diólevél is komposztálható
Egy másik örökzöld téma a diólevél.
Jó néhány helyen olvasható, hogy a diólevél szinte az ördögtől való, komposztáláskor kifejezetten kerülendő. Szegény diólevél nem érdemli meg ezt a bánásmódot, igenis komposztálható, nyugodtan rátalicskázhatjuk a komposztra, rétegezve, keverve ezt is más növényi anyagokkal. (Június táján meg gyűjthetünk diólevelet télire teának, kiváló ellenszere a legkülönfélébb felsőlégúti nyavalyáknak.) Az igaz, hogy a diólevél lebomlása hosszabb időt vesz igénybe, de nincs okunk kitiltani a komposztról még akkor sem, ha sok helyütt erre buzdítanak bennünket. Persze, ha dióültetvényünk van, akkor a mérhetetlen mennyiségű diólevél komposztálásra külön tárolót kell építenünk, és ha keverjük is más anyagokkal a diófa levelét, nem árt legalább három évet várnunk a kész komposztra.

Komposztálás, természetes körforgás
(www.killeenhousehold.ie)
Egy szó mint száz, a komposztnál még nem találtak fel jobb biotrágyát, előállítása könnyű és egyszerű, hatása pedig semmiféle vegyszerrel nem pótolható. Használhatjuk talajjavításra a gyümölcsösben, telepítésnél a díszkertben, mulcsozásra, dézsás növények ültetéséhez vagy palántázáshoz a zöldségeskertben. Biztosíthatjuk vele a tápanyagok természetes körforgását, nem utolsósorban védhetjük a természetet – a szomszédok idegrendszerét –, a termőföldet és a Földet, már ha kissé messzebbre is szeretnénk látni.

És miért ne nézhetnénk immár nagyobbakra is.

Birsalma, birskörte

$
0
0

Vagy mindkettő. Merthogy néha még a legjobb családból származó birs is képes az egyik esztendőben alma, a másikban körte alakú termést hozni. Amúgy a nagykönyvben az van írva, hogy egy birs vagy alma vagy körte legyen, de hát a legtöbb birs nem olvassa a rájuk vonatkozó fejezeteket a nagykönyvekben. Amúgy 1395 tájáról származik az első írásos feljegyzés róla, s rögtön mindkét változatról olvashatunk, az alma és a körte alakúról is.

Miután kezdésként így kibeszéltem őkelmét, álljon itt egy rövid – és nem teljes – felsorolás a birs felettébb előnyös tulajdonságairól. Fogyaszthatjuk sütve, készíthetünk belőle levest vagy kompótot, ehetjük a legkülönfélébb sültekhez – az első helyek egyikén bizonnyal a liba vagy a kacsa áll, nyomukban ott liheg a malac, a bárány és a pacal –, levesként szintén kiváló, de ha kedvünk úgy tartja, ivólevet és kandírozott gyümölcsöt is gyárthatunk belőle.

Ha ennél is több célra szeretnénk használni, hát főzhetünk belőle lekvárt, dzsemet vagy befőttet, beletehetjük a párlatokba éppúgy, mint a savanyításra szánt káposztába, szilveszterre süthetünk belőle szeleteket, amikhez mézes diót vagy mandulát ropogtathatunk.

Ha semmi ilyesmit nem szándékozunk csinálni, akkor feltehetjük a szekrény tetejére, telt formája, mély sárga színe, pompás illata biztosan sikert arat. Amúgy nyersen nem igazán fogyasztható, íze meglehetősen karcos, fanyar, amit gazdag pektintartalma okoz. Ez persze jó hír, mivel szervezetünknek a méregtelenítéshez a pektinre igen nagy szüksége van. Ráadásul a birs ismert gyulladáscsökkentő, nyákoldó hatásáról is, úgyhogy nem ártana őt újra felfedezni.

Ha a felfedezésben odáig jutunk, hogy ültetésre szánjuk el magunkat, a fácskát fagyzugos, hideg domboldalakra ne telepítsük, mivel a birs a meleget szereti. A kertészetekben érdemes a következő fajtákra vadásznunk: Konstantinápolyi, Bereczky, Mezőtúri, Angersi, Champion. Az viszont nem gond, ha talajunk az átlagosnál nedvesebb vagy éppen meszesebb. Sok gondunk nem lesz a birssel, óvatos egy szerkezet, ügyesen kivárja például a májusi fagyokat, csak azok után virágzik. Gyerekkorában kell kitalálnunk, milyen koronát szánunk birsfánknak, mert a felnőtt fákat már nem tanácsos metszegetni.

