|
Koriander (Coriandrum sativum) (www.pharmacywall.com) |
Sokan csak mag formájában – ez tulajdonképpen szárított termése – találkoznak a korianderrel, mint savanyúságaink elmaradhatatlan alkatrészével. Bátran kijelenthetem, hogy a növény ennél némiképp izgalmasabb látvány, érdemes a fűszerkertben, a zöldségesben vagy akár az évelőágyában is helyet szorítani neki. Egyike azoknak a növényeknek, amelyeknek minden része fogyasztható.
|
Átlényegülés (www.taste.com.au) |
A honi gasztronómia kezdődő magára találása jót tett a koriandernek is – így járt egyébként a pálinka, amit örvendetes módon már nem mindenütt dermesztenek fagyosra a hűtőben, és nem bosszantják a kedves vendéget azzal, hogy egy hajtásra szíveskedjen behörpölni –, salátákhoz, mártásokhoz egyre gyakrabban használják. Hogy az íze fenséges-e avagy rettenetes, eldönthetetlen, mindegyik tábornak akadnak szép számmal rajongói. Ellenzői szerint a koriander szaga – ők az illat szót a koriander szövegkörnyezetében sohasem használják – leginkább a poloskát idézi. Rajongói viszont a koriandert kissé citrusos, keserédes íze és pompás illata miatt – itt pedig a szag szó használatára nem találunk példát – világbajnoknak tartják.
Az tény, hogy a koriander neve a poloska szóból eredeztethető, mint ahogy az is biztosra vehető: az egyik legrégibb fűszernövényről van szó. Az ázsiai országokban, a távol-keleten vagy Mexikó és Dél-Amerika konyháiban mindennapos szer, ott az egyik legbeváltabb trükk a kész levesek tálalása előtt apróra vagy durvára vágott korianderrel megbolondítani az amúgy is pompás fogást.
|
Koriander virágzás: kecses is, fehér is (www.headshop.si) |
Bár a Földközi tenger térségében őshonos, jól bírja a hidegebb klímát is, magjai már 4-5 fokon csírázásnak indulnak, de ha egy reprezentatív közvélemény-kutatást végeznénk körükben, alighanem mindent elsöprő háromharmados aránnyal a legalább 15 fokos meleg lenne a nyerő.
Lágyszárú, egyéves növény, magról könnyen elszaporítja magát. Szereti a napos fekvést, általában arra van szüksége, hogy naponta 8-9 órán át, ha nem is tűző napon, de világos helyen lehessen, ilyenformán a diófa árnyéka nem éppen ideális hely a számára.
|
Erkélyen is termeszthető |
Amúgy meglehetősen igénytelen, nem kiabál folyton vízért, gyakorlatilag mérséklet öntözéssel is beéri, virágzás idején persze meghálálja a némiképp gazdagabb csapadékot. Termesztéséhez elegendő a jó humusztartalmú kerti föld, külön szervestrágyázásra nincs szüksége. Általában március második felében vethető, bár a legújabb divat szerint az időjárás alakulása nincs összhangban a naptárlapokkal, úgyhogy könnyen lehet, e tételben a március szót áprilisra kell javítanunk. Úgy harminc centiméteres sortávolságra vessük, de ha csak néhány növényt szeretnénk állandó, friss fogyasztásra, a magokkal ennél kisebb távolságot vegyünk célba.
Kicsörtethetünk hozzá kezünkben egy ollóval friss leveleket vágni a levesbe, megvárhatjuk a kora nyári heteket, amikor a növény leveleit megszáríthatjuk. Lezárt edényben, üvegben sokáig megőrzi – az A vagy B válasz kiválasztása a blogolvasó döntését igényli – A./ pompás illatát, B. förtelmes poloskaszagát.
|
Nyerő hármas: tök, gyömbér és koriander (www.humblecrumble.com) |
Ha leveseken túli területekre szeretnénk barangolni, hát hívjuk segítségül a régieket: Egyiptomban vágyfokozóként használták, Kínában a halhatatlansággal hozták szóba, Indiában gyulladások csökkentésére vetették be, a görög és a római korban vértisztításra és a borok ízesítésére is szolgált. S ha már ízesítés, álljon itt egy korántsem teljes lista mindazokról a földi hívságokról, amelyek a hozzáértők szerint egészen más dimenzióba kerülnek, ha korianderrel hozza össze őket jósorsuk: sült húsok, vadító sertéscombok és jóféle kolbászok, bárányhúsok, káposzta, hal, páclevek (babérlevéllel és borssal vegyesen), pástétomok, paradicsomos kaják és curry-s egytálételek.