Moszkitófű (Bouteloua gracilis) (www.anniesannuals.com) |
A moszkitófű érdekessége, hogy május végén, június elején megjelenő virágzata csaknem vízszintes. Rendkívül mutatós díszfű, bátran telepíthető prérikertekbe, mediterrán kertekbe, de helye lehet a sziklakertben éppúgy, mint a kavicskertben vagy az évelőágyásban is. Negyven-ötven centiméternél nem nő magasabbra, virágait viszont magas, gyakran hatvan-hetven centiméterre kiemelkedő szárakon hozza.
A szélben vitorlázó kalászok látványa megunhatatlan (www.ilijalukicphotography.blogspot.com) |
Nem kedveli a vizes, nehéz talajokat, sokkal inkább kedvére való a jó vízelvezetésű, szárazabb kertrész. Telepítésénél érdemes megfontolni egy nagyobb kertszakasz egyöntetű beültetését, a legkisebb szélben is táncot járó kalászok pazar látványa igazán nagyobb foltban érvényesül jól. Virágai az ősz felé közeledve mélybordós, lilás színre váltanak. Némi árnyékot elvisel ugyan, de a teljes napsütést kedveli, és jól tűri az extrém meleget és a szárazságot is. Latin neve egy spanyol botanikus testvérpár – Claudio és Esteban Bouteloua – emlékét őrzi.
Mélybíbor kalászok (http://www.fws.gov/) |
Visszavágására tél végén, az új hajtások megjelenése előtt kerülhet sor, általában március eleje táján. Általában gondozásmentes, némi figyelmet inkább télen igényel, ugyanis kissé nehezen tűri a gyökérzet körül megmaradó lucskos havat – és ugyanígy van a vegetációs időszakban a pangó vízzel is –, erre az olvadáskor érdemes figyelni. Remekül mutat a prérikert növényeivel, jól társítható pipaccsal, cickafarkkal, prérimályvával, szarkalábbal vagy levendulával.