A birsszüret fajtától függően kezdődhet szeptemberben vagy októberben, és az sem ritka, hogy december elején is a birs szedésével vagyunk elfoglalva. Alacsony hőmérsékleten károsodás nélkül hónapokig is eltartható, miután birsünk úgy van kitalálva, hogy gyümölcse utóérő legyen, vagyis a szedés után néhány hetes pihenő kell neki ahhoz, hogy érett, kiváló zamatú gyümölcsünk legyen.

Sövényt, szúrósat: támadnak a vadak!

$
0
0
Birtokvédelem zöld módra
(www.geograph.org.uk)
A kétlábúak. A kétlábú vadak ügyfelünk vidéki birtokán támadnak, de mégsem emel több méteres kerítést, biztonsági őröket sem szerződtet, inkább sövényt telepít. De milyet, kérdezte előbb önmagától, aztán tőlem, mondanám már meg, mely növényfal képes távol tartani a vadakat.

A válasz persze attól függ, hogy elméleti vagy gyakorlati igénnyel kéretik azt megfogalmazni. Merthogy elméletben többféle zöld növényfal is útját állhatja a zöldség, a gyümölcs, a fa, a kerítés és minden mozdítható holmi iránt leküzdhetetlen vágyat érző, igencsak ráérő jóembereknek. Gyakorlatilag viszont…hm, a próbálkozás némi gondoskodással és extra széles kerítés melletti szabad hely birtokában akár biztos sikerrel is járhat.

Fegyverük van, és nem félnek használni
(www.gibsonlandscape.typepad.com)
Először is a hely. Általában úgy szokott lenni, hogy az ember a kerítés mellett nagy ügyesen felás egy sávot, és abba sövénynövényt telepít. Fájdalom, két- és négylábú vadak ellen az egysoros sövény nem sokat ér, minimum kettő, de inkább három sorra lesz tehát szükségünk. Ez testvérek között is legalább négy-hat méteres sávot jelent, nem árt tehát, ha elegendő helyünk van. És mivel védelmi célokra a mégoly jól nevelt, ám sima modorú sövény nem sokat ér, ezért ilyen helyekre inkább a faragatlanabbak közül közül érdemes válogatni. Tüskések, tövisesek legyenek, ne jöjjenek zavarba, ha rajtuk éppen átmászni támad kedve bárkinek, és akkor se szálljon inukba a bátorság, ha ágaikat széthajtva próbálkoznak legyűrni őket.

Nos, a teljesség igénye nélkül néhány, a csóresz szándékával érkezők szempontjából kifejezetten barátságtalan sövénynek való növény.

Vadrózsa (Rosa canina)
(wwwluirig.altervista.org/)
Vagy csipkebogyó, ami erdei, erdőszéli kirándulásokról lehet ismerős. Bogyóját nem kevés karmolásos sérülés árán gyűjtjük, merthogy tízszer több C-vitamin található benne, mint a citromban. Ha megtetszenek pompás virágszirmai – erre meglehetősen nagy az esély –, azokat felhasználhatjuk saláták, fagylaltkelyhek díszítésére vagy belefőzhetjük süteményekbe is, persze sövénynek nem ezért telepítjük. A telepítésnél lehetünk egészen bátrak, akár 4-5 méteres távolságra is ültethetjük a töveket, de ha biztosra akarunk menni, ezt az ültetési távot megfelezhetjük, azonnal duplájára emelve ezzel az egységre jutó szúrófegyverek számát. Megél laza és kötött talajban, napon és árnyékban egyaránt.


