Pázsitviola talpig vörösben: Aubrieta 'Bressingham Red' (www.baumschule-horstmann.de) |
Ha sziklakert, akkor pázsitviolák. És ha kőfalak. Mert megunhatatlanok. Mert átlényegítik a csupasz kőfalakat, vidámmá, élettelivé teszik a sziklakerteket, s mert áprilistól május, június végéig lehet gyönyörködni bennük.
Pázsitviola kőfalon: Aubrieta deltoidea (www.die-honigmacher.de) |
Amúgy a pázsitviolák Dél Európa és a Közel-Kelet honos növényei. Latin nevét egy francia grafikusról, Claude Aubriet-ről kapta, aki európaiként alighanem elsőként készített rajzot a pázsitvioláról, amikor egy expedíció tagjaként 1700 és 1702 között a Közel-Keleten időzött.
Pázsitviola kövek között: Aubrieta 'Hamburger Stadtpark' (www.baumschule-horstmann.de) |
A pázsitviola meglehetősen kevéssel beéri, nincs szüksége extra minőségű termőtalajra, szépen tenyészik a kőrepedésekben éppúgy, mint a sziklakertek kavicsos, soványabb talajában. Virágai valósággal elborítják a növényt, amelyik egyre nagyobb területet hódít meg magának, s pár év alatt valóságos virágszőnyeget képez. Nem nő magasra, úgy tizenöt centiméteres mérettel megelégszik, feltétlenül meleg, napos helyet kíván. Nem tűri a pangó vizet – nehéz, agyagos talaj szóba sem jöhet –, jó vízáteresztő talajra van szüksége.
Pázsitviola ibolyakékben: Aubrieta 'Violet-With-Eyed' (www.tcgardens.com) |
Virágzás után érdemes visszavágni, ezzel megakadályozható a tövek esetleges kiritkulása, egyéb gondozást nem nagyon igényel.
Pázsitviola telt rózsaszínben: Aubrieta gracilis 'Kitte Rose Red' (www.vivaipriola.it) |
Ha a kétlábú vadak helyén és életben hagyják, közterületen is megállja a helyét (www.imageevent.com) |