Oszázsnarancs, narancseperfa (Maclura pomifera)
(www.matthewwills.com)
Ha boldog emlékezetű Virág elvtárs elmélyült volna a természettudományok bugyraiban, bizonnyal előállt volna ennek termésével is: nagy, zöld és ehetetlen. Amúgy Észak-Amerikában látta meg a napvilágot, s a tövisek osztásakor többször is sorba állt. Igen kemény fája van, vasúti talpfáknak, kerítésoszlopoknak például kiválóan alkalmas. Ha sövénynek ültetjük, naposabb kerítésszakasz mellé tegyük, mert odavan a sok fényért, de talajban egyáltalán nem válogatós


Tűztövis (Pyracantha)
(www.melogranoantico.blogspot.com)
Remek választás, már csak politikai szempontból is: korrekt, igazi demokratával van dolgunk. Fejlődése során ugyanis jóelőre gondolt a különféle szekértáborok megrögzött tagjaira, ezért van belőle vörös és narancs termésben díszelgő egyaránt. Mi több, biztos ami biztos alapon – csalódottak és/vagy kétkedők figyelem! –választhatunk narancsvöröset is. (Bár erősen gyanítható, hogy vidéki birtokunkra behatolni igyekvőket sem a vörös, sem a narancs szín, sem azok árnyalatai nem hatják meg különösképpen.) Ennél sokkal hatásosabb lehet viszont a tűztövis már-már elviselhetetlenül sűrű, tövises ágrendszere. Ültethetjük napra vagy félárnyékba, a talajjal szemben sincsenek extra elvárásai.


Julián borbolya (Berberis julianae)
(www.arborboy.blogspot.com)
Kínai cimboránk fittyet hány a legmelegebb napoknak éppúgy, mint a leghidegebbeknek, jól érzi magát tűző napon és félárnyékban is. Nem szereti viszont, ha vízbe ér a lába, úgyhogy tópartra ne ültessük. Ne ijedjünk meg, ha ősszel levele vöröses színben kezd játszani, ettől még örökzöld növénnyel állunk szemben. Ha kétlábú vadak állnak szemben vele, nehéz dolguk lesz, hármas tövisei miatt egy viszonylag egyszerűnek tűnő metszés is elfogadható az önsanyargatás fogalmát kimerítő tevékenységként. Amúgy hagyhatjuk nyíratlanul is, ültetési távolságnak nagyon szoros elrendezésben hatvan, némiképp lazább kivitelezéssel nyolcvan centimétert válasszunk. Ha mazohisták vagyunk, és feltétlenül nyírni szeretnénk, erős kesztyű beszerzése és a borbolya virágzása után eshetünk neki, hogy nyírott sövényt neveljünk belőle.


Tövises lepényfa (Gleditsia triacanthos)
(www.thelifeofyourtime.wordpress.com)
Tövisei nem ígérnek felhőtlen randevút, két, pláne három soros telepítés esetén gyakorlatilag is áthatolhatatlan. Jobban szereti a kissé lazább, homokosabb talajokat, de amúgy nincsenek különleges igényei, a legmorcosabb teleket is jól viseli. Ahhoz, hogy kellő tömöttségű sövényt neveljünk belőle, nyírnunk kell, efféle alakítás nélkül természetesen megtartja eredeti formáját: méretes fa lesz belőle. Attól sem kell tartanunk, hogy hamar kipusztul, hetven, nyolcvan évig biztosan hadrendbe állítható.

Jó választás lehet a kökény is
(www.geograph.org.uk)
Védvonalunk akkor lehet igazán hatékony, ha szúrós frontvonalunkat képező növényeinket több sorban, akár vegyesen telepítjük a telekhatárhoz. Arra kell csak ügyelnünk, hogy a második sorba kerülő növényekkel felezzük meg az első sort alkotók ültetési távolságát, így sokkal zártabb és tömöttebb falat alakíthatunk ki. Ehhez egyébként még sok, legalább többtucatnyi növény közül választhatunk, álljon itt néhány közülük.


Magyal (Ilex aquifolium)
Keskenylevelű ezüstfa (Elaeagnus angustifolia)
Vadcitrom (Poncirus trifoliata)
Fagyal (Ligustrum sp.)
Kökény (Prunus spinosa)
Egybibés galagonya (Crataegus monogyna)
Turkesztáni szil (Ulmus pumila celer)
Tiszafa (Taxus baccata)

Ami pedig a csóreszt illeti, telepítés után akár Kazal Lászlót is meghallgathatjuk, vigasztalni ugyan nem fog, de segíthet még mai napság is szélesebb kontextusba helyezni a kérdéskört.



Házi berkenye

$
0
0
Sorbus domestica
(http://www.pflanzen-bilder-kaufen.de)

„… De minden növevénynek más a természete. Mint az embernek. Meg köll vele ösmerkednünk. Van olyan, aki csak kövér földben díszlik, mint a mák és a napraforgó, meg a jeges levelű lapu. Van olyan, akinek szegénység a világa. A kövirózsa példának okáért, vagy a borostyán, vagy az őszibarack. Ismét más növevények a társas életet szeretik, mint a hangyák vagy a farkasok, vagy az emberek: a fenyőfa, nyírfa, bükkfa. Ismét mások a magányos életet kedvelik, mint a remeték: a diófa, hársfa, birsalmafa, berkenyefa. De berkenyefát soha ne ültess... A berkenyefa... nem terem addig... ameddig az ültetője él...”

Ekként okítja János kertész a fiát, Gárdonyi Géza Isten rabjai című regényében. S ami igaz, az igaz: ha kertünkbe azért ültetjük, hogy majd terméséből mindenféle földi jókat – és ezek között biztosan szerepelhet a pálinka is – készítünk, alaposan szerelkezzünk fel némi hidegélelemmel, mert úgy 18-20 éves korában fog nekünk először teremni. Kint, a szabad természetben, ha jókedvében van, akár ötszáz évig is él. Lassan nő, sok év alatt a harminc méteres magasságot is eléri, s leginkább a tölgyek között érzi jól magát.

Termése utóérés után az igazi
(www.naturspaziergang.de)
S alighanem jól érzi magát abban a társaságban is, ahová az Országos Erdészeti Egyesület jóvoltából került, merthogy 2013-ban a házi berkenye lett az év fája. Egykoron fontos fa volt az országban – tényleg csak zárójelben: mennyi minden fontos dolog mellé kell odabiggyesztenünk: egykoron –, neve fellelhető már a tihanyi alapítólevélben is. A berkenyének érdekes sorsa van: jó néhány emberöltővel ezelőtt is elfeledett faként írtak róla, s érveltek nem egy alkalommal ültetése, telepítése és gondozása érdekében.

Terméséből amúgy leginkább lekvár készíthető, állagát tekintve a körtéhez vagy a naspolyához – hm, ez is egykoron… – hasonlítható. S bár a leszedett gyümölcs nem járkál mezítláb, s nem levesesedik meg az orra, mint ahogy e kényes összefüggésre megpróbálták Bendegúz barátunk figyelmét felhívni az Indul a bakterházban, a lényeg a lényeg: kissé várni kell a fogyasztásával, amíg a gyümölcs szottyossá nem válik.

Újrafelfedezésre várva
(http://digilander.libero.it/ipdid/photos-eng/)
S hogy a jelenleginél némiképp nagyobb figyelem esik e majd rája, mint megesett az az egykori esőcseppekkel és Kossuth Lajos kalapjával, nem tudni. Mindenesetre bizakodásra adhat okot, hogy a tisztességes, valódi gyümölcsből készült házi pálinka bimbódzó reneszánsza miatt – csak az Isten szerelmére nem jégbe hűtve, nem fenékig, nem egyhajtásra bécsapni – pálinkafőzőink újra felfedezik a berkenyét is.


Az Év fái az elmúlt esztendőkben
2012-ben a Zselnicemeggy (Padus avium)
2011-ben a Tiszafa (Taxus baccata)
2010-ben az Ezüst hárs (Tilia tomentosa)
2009-ben a Mézgás éger (Alnus glutinosa)
2008-ban a Törékeny fűz (Salix fragilis)
2007-ben a Szelídgesztenye (Castanea sativa)
2006-ban a Magyar kőris (Fraxinus angustifolia subp. danubialis)
2005-ben a Közönséges boróka (Juniperus communis)
2004-ben a Fekete nyár (Populus nigra)
2003-ban a Hegyi juhar (Acer pseudoplatanus)
2002-ben a Molyhos tölgy (Quercus pubescens)
2001-ben a Közönséges vagy Bibircses nyír (Betula pendula)
2000-ben a Barkócaberkenye (Sorbus torminalis)
1999-ben a Hegyi szil (Ulmus glabra)
1998-ban a Vadkörte (Pyrus pyraster)
1997-ben a Kislevelű hárs (Tilia cordata)
1996-ban a Madárcseresznye (Cerasus avium)

Viewing all 222 articles
Browse latest